Musaköy, Amasya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Musaköy
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 535
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0358
İl plaka kodu 05
Posta kodu 05000

Musaköy, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Amasya yöresine ait olan keşkek yemeği bu köyünde geleneksel yemeğidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya merkezine 34 km uzaklıktadır.Doğusunda Damuderesi köyü batısında Çivi köy Kuzeyinde Kızılca Köyü ve Güneyinde Akyazı köyleri bulunur. Köy engebeli arazi yapısına sahiptir. Orman sınır köyü olduğundan köyde orman alanları çoktur. Ekilebilir arazinin 1/3 sulanabilmektedir. Köyün arazi sulamak için su kaynağı kıttır. Yeşilırmak köyün 4 km kuzeyinden geçmesine rağmen yükselti farkından dolayı faydalanılamamaktır. Köyde bol miktarda Taş (mermer) ocakları bulunmaktadır. Fakat bu ocaklar faal değildir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Musaköy Karadeniz iklimi - Kara iklimi arasında bir geçiş iklimi hüküm sürer. Yazları Kara İklimi kadar kurak, Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Kışları ise Karadeniz iklimi kadar ılıman, Kara iklimi kadar sert değildir. Köyde Karadeniz ardı iklimi etkili olmaktadır. Yazları sıcak ve kurak, kışları yağışlıdır. İlkbahar en çok yağış alan mevsimdir. Daha çok karasal iklim özelliği göstermektedir.

Yağış[değiştir | kaynağı değiştir]

1937 yılından bu yana yapılan Meteorolojik ölçümlerde yıllık ortalama yağış: 436,7 mm, olarak ölçülmüştür.

Sıcaklık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllık ortalama sıcaklık 13,6 °C, yıllık ortalama nispi nem % 61 olup en yüksek sıcaklık 30 Temmuz 2000 tarihinde 45,0 °C, en düşük sıcaklık 23 şubat 1985 tarihinde -20,4 °C, tespit edilmiştir. Temmuz ve Ağustos ayları en kurak aylar olup, ilkbahar en fazla yağış alan mevsimdir. Yıllık ortalama donlu gün sayısı 50 gündür.

Rüzgâr[değiştir | kaynağı değiştir]

Hakim rüzgar yönü Kuzeydoğudan esen poyraz rüzgarıdır. Ancak topografik yapısı nedeniyle 1. derece hakim Rüzgar yönü Kuzeybatıdır. Ortalama rüzgar hızı 1,8 m/sn olup, yıllık ortalama kuvvetli rüzgarlı gün sayısı 65 gün, yıllık ortalama fırtınalı gün sayısı 12 gündür. En kuvvetli rüzgar 24 Eylül 1996 tarihinde Kuzeybatıdan 36,0 m/sn. olarak kayıtlara geçmiştir

BİTKİ ÖRTÜSÜ[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya İli'nin güneyinde yer alması ve İç Anadolu Bölgesi'ne geçiş zonunda bulunması nedeniyle step bitki örtüsüne sahip olmakla birlikte bu bölgede bulunan ormanların ağırlığını baltalık olarak işletilen meşe türleri ve kısmen de ardıç ağacı oluşturmaktadır.

Endemik bitkiler açısından yöre oldukça zengin tür (109) ve çeşitleri (246) içermektedir. Bu türler arasında yöresel adlarıyla hazeran, kuduz otu, akça çiçeği, dolama otu, mürdümük, bac biber ağacı, kaside, geven, yalancı havacıva, tüylü keten sayılabilr.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 431
2000 535
1997 513

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur.Köyde sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]