Çavuşköy, Amasya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çavuşköy
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 468
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0358
İl plaka kodu 05
Posta kodu 05000
Resmî site
YerelNet -

Çavuşköy, Amasya ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği hakkında bilgi yoktur. Tarihi ise çok eskidir.Hititlerin başkenti Hattuşaş'a ve önemli merkezi Gökhöyük' e yakın bir coğrafyada bulunması bunun kanıtıdır.Köyün hemen yanı başında bulunan Doğantepe Beldesi SİT alanı olarak korunacak kadar eski bir tarihe sahiptir ve aynı tarihi gelişim Çavuşköy içinde geçerlidir.İlk Anadolu uygarlıklarının önemlilerinden Hititlerin bu bölgede yerleştiği bilinmektedir fakat bir mimari veya tarihi eser yoktur.Köy arazisindeki höyükler Hititlerin buralarda yerleşmiş olduğunun göstergesidir. Köyde Kilise,Şahmar gibi tarla mevkileri vardır.Yapılan amatör araştırmalarda bu isimlerin burada yaşayan eski uygarlıklardan miras kaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Anadolu Türkleşmeden önce Bizans Ermenilerinin yaşadığı köy daha sonraları Türkleşmiş ve İslamlaşmıştır.Köyün ilk yerli Türkleri Alevi-Bektaşi kültürüne sahiptir.Daha Sünni Türkmen yörüklerinin göçleri ile köy büyümüştür.Bu Sünni Türkmen yörüklerinden en kalabalık olanı Şabanlar lakaplı ailedir .Başta Öztürk, Şengül, Şahin ve Eser,soylu aileleri olmak üzere birçok Çavuşköy sakini bu soydan gelmektedir. Daha sonra köye şu an Şahinkaya, Bütüner, Şentürk ve Kılıç soyadını taşıyan aile gelmiştir.Diğer bir Türkmen yörük aile de Turan ailesidir. Osmanlı döneminde Yemen ve Birinci Dünya Savaşı' na birçok asker gönderen Çavuşköyü' nün özellikle Yemen ve Kafkas cephelerinde birçok şehidi vardır.Bilinen tek İstiklal Madalyası sahibi gazisi ise Tevfik Efendi olup 1970' lerde vefat etmiştir. Çavuşköyü özellikle 1970' lerin ortasında çok göç vermiş fakat göçen köylüler, köyleri ile ilişkilerini kopartmamışlardır. Çavuşköylülerin eğitim düzeyleri yüksek olup sayısız milletvekili, doktor, mühendis, öğretmen, rütbeli asker ve polis, arkeolog, muhabir, memur yetiştirmiş ve yetiştirmektedir.Şu anda ülkenin dört bir yanında üniversite ve yüksek lisans eğitimi yapan gençleri vardır. 1973 Genel Seçimlerinde Ecevit'in lideri olduğu CHP' den Hasan Bütüner Amasya Milletvekili seçilmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çavuşköyü Amasya-Çorum-Ankara yolu üzerinde kurulmuştur..Çavuşköy Amasya şehir merkezine yaklaşık 40 km uzaklıktadır.Çevresinde Beke, İlgazi, Doğantepe, Dağsaray, Kalecik köyleri vardır.Çorum il sınırına ve Çorum' un Mecitözü ilçesine çok yakındır.Köyün kuzeyinde Çakırdağı bulunmaktadır.Çakırdağı son yıllarda ağaçlandırılmış ve ormanlaştırılmıştır Köyün güneyinde ise Efendik Deresi akmaktadır.Efendik Deresi Mecitözü civarından gelerek Çavuşköy arazini sulayarak, Toklucak Köyü' ne doğru akmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Çavuşköy' ü Orta Karadeniz'de bulunan Amasya'ya bağlı olmakla birlikte, kültürü İçanadolu-Bozkır kültürüdür.Düğünlerinde davul ve zurna çalınır.Geleneksel kına gecesi, gelin ve damat hamamı, damat giydirme gibi gelenekleri devam etmektedir.Güreş, at yarışları ve simsim oyunu gelenekleri ise uzun yıllar sürdürülmüş fakat şimdilerde unutulmuştur. Köy kadınları kendilerin "Bandik" dedikleri, İçanadolu' da "Bindallı" olarak bilinen yöresel bir kıyafet giyerler. Köyde sayısı az olmakla beraber, Alevi-Bektaşi vatandaşlarda yaşamakta ve kendi kültürlerini yaşatmaktadırlar. Köyde "Mayalı" ismi verilen bir köy ekmeği pişilmekte ve tüketilmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 8000
1997 4500

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]