Aydoğdu, Amasya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aydoğdu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 205
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0358
İl plaka kodu 05
Posta kodu 05000

Aydoğdu, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

15. yüzyılda Aydınoğulları Beyliği'nden ayrılarak Amasya civarına gelen göçerlerin önemli bir kısmı (Karakeçili Yörükleri) Akdağ'da bulunan Sofular, Aktaş ve Karakese köylerine yerleşmişlerdir. Söz konusu göçerlerin bir kısmının bugünkü Aydoğdu köyü ve arazisini 19. yüzyıl sonlarından itibaren çiftlik amaçlı kullandıkları bilinmektedir. Aydoğdu; kışın kalınan ve yazın çoğunlukla terk edilen bir yerleşim haline gelmiştir. Köy halkının hemen hepsi aynı bölgedendir. Bu şekilde 1970'lere kadar düzenli bir şekilde, yazın yaylada, kışın Aydoğdu'da ikamet eden köy halkının aynı şekilde Yıkılgan, Kışlacık ve Kırkseki köylerine yerleşen akrabaları mevcuttur. Yerleşik hayata alışan, hayvancılıktan ziyade çiftçiliği öğrenen, şehre daha sık giden ve hatta yerleşen, çocuklarını okutmaya başlayan köy halkı, 1980'lerde köye daha fazla önem vermiş, bu yıllarda telefon, elektrik, su, yol gibi hizmetler kullanılır olmuştur.

Köye ismini veren olay ise Amasya'da ayın Cumhuriyet'ten önce takvim amaçlı köyün yanında bulunan Davuldüğeceği Mevkiinden izlenmesidir. Aydoğdu bir yörük köyüdür. Halkı çalışkan, iyi niyetli, misafirperver, dürüst ve saygılıdır. Ayrıca yörede zenginliği ile tanınmaktadır.

Köyde genç nüfus neredeyse kalmamıştır. Hemen herkesin şehirde evi vardır; işini gören, şehre dönmektedir. Köyde halkın okuma-yazma oranı yüksektir. Amasya'da ve hatta şehir dışında okuyan, çalışan, yaşayan birçok kişi bayramlarda köyünü, mezarlarını mümkün mertebe ziyaret etmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı tipik Türkmen geleneklerine sahiptir. Hayatın, dinî inanışların, kıyafetlerin ve hatta konuşmaların içinde şamanizmin etkisi farkedilebilmektedir. Simsim oyunu, düğün eğlenceleri, şerbetler ve karbonhidrat ağırlıklı yemeklerinde İç Anadolu etkisi görülür. En çok sevilen yemekler; keşkek, haşhaşlı çörek, bazlama, kesme ev makarnası ve gözlemedir. Sebzeler yazın kurutularak saklanır, kışın tüketilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Aydoğdu Köyü Amasya il merkezine 21 Km. uzaklıktadır. Boğaköy, Yıldız (Kötüköy) ve Bulduklu ile komşudur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz ikliminin ve karasal iklimin etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 205
1997 199

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]