Yeşilli, Kırşehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yeşilli
—  Köy  —
Kırşehir
Kırşehir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırşehir
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 265
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0386
İl plaka kodu
Posta kodu 40000
İnternet sitesi: [2]

Yeşilli, Kırşehir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkmenlerin Boynuinceli aşiretine mensup bir köydür. Yörük olduklarından dolayı son yerleşim yeri şu anda bulunduğu yerdir. Bundan önceki yerleşim yeri köyün doğusundaki 3 km uzaklıktaki kışla denen mevkidir. 1800'li yılların sonlarındaki kuraklık, kıtlık ve yeni otlaklar aramalar sonucu köyün yarısı Mersin ilinin Erdemli ilçesine gidip Yeniköy isminde bir köy kurmuş olup, diğer yarısı şu an bulunduğu mevkiye HACI HALİL EFENDİ isminde çevre aşiretlerce de sayılıp sevilen alim bir şahsiyet önderliğinde, o zamanlar sulak ve çayırlıklı olan şimdiki yerine gelmiştir. Köyün ilk adı gündüzlü olarak bilinmektedir. Kuraklık zamanının şartlarına göre bölge yeşil olduğu için köy düzenine geçince YEŞİLLİ KÖYÜ adını almıştır. Kısa zaman sonra köy çevre aşiretlerden göçler almaya başlamış. Bunlardan biri de Şereflikoçhisar tarafından gelen MOLLA MUSA namında, daha sonra Molla Musalar adıyla anılacak olan sülalenin kurucusudur. Birinci Dünya Savaşı sırasında Doğu Anadolu'dan göç edip köye yerleşen muhacirler lakaplı bir sülalede köyün nüfusuna karışmıştır. Köyden birinci dünya savaşında savaşıp Britanyalıların elinde 7 yıl esir kalan Molla Musalardan piyade çavuş RIZA SUER, Çanakkale cephesinde savaşıp ölen Hacı Halil Efendi'nin oğlu HAYDAR YILDIRIM ve ÇELEBİLER'den Aziz oğlu MUSTAFA ÇELEBİ memleket müdafaasında köyün yüz aklarından olmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm memleket genelinde olduğu gibi Yeşilli'de de gelenek ve göreneklerin yaşanmamasında köydeki nüfusun azalması en büyük etken olarak gösterilebilir. Köyün yemek kültürü zengin sayılabilir. Yemeklerden bazıları şunlardır: üzümleme, mıhla, pancar aşı, tahrana çorbası, gül dolması, gül cacığı, yaprak cacığı, kısır mantı, içli mantı, salçalı yumurta çorbası, yağlı aş, yoğurtlu, çir kavurması, üzüm kavurması, yüzlü kabak, sütlü kabak, çirli kabak, boz aş, yoğurtlu yumurta aşı, köfte, madımak cacığı, tükürük topalağı, erişte, kabaklı pekmez, çirli pekmez, ekşi, pezzik cacığı, sirken cacığı, soğukluk cacığı, pelize (hasıda).

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırşehir merkezine 34 km uzaklıktadır.kuzeyi doğu -batı yönünde sıradağlarla çevrilidir.güneyi düz ovalıklarla kaplı olup 5 km uzaklıkta kuzeyindeki dağlara paralel Kızılırmak üzerine kurulu Hirfanlı Barajı bulunmaktadır. Kuzey yönündeki sıradağlar köyün ikliminin yumuşak olmasına vesile olmaktadır. köyde iki adet çeşmelerle dolan bahçe ve bağların sulanmasında faydalanılan havuz bulunmaktadır. köyün bitişiğinde başlayan bağ ve bahçeler çevre köylere göre köyü daha da bir yeşil göstermekte, adına az da olsa mana katmaktadır. arazisinin toprağı fazla verimli olmayan kum şeklindeki topraktır. Dağlar ve tarla harici araziler Kırşehir genelinde olduğu gibi bozkırdır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 265
1997 214

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi var ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]