Samsun Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Samsun Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi
Sfl.gif
Kuruluş 2000
Ülke Türkiye
Şehir Samsun
Türü Fen Lisesi
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) İngilizce
Öğrenci sayısı 379
Resmî sitesi Samsun Fen Lisesi

Samsun Fen Lisesi 2000 yılında 48. fen lisesi olarak kurulmuştur. İlk mezunlarını 2002-2003 yılı sonunda vermiştir. İlk yıl 48 öğrenciyi ön kayıt yolu ile kaydetmiş daha sonraki yıldan itibaren ise her yıl 96 öğrenci almaya devam etmiştir. 2010-2011 eğitim öğretim yılından itibaren her bir dönemde 26 kişilik sınıflardan oluşmak üzere toplam 4 sınıf vardır. Samsun 50.Yıl Lisesi'nin Bakanlık tarafından aşamalı olarak kapatılması sonucunda okul binası Samun Fen Lisesi'ne tahsis edilmiştir. Okulun adı 2009-2010 eğitim öğretim yılından itibaren Samsun Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi olarak değiştirilmiştir.

Kurulduğu yıldan itibaren TÜBİTAK Olimpiyatları'nda, sportif faliyetlerde, ÖSS'de ve çeşitli etkinliklerde başarılar göstermektedir.

Barınma olanakları[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulda erkek ve kız yatakhaneleri vardır.Öğrenciler okulda isteğe bağlı olarak yatılı kalabilmektedirler. Etütler yatakhanelerde etüt salonlarında yapılmaktadır. Her katta bir etüt salonu 5 adet de banyo ve tuvalet bulunmaktadır.

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun Fen lisesi'nin geçmişi henüz çok yenidir ancak elde etmeye başladığı başarılar sevindiricidir. 2004 yılında TÜBİTAK'ın düzenlediği 12. Ulusal Bilim Olimpiyatları Fizik dalında Ferzan TAPRAMAZ Bronz madalya kazanmıştır. Yine TÜBİTAK'ın 2005 yıllında düzenlediği 13.Ulusal Bilim Olimpiyatları biyoloji dalında Onur YAVUZ Karadeniz Bölgesi ikincilik ödülü kazanmıştır. Samsun Fen Lisesi SBS'de 2002-2003 öğretim yılından itibaren Karadeniz'de en yüksek puanla öğrenci alan okuldur.

Sosyal hayat[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulun öğrencilerinin birçok kısmı Samsun'dan gelmektedir. Fakat okul başta Karadeniz bölgesinden olmak üzere birçok ilden de kendine öğrenci çekmeyi başarabilmiştir. Yatılı kalan bu öğrenciler erken yaşlarda sorumluluk duygusu almayı öğrenerek ileri ki yaşamları için büyük bir tecrübe de kazanmaktadırlar.

Geziler: Okulda her yıl başta İstanbul ve Ankara olmak üzere çeşitli yerlere geziler düzenlemektedir.Bu gezilerde hem çeşitli üniversiteler gezilerek ileride seçilecek meslekler için bilgi alınmakta hem de öğrenciler ders ve sınav stresinden uzaklaşmaktadırlar.

Turnuvalar: Her öğrenim döneminde öğrencilerin katılımıyla Basketbol-Futbol-Voleybol-santraç turnuvaları düzenlenmektedir.

Şiir ve Tiyatro Günleri: Her yıl birkaç defa öğrencilerin düzenlediği şiir ve tiyatro günleri düzenlenmektedir.

Konferans ve sunumlar: Okulun salonunda öğretim üyelerinin de katılımıyla yapılan konferans ve sunumlar öğrencilere daha lisedeyken bilimsel olarak bir temel kazandırmaktadır.

Kulüpler: Okulda öğretmen-öğrenci tabanlı birçok kulüp vardır. Bir faydasını görmedik.

Müzik Kulübü 2010-2011 eğitim Öğretim yılında kurulmuştur. Şu anda kulübün bir baterisi vardır. Her dönemden en az bir tane baterist bulunmaktadır. Ayrıca gitar, bateri, bağlama, yan flüt, ve keman çalan öğrenciler bulunmaktadır. At yalanı öpsünler inananı.

Kermesler: Okulda her yıl çeşitli kulüplerin yaptığı kermesler vardır. Ayrıca her yıl okulun ağabey ve ablalarına yapılan bir şenlik vardır.

Yüzme günleri: Okulumuzun beden eğitimi öğretmeni Suat CİVELEK tarafından yatılı öğrenciler için yapılan yüzme günleri vardır. Ama okulumuzun 2009-2010 egitim öğretim döneminde taşınmasından dolayı yüzme günlerine ara verilmiştir.

Bilardo imkânı: Okulumuzda 2008-2009 eğitim öğretim döneminde bulunan bilardo masası okulumuzun taşınması nedeniyle yeni binaya getirilmemiştir. Bu yüzden bilardo imkanına ara verilmiştir. Okulumuzun en yakın zamanda yeni bir bilardo masası alacağına inanıyoruz.

Bilimsel yarışmalar: Okulumuz her yıl TÜBİTAK'ın düzenlediği yarışmaya katılım imkanı sağlamaktadır. 2011 Liseler Arası TÜBİTAK Bilimsel Araştırma Ve Proje yarışmasında kendi bölgesinde Matematik alanında birinci, Fizik alanında ikinci olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]