İstanbul Atatürk Fen Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
İstanbul Atatürk Fen Lisesi
IAFL.jpg
Kuruluş 1982
Ülke Türkiye
Şehir Kadıköy, İstanbul
Türü Fen Lisesi
Müdür Akif Başak
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) İngilizce , Almanca

İstanbul Atatürk Fen Lisesi (İAFL) (İstanbul Fen Lisesi Kadıköy Kampüsü olarak da kullanılır), İstanbul'un ilk, Türkiye'nin ikinci Fen Lisesi'dir. İstanbul'un Kadıköy ilçesinin Kuyubaşı semtindedir.

İstanbul Atatürk Fen Lisesi, 1982 yılında Fen Lisesi Projesi kapsamında dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in isteği doğrultusunda kuruldu. 17. yy.da V. Murat'a ait bir av köşkünün de [1] yer aldığı 40 dönümlük bir bahçe içinde, Marmara Üniversitesi kampüsüne komşu bir şekilde yer almaktadır. Okul binası daha önceleri İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü olarak kullanılıyordu. 12 Eylül Darbesi sırasında bina ve arsa garnizon komutanlığı olarak kullanılmıştır.

İlk mezunlarını 1985’te verdi. Her yıl Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği temel eğitimini bitiren öğrencilerin katıldığı SBS (Seviye Belirleme Sınavı) ile öğrenci almaktadır.

Okulun bir de kendine ait ilk dönem öğrencilerinden Alper Eğmir ve Osman Teoman Turgut tarafından yazılmış bir marşı vardır:

Bir kuvvet gibiyiz çağlardan taşan,
Kutsal bir emanetin peşinden koşan,
Bir güneş ki yükseliyor ufuktan,
O güneştir yarınları yaratan.
Bilmin bütün yurtta gürleyen hür sesi,
Kıvancımız Atatürk Fen Lisesi.
Yol verin zafer artık daha yakın,
Şimdiden başlasın bu görkemli akın,
Aşalım tüm engelleri bırakın,
Yayılsın ışığı o aydınlığın.
Bilmin bütün yurtta gürleyen hür sesi,
Kıvancımız Atatürk Fen Lisesi.

24 kişilik sınıflarda dersler karşılıklı tartışmalarla geçer. Yatılı olan öğrenciler sabah ve akşam etüt saatlerinde çalışmalarına aralıksız devam ederler. Matematik ve geometri okul süresince en önemli ve temel dersler olarak kabul edilir. İlk iki senede verilen temel fen müfredatından sonra son sınıfta verilen ileri fen dersleri, öğrencilerin ilgi duydukları fen alanında kendilerini yetiştirmelerine olanak sağlar. Yabancı dil olarak da İngilizce dersi okutulmaktadır. Okulun hedefi bilimsel düşünmeyi ilke edinmiş donanımlı gençler yetiştirerek ülkenin bilimsel gelişimine katkıda bulunmaktır. Öğrencilerinin Ulusal ve Uluslararası Proje Yarışmalarında, Uluslararası Bilim Olimpiyatları ve TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları'nda başarı oranı çok yüksektir. http://www.iafl.k12.tr/


İstanbul Atatürk Fen Lisesi, 1982 yılında Fen Lisesi projesi kapsamında Türkiye’deki ikinci fen lisesi olarak kurulmuştur. İlk mezunlarını verdiği 1985′ten bugüne mühendislikten tıbba, temel bilimlerden sosyal bilimlere Türkiye’nin yarınlarında söz sahibi olacak yetenekli, bilgili ve sosyal açıdan kendine güvenen, Atatürk ilke ve inkılaplarının takipçisi gençler yetiştiren, Türkiye'nin en gözde liselerinden biri olmuştur.
İstanbul Atatürk Fen Lisesi, Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü yanında, 5.Murat’ın av korusu ( av köşkü 1960’larda yıkılmıştır) olarak bilinen tarihi bir alan içinde bulunmaktadır. İstanbul Atatürk Fen Lisesi’nin amacı Türkiye’nin ihtiyacı olan bilim insanlarını, mühendis ve doktorlarını yetiştirmektir. Bu amaçla kuruluşundan günümüze hedeflerinden taviz vermeyerek, ilk çizgisini her zaman muhafaza eden okulumuz, Türk eğitim ve öğretim sahasındaki önderliğini sürdürmeyi başarmıştır. Elde edilen Uluslararası Matematik, Biyoloji, Bilgisayar ve Fizik Olimpiyatları madalyaları, sayısız TÜBİTAK ödülleri bunun birer göstergesidir. 2011 yılı mezunlarımızla birlikte 2255 sayısına ulaştık. Bilim Olimpiyatları, her türlü sınav, yarışma, projeler ve bilim insanı yetiştirme alanında Ulusal ve Uluslararası sayısız başarılara, belgelere ve haklı bir gurura sahiptir.[2]
Okul fen lisesi statüsüne yaraşır olarak sayısal dallardan olan biyoloji, kimya, fizik, matematik gibi dallarda TÜBİTAK tarafından düzenlenen Bilim Olimpiyatları'na öğrencilerini çalıştırarak olimpiyatlarda başarılar göstermişlerdir. Aynı zamanda TÜBİTAK Proje Yarışmalarına her eğitim-öğretim döneminde yaratıcı ve farklı projeler hazırlayarak çeşitli dereceler kazanılmıştır. Engin öğretmen kadrosu ve nitelikli öğrencileri ile hep en önde olan İAFL gelecek senelerde de bu faaliyetlerine devam edeceklerdir. Biyoloji zümresinin çalışmaları özellikle bu okulda olimpiyat ve proje çalışmalarına öncülük etmiştir.

Okul Müdürleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mehmet Nuri YAZICI (1982 - 1985)
Abdürrahim KÖKSAL (1985 - 2003)
Akif BAŞAK (2003 - ...)

Olanaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulda fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar ve dil laboratuvarları ve kütüphane bulunmaktadır. Öğrencilerin büyük bir kısmı yatılıdır. Toplu tiyatro seyirleri, okul partileri, konserler, İstanbul dışına geziler öğrenciler tarafından organize edilmektedir. 500 kişilik tiyatro salonu gerek okulun gerekse tiyatro gruplarının kullanımına açıktır. Bunun yanı sıra okulun ana binasında yer alan bir de konferans salonu vardır. Sportif faaliyetlerde yer almak, boş zamanlarında futbol, basketbol, tenis ya da voleybol oynamak isteyen öğrenciler kapalı spor salonunu ders saatleri dışında kullanabilirler. Ayrıca okulun açık futbol, tenis, ve basketbol sahaları da vardır. Ayrıca okulda satranç ve GO gibi zeka oyunları için olanaklar sağlanmakla beraber akıl oyunları yarışması da yapılmaktadır.

Amatörce müzik ile ilgilenen öğrenciler okulun müzik odasından faydalanabilir. Milliyet Liselerarası Müzik Yarışması'na katılan ekiplerin yanında müzik öğretmeni eşliğinde Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği koroları kurulmustur. Okulun bünyesindeki Koruma Derneği Atatürk Fen Lisesi’nin ve öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilme doğrultusundaki çalışmalarını sürdürmektedir.

Mezunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İafl on cephe.jpg

Çoğu konusunda uzman bilim insanı olmak üzere, iki bin kişiyi aşan İAFL mezunu bulunmaktadır. Her yıl Eylül ayının ilk pazarında Mezunlar Günü yapılır. Mezunların gücü sayesinde İAFL bünyeside burs ve staj imkânları mevcuttur. İstanbul-İzmir-Ankara Fen Liseliler arasında varılan sözlü mutabakat çerçevesinde bu okulların mezunları karşılıklı olarak bu okullardan mezun diğer öğrencilere de her türlü konuda yardım etmektedirler.

Bilim Dünyası[değiştir | kaynağı değiştir]
Edebiyat ve Sanat[değiştir | kaynağı değiştir]
  • Sükun Ünal Işıtan (1985 mezunu) Ankara Devlet Tiyatrosu, sanatçı
  • Serdar Öztop (1986 mezunu) Müzisyen. Bulutsuzluk özlemi üyesi, elektrogitarist.
  • Gürkan Haydar Kılıçarslan (1986 mezunu) Düşünür ve yazar.
  • Erdem Taylan (1986 mezunu) Pixar ve San Fransisco Academy of Art. Bilgisayar destekli grafik tasarımı.
  • Özge Samancı (1991 mezunu) University of California at Berkeley, Uygulamalı sanat
İş Dünyası ve Medya[değiştir | kaynağı değiştir]
  • Murat Kosova (1986 mezunu) NTV spor spikeri
  • Umut Aydın (1985 mezunu) ORTANA Şirketi kurucusu ve müdürü

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dünden Bugüne İstanbul Ansiklopedisi, Cilt 1, İstanbul l993, s.383
  2. ^ http://www.iafl.meb.k12.tr/

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 40°59′20″N, 29°3′9″E