VIII. Louis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
VIII. Louis
Louis8lelion.jpg
VIII. Louis'in 19. yüzyilda hazırlanmış bir portresi
Fransa Kralı
Hüküm süresi 1223 - 1226
Taç giymesi 6 Agustos 1223, Rheims Katedrali
Önce gelen II. Filip
Sonra gelen IX. Louis
Eş(leri) Kastilya'lı Blanche
Çocukları IX. Louis: Fransa Kralı
I. Robert: Artois Kontu
Alfons: Touluse ve Poitiers Kontu
Fransa'lı Aziz İsabelle
Napolili I. Charles
Hanedan Capet Hanedanı
Babası II. Filip
Annesi Hainaut'lu Isabelle
Doğum 5 Eylül 1187
Paris, Fransa
Ölüm 8 Kasım 1226 (39 yaşında)
Montpensier Şatosu, Fransa
Defin Saint-Denis Bazilikası, Fransa

VIII. Louis (d. 5 Eylül 1187 – o. 8 Kasım 1226), Capet Hanedanı üyesidir. Fransa Kralı II. Filip ile Hainaut Kontu V. Baodouin kızı "Hainaut'lu Isabelle"'in oğludur. 1190 ile 1226 yılları arasında annesinden gelen veraset ile Artois Kontluğu yapmıştır. 1223 ile 1226 yılları arasında Fransa Kralı olmustur.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1223 yılında VIII. Louis VIII ile Blanche'ın Reims'te evliliği

VIII. Louis Fransa krali olarak uc yil saltanat surmustur.

Fakat babası yaşarken ve kendisi kral olmadan, Artois Kontu unvanı ve Fransa Krali veliahtı unvanlarını taşımaktayken, çok aktif bir devlet idarecisi idi. 12 yasinda iken babasi II. Filip ile Ingiltere Krali ve Fransa'da buyuk topraklar sahibi Yurtsuz John ile yapilan uzun süren muzakerelerden sonra Kral John'un yegeni olan Kastilya'li Blamche ile evlenmistir.

Babasi II. Filip'in yaninda Orta Fransa'daki Fransiz guclerinin komutani olarak olarak, 1214'de Plantagenet/Anjou hanedanindan Ingiltere Krali Yurtsuz John'un baslattigi savaslarda cok onemli rol oynamistir.

Kral oldugu donemde, guney Fransa'da bulunan Katharlar'a karsi 1209'da baslatilan Albigeois Haçlı seferi'ni, Fransa devleti ordularinin katilmasi ile Katharlarin yasadigi Guney Fransa Languedoc bölgesinin harap edilmesi, on binlerce insanin kılıçtan geçirilmesi, canlarını kurtaranlarin daha sonra Engizisyonda yargılanıp yakilmasi ile "basarili" olarak sona erdirmesi surecini baslatmistir.

Fakat bu seferi kendisi bitirmemeislti. Uc ay suren bir kustamadan sonra Kathar'larin en onemli kalesi Avignobn'u eline gecirmistir. Bu zaferden sonra Paris'e donmekte iken dizanteri hastaligindan muzdarip olmus ve 8 Kasim 1226'da Auverge bolgesinde Montpensier Satosus'da bu hastaliktan olmustur.

Yerine Blanche ile evliliğinden oğlu IX. Louis Fransa Kralı olmuştur ve Albigeois Haçlı seferi'ni 1229'da sona erdirmistir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
II. Filip
Fransa Kralı
1223 - 1226
Sonra gelen:
IX. Louis