Ortaköy, Amasya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ortaköy
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2012)
 • Toplam 338
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0358
İl plaka kodu 05
Posta kodu 05000
Resmî site
[1] -

Ortaköy, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köye ORTAKÖY adı;Soma,İlgazi,Yördenik(köylerin eski ismiyle)vb. yerleşkelerin arasında kaldığı için verilmiştir.Bir rivayete göre bir koyunun çıkardığı su sebebiyle köy daha yukarıya taşınarak şimdiki haline ulaşmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekleri tipik Amasya köyleri gelenekleri gibidir.

Yemeklerden ise keşkek ve toyga çorbası en meşhur olanıdır. Özellikle bayram sabahları,hemen hemen her evde, her sofrada keşkek bulunur. Keşkek iki türlü yapılmaktadır. Birincisi (gerçek lezzetli olanı); fırında pişen keşkektir ki bu asıl olandır ve bayram sabahları herkesin merakla beklediği budur. Ocak keşkeği dedigimiz bir keşkek türü daha vardır ki bu da malzeme olarak aynıdır fakat bu, evde sobada veya ateşte pişmektedir. Bununda lezzeti diğerinden aşağı değildir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya merkezine 34 km uzaklıktadır.Ayrıca suluovaya 23, merzifona ise 32 km uzaklıktadır

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

köy geçiş bölgesinde bulunduğu için iklimi sert olmamakla birlikte karasaldır.Yazları sıcak ve kurak.kışları ise soğuk ve karlıdır.ama buna rağmen diğer köy ve kasabalara göre arazisi fazla olup tarım daha gelişmiştir.köye ait bie baraj ve bir de gölet bulunmaktadır.baraj köye yetecek kadar büyük olup balık yönünden zengindir.zaten bu güzel köyün barajındakı balıklar çevre köylerde büyüklük ve lezzetleri ile son derece önemli dikkat çekmektedir.amasya ya çok şey kazandıran bir köydür......:-)

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 275
2007 313
2000 338
1997 354

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köyde buğday,şeker pancarı,soğan,fiğ,ay çekirdeği yetiştirilmektedir. Hayvancılık eskisi kadar yaygın degildir özellikle küçükbaş hayvancılık meraların ve otlakların kaybolmasından dolayı tamamen bitmiş büyükbaş hayvacılık ise ticaretin yapmaktan çok kendine yetecek kadar bir hayvan yetiştirecegi kadar azalmıştır .Tarım gelirierinin azalması ve malıyetın yükselmesi nedeniyle köyde ciddi derece de göç yaşanmaktadır.resmi olmayan bir bilgiye göre köyün ortalama yaşı 55 üzeridir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır.Fakat öğrenci yetersizliği ve taşımalı eğiitim sistemi nedeniyle kapalıdır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün bir göleti ve bir de barajı mevcuttur.köy meydanı olan cami önü de ayrıca parke zemindir

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

[2]