Aktaş, Amasya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aktaş
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 41
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0358
İl plaka kodu 05
Posta kodu 05000

Aktaş, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Osmanlı döneminde şimdiki adı karakese olan eski adı Akviran nahiyesine bağlı (mezra veya yayla olabilir) bir köydür. Osmanlının kanuni döneminde Tahrir Defterlerinde adı geçmektedir. Kesin tarihi bilinmemekle beraber Köyün Karakese (Akviran) köyü ile yakın ilişkileri göze batmaktadır. Ekilebilir arazilerin iç içe olması akrabaların iki köyde de mevcut olması cumhuriyet döneminde karakese köyünden göçenler ve koçalan mezrasından gelenlerle köy halini almıştır. Köye adını köyün dibine kurulduğu Aktaş’tan almaktadır. Orman köyü olan Aktaş köyü 1990 yıllara kadar 45 hane olarak devam etmiş merkezlere uzaklığı, ulaşımın zorluğu, kışların sert olması, tarımın makineleşmesi tarlalara yol olmaması, iş gücü kaybı, hayvancılığın azalması ile birlikte göç vermiş ve nüfusu ve hane sayısı azalmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktaş köyü Türk kültür örf ve adetleri içerisinde genel ve ağırlıklı olarak yörük kültürüne yakındır. Yemeklerinin özellikleri, kullanılan eşvalara verilen isimler arazi isimleri anadolunun herhangi bir yerindeki türkmen köylerinden farklı değildir. Amasyanın farklı bölgelerinden olan Akdağ yöresinin kendine has özelliklerinide taşımaktadır. Ailelerin sosyal yaşantıları, insanların davranışları düğünlerde özel günlerdeki örf ve adetler Akdağ yöresinin coğrafi özelliklerinden dolayı birbirine yakın olan ve birbirleri ile sosyal ilişkileri olan köylerimizde hemen hemen aynıdır bu nedenle Akdağ yöresine has bir kültür örf ve adetler zinciri oluşmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya merkezine ve Suluova ilçesine 40 km uzaklıktadır. Köy kuzey batıdan güney doğuya doğru menderesler çizerek akan literatürde koçalan deresi olarak geçen Akdağın eteklerinden (ici Deresi) doğarak Su gözü, Aktaş deresi, Şahnalı(Germiyan deresi)Sınır suyu ve daha birçok kaynağın sularını toplayarak Durucasu köyünden yeşilırmağa karışan Derenin oluşturduğu Vadide kurulmuştur. içme sularının bol olması nedeniyle Amasyanın içme suyu ihtiyacı aynı vadi üzerinde kurulu Karakese ve Aktaş köylerinden çıkan kaynaklardan sağlanmaktadır. Koskoca Bir Şehre İçme suyu veren bu iki köye maalesef koskoca bir şehir sahip çıkmamaktadır içme suyunun bol olması nedeniyle arazinin dik ve eğimli olması da eklenince köy yolunun geçtiği dereler köprüleri yapılmadığından ve yollarında bakımsızlığından köylülerin de imkânsızlıklarından köyler yok olmakla karşı karşıyadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 99
1997 125

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son dönemlerde arıcılık faaliyetleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak yol olup ulaşım sıkıntıları mevcuttur yaklaşık olarak 20 yıldır düzeltilmeyen yol 2007 yılında onarıma alınmıştır. Suluova ilçesine ve Amasya merkeze yaklaşık kırk (40) km dir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]