Malatya Fen Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Malatya Fen Lisesi
Slogan MFL'li olmak bir ayrıcalıktır
Kuruluş 1986
Ülke Türkiye
Şehir Malatya
Türü Fen Lisesi
Müdür Murat Dönmez
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) İngilizce
Öğrenci sayısı 383
Resmî sitesi www.mfl.k12.tr

Malatya Fen Lisesi (MFL) 1986-1987 eğitim-öğretim yılında hizmete açılarak, Malatya'daki yerleşkesinde eğitim-öğretim'e devam etmekte olan bir fen lisesidir. Türkiye genelinde yapılan SBS (Seviye Belirleme Sınavı) ile öğrenci alır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Okul İlk kurulduğundan bu yana kullanmakta olan yerleşke daha önce İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi olarak hizmet vermiştir. Bakanlık Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 06.08.1986 tarih ve 22065 sayılı onayları ile 19861987 Öğretim yılında Malatya Fen Lisesi olarak eğitim ve öğretime açılmıştır.

Aynı zamanda kurucu müdür de olan Yahya Özkan 19862005 yılları arasında görev yapmış olup 2005 yılında kendi isteği ile görevden ayrılmıştır. Okulun başarısının artırılması için okul idaresi, okul aile birliği ve tüm personel gayret göstermeye çalışmaktadır.

2005-2006 öğretim yılından itibaren okulda birçok değişiklik yapılmıştır. Öğrenci kayıtlarından elde edilen gelirle, hem okula hem de pansiyonda modernizasyon calışmalari yapılmaya başlanmıştır.

2010-2011 eğitim-öğretim yılından bu yana ise okul başka bir binaya taşınmıştır. Okulun eski binası ise Malatya Anadolu İmam-Hatip Lisesine tahsis edilmiştir.

Eğitim ve öğretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Seviyesi: Lise

Derecesi: Lise

Öğrenim Şekli: Normal (Tam Gün)

Yabancı dil: İngilizce

Kitap sayısı: 3192 Adet

Fen Liseleri yatılı ve karma okullardır. Ancak öğrenci velilerinin istekleri doğrultusunda gündüzlü de okunabilir. Sınıf mevcutları azami 26 kişidir.

Okulun genel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Millî Eğitim Genel amaçları ve Temel İlkelerine uygun olarak;

 1. Zekâ düzeyleri ile fen ve matematik alanlarındaki yetenekleri yüksek olan öğrencileri, matematik ve fen bilimleri alanında yüksek öğrenime hazırlamak,
 2. Matematik ve fen bilimleri alanlarında gereksinim duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmek,
 3. Öğrencileri araştırmaya yöneltmek, bilimsel ve teknolojik gelişmeler ile yeni buluşlara ilgi duyanların çalışacakları ortamı ve koşulları hazırlamak,
 4. Yeni teknolojileri kullanabilen, yeni bilgiler üretebilen ve projeler hazırlayabilen bireyler yetiştirmek,
 5. Öğrencilerin bilimsel araştırma yapmalarına, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izlemelerine yardımcı olacak şekilde Yabancı dilde iyi yetişmelerini sağlamak,
 6. Ortaöğretim matematik ve fen programlarının günümüzün gerektirdiği yeniliğe kavuşturulması konusunda çalışmalara laboratuvarlık etmek.

Bina ve bahçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Okul tarihçesinde de belirtildiği üzere 2010-2011 yılına kadar kullanılan binalar ve müştemilatlar Hayvan Sağlık Memurları Meslek Lisesinden kalmadır. Yapımı 1969-1970 yıllarına dayanan oldukça yıpranmış konumdadır. 2010-2011 yılında ise okul yeni binasına taşınmıştır. Yeni bina ise son derece modern olarak inşa edilmiştir.

Yerleşke ve genel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Isınma: Merkezî siteme bağlı ve doğal gazla yapılmaktadır.
 • Su durumu :Şehir şebekesine bağlıdır. Ayrıca bir sondaj kuyumuz mevcuttur. OAB tarafından pompa denemesi ve su analizleri yaptırılmıştır. Sondaj suyu “içilebilir” özellikte temizdir.
 • Kanalizasyon: Şehir kanalizasyon şebekesine bağlı olmakla birlikte bazı sorunları bulunmaktadır.
 • Aydınlatma : Şehir elektrik şebekesine bağlıdır.
 • Sınıflar: 16 Derslik mevcûttur.
 • Laboratuvarlar: Bir adet bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır. Laboratuvarlar okul binası dışında olduğundan ve yeni okul yapılması sebebiyle yıkılmıştır.2009-2010 Öğretim yılı laboratuvarsız öğretilmiştir. 2010-2011 yılında tamamlanan yeni binada ise bir adet bilgisayar, bir adet biyoloji, bir adet kimya, bir adet fizik laboratuvarları ile birlikte sayısal ve sözel dersler zümre sınıfları ve resim atölyesi bulunmaktadır.
 • Kütüphane: Sınıf kitaplıkları oluşturulmamıştır.Okul kütüphanesi bulunmakla birlikte çok yetersizdir.
 • Ambar-Arşiv: Temizlik malzemeleri , kırtasiye malzemeleri , erzak Deposu , genel malzeme deposu ve arşiv odası bulunmaktadır.
 • Atölye: Mevcut.
 • Spor salonu: 1 adet kapalı spor salonu mevcuttur. Gerekli onarım yapılmış yeterli bir spor salonudur.
 • Yemekhane: Pansiyon binası 1 katı yemekhane olarak kullanılmaktadır. Gündüzlü öğrenciler de ücretini ödemek ve aylık yazılmak kaydıyla yemekhaneden yararlanmaktadırlar.
 • İdare odaları: Müdür Odası (1) Müdür yardımcısı Odası (3) Memur Odası (3) olmak üzere 7 idare odası bulunmaktadır.
 • Bahçe: 39.625 m² alana sahip bahçe mevcuttur. Çevre düzenlemesi yetersizdir. OAB – Üniversite-Belediye-Çevre Orman Müdürlüğü vb. kuruluşlarla işbirliği yaparak Peyzaj Mimarı tarafından hazırlanacak plan doğrultusunda yeniden düzenlenecektir.
 • Bilim Sanat Merkezi: MFL Yerleşkesi içindedir. Okul kendine yetmezken hatalı bir karar sonucu Bilim Sanat Merkezine tahsis edilmiştir. Artık bu bina sürekli Bilim ve Sanat merkezi olarak kalmalıdır. Çünkü; odalar ona göre yapılmış ve dizayn edilmiştir.

Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]