Yuvacık, Amasya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yuvacık
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 175
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0358
İl plaka kodu 05
Posta kodu 05000

Yuvacık, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Köy halkını arasında Türkmen ve Yörük'ler fazlalıktadır. Halk arasında köyün ismi Cıcui ve Şeyhcui olarak da geçer. Fakat Türkçede resmi adı Yuvacık'tır. Bugün Yuvacık köyünün yaklaşık 50 metre aşağısında Şeyhcui Mahallesi bulunmaktadır. Şeyhcui bir mahalle, Yuvacık bir köy olmasına rağmen halk arasında Cıcui gibi şekilde de ifade edilir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı, Türk örf ve adetlerine bağlı bir halktır. Köyün kültüründe daha çok yemek kültürü öne çıkmaktadır. Köyün öne çıkan yemek çeşitleri keşkek, baklalı dolma,zeytinyağlı dolma, haşhaşlı çörek ve dolma içidir. Ayrıca köyde her yıl yapılan yağmur duası etkinliği, şehir merkezinde yaşayan köy halkının bir araya gelmesi sağlamaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya merkezine 3 km uzaklıktadır. Amasya'ya en yakın köydür.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Fakat Karasal iklimin de etkileri vardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 199
1997 137

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa, avcılık, arıcılığa dayalıdır. Tarım ürünü olarak geçmiş yıllarda üzüm öne çıksa da, günümüzde kiraz yetiştiriciliği ön plandadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Köyün kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köy, şehre çok yakın olduğu için ihtiyaç duyulmamış, köy halkının daha aşağılara yerleşmesi itibarıyla Şeyhcui mahallesi'nde PTT gibi kuruluşlara yer verilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]