Karaçavuş, Amasya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karaçavuş
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 147
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0358
İl plaka kodu 05
Posta kodu 05000
Resmî site
[1] -

Karaçavuş, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Amasya'ya bağlı merkez köylerinden tahminen 250-300 yıla dayanmaktadır. Köyün ilk ismi Kayaönü olup Yeşilırmak'ın Amasya yakasına konuşlanmış ve daha sonra Kayı ismiyle karşı yakaya taşınmıştır. İnsanlar buraya, çoğunlukla Sivas ve diğer illerden göç etmiştir. Yeşilırmak'ın üst kısmında Kayı Köyü olarak oturduktan sonra yeni yerleşim yerine taşınmışlar; yani yeni Kayı olarak bir süre devam ettikten sonra ismi değiştirilerek Karaçavuş ismini almıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Atalar Oğuz'ların Kayı Boyundan geldiği için İslam öncesi Türk gelenek ve görenekleri köyde hâlen yaşamaktadır. Arap kültürü etkileri görülmez. Köy insanı misafirperver ve yardımseverdir. Yaşlı bayanların giysileri yıllar önceki ve şu an orta Asya'daki Türklerde rastlanılan giysilerdir. Lehçede yine orta Asya Türkçesi vardır. Alevi köyüdür.[kaynak belirtilmeli]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Karaçavuş Köyü Orta Karadeniz bölgesinin iç kesimlerindeki Amasya ilinin, güneyinde bulunan Tokat iline bağlı Turhal ilçesinin kuzeybatısında, Zile ilçesinin kuzeyindedir. Yerleşim yeri deniz seviyesinden yaklaşık 450 metre yüksekliktedir. Köy Yeşil ırmağın güneyinde meşeliklerin içinde bir yamaçta kurulmuştur. Önünden Yeşilırmak geçmesi sebebiyle sulak bir araziye sahiptir. İklim, Karadeniz ile İç Anadolu bölgesi geçiş bölgesinde olduğundan iki bölgenin iklimi hakimdir.

Köyün 2 km kuzey kısmında Yeşilırmak boyunu takip eden Devlet Demir Yollarına ait, Samsun - Sivas arası çalışan demiryolu geçmektedir. Köye 5 km uzaklıkta Kızoğlu tren istasyonu mevcuttur. Ulaşım eskiden beri trenle sağlanmaktadır. Ayrıca köy halkı için bir gelir kaynağı durumundadır. Karaçavuş Köyü Amasya şehir merkezine karayolu ile 43 km, Tokat iline bağlı Turhal ilçesine 35 km mesafededir. Turhal ile köy arasındaki yol asfalt olup günlük minibüs veya otobüs ile ulaşım sağlanmaktadır. Amasya'ya giden yolda sadece Kızoğlu köyü ile Damuderesi köyü arası toprak yoldur. Amasya'ya ulaşım Ardıçlar köyünden günlük işleyen minibüs aracılığıyla ile ya da demiryolu ile sağlanmaktadır.

köyün 3 tarafı Tokat iline bağlı köylerle çevrilidir. Merkeze bağlı köylerin en uzakta olanı ve sonuncusudur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
align="center" 2009]] 78
2000 147
1997 141

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]