Ormanözü, Amasya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ormanözü
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 335
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0358
İl plaka kodu 05
Posta kodu 05000
Resmî site
[1] -

Ormanözü, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Mörek ismi halk ağzında samanlık, hayvan barınağı, ot yığınağı anlamlarına karşılık gelen merek kelimesinden gelmektedir. Köyün yeni adı ise Ormanözü olmuştur.Ormanözünün mezrası vardır ORMANÖZÜ KÖYÜ Akdağın yamacında yer alan köy Amasyanın en yüksek yayla köylerinden biridir.Köyün camisinden çıkan eski halılardan Müslüman Türk ikametgâh sahiplerinin yaklaşık 450-500 yıldır burada yaşadıkları tahmin edilmektedir.Eski caminin kitabesi ise caminin 400 yıl önce yapıldığını göstermektedir.Bu cami 1987 senesinde yapılan yeni cami ile yer değiştirmiştir.

Amasya İli Ormanözü Köylüleri Yardımlaşma Dayanışma Derneği

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köy halkının yaşam tarzı ve örf adet ve ananelerinde kadim Türk kültürünün etkisi yoğun biçimde hissedilmektedir. düğünlerinde olsun, örf, adet ve geleneklerinde olsun, günümüzde modern tıbbın gelişmesiyle ve ulaşılabilir olmasıyla unutulmaya yüz tutsa bile uygulanan tedavi metotlarıyla olsun orta asya şaman kültürünün izleri görülmektedir. Amasyanın yerleşik köyü olması nedeniyle Amasya ili merkezinde ve yakın köylerinde olduğu gibi Amasyanın meşhur keşkek yemeği vardır.Yağlı,Yağsız, Amasya çöreği,Gömbe gibi birçok tür yöresel çörekleri vardır. Milik,ebe gümeci ,pancar, vs gibide bitkilerden yapılan yemekleri vardır.

Düğünleri 3 gün sürer Cumadan başlar Pazar günü sona erer. Eski düğünleri konaklı (yatıya kalmalı ) idi .İmece usulu gelen misafirler diğer komşulara dağıtılırdı .Harman denilen mevkilere gece ateşler yakılır insanlar sim sim denilen yöreye has oyunlar oynarlar.

Amasya ilinde hâlen meşhur bir söz vardır Mörek yağmur duasına çıkmadımı .İnsanımız tüm mahlukatın tek hükümdarından ihtiyacını ister .Yağmur dualarına çıkılır .Bayramlarda Caminin önünde Tüm köylülerin bayramlaşması vardır Zengininden fakirine ihtiyarından gencine herkes bayramlaşır,küsler barıştırılır ,

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya merkezine 29 km uzaklıktadır. Köyün yolu TRT verici kulesine giden yol köyün içinden geçer. Yolu asfalttır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2011 450
2000 355
1997 333

Köy nüfusunun artış sebeplerinden biri de yıllar önce istanbul'a göç eden insanların köylerine geri dönmelerinden kaynaklanmaktadır. Geri göç sebeplerinden biri de Ormanözü köyün temiz havasıdır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır .kanalizasyon alt yapısı tamamlanmış olup,köy içlerine güzel görünümlü çeşmeler ve köyün içi parke yapılmıştır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]