Yıkılgan, Amasya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yıkılgan
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 586
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0358
İl plaka kodu 05
Posta kodu 05000
Resmî site
[1] -

Yıkılgan, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği hakkında çeşitli rivayetler vardır.

Bir rivayete göre, eskiden göçerler, yani kervanlar geçerken bu bölgede konaklarlarmış. Yeşilliğin ve otlakların bol olduğu bir yer olması sebebiyle kervanlar burada konaklarlarmış. Kervan başının burada "Yıkıl, kal" demesiyle köyün adı günümüze Yıkılgan olarak gelmiş.

Bir diğer rivayete göre ise, Amasya'ya göçerler gelir ve kervanında merkep olanları şimdi Aydınlık olan Merkepkışlacığı'na, kervanında katır olanları ise şimdiki Kızıl Kışlacık olan Katırcıkışlacığı köylerine konaklarlarmış. Hayvansız olan ya da kış uzun geçtiğinden, hayvanları cürümsüz olanlar, hayvanları yıkılıp kalanları da Yıkılgan'da konaklarlarmış. Yıkılgan; sürekli yıkılıp kalan anlamında olup, köy, adını buradan almıştır.

keşkek denilen bulgur nohut et ile fırında yapılan yemeği meşhurdur.tarım azalmış meyvecilik yaygınlaşmıştır en çok kiraz meyvesi yetiştirilir. yıkılgan köyü çevcre köylere nazaran daha çok ilgi çekmeyi başarmıştır örnegin misafir perverliği ile (öyle olsun) köyün en zengini kırkayak hasan'DIr.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya merkezine 19 Km. uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 586
1997 504

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.sulama işleri için 1 den fazla sulama havuzları yapılmıştır ve yapılmaya devam edilmektedir. günümüz de damlama sulama yaygınlaşmaya başlamıştır halk bazı konularda bilincli hale gelmeye başlamıştır.bazı kaynakların degerini daha iyi anlamaya başkamıştır örnegn : su

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır.kuran kursu da vardır . Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır.çok yerin alt yapısına taş çıkartır PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. YIKILGAN KÖYÜNDE MEVÇUT SUYU VARDIR BU SUYA BAŞKA KAYNAKLARDAN TAKVİYE YAPILIYOR VE ALT YAPISI SON DERECE MÜKEMMEL RAMAZAN AYINDADA ALT YAPISI SAGLAM OLDUĞU İÇİN BÜTÜN KÖYE PARKE TAŞ DÖŞENMİŞTİR.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]