Tepesidelik, Kırşehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tepesidelik
—  Köy  —
Kırşehir
Kırşehir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırşehir
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 72
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0386
İl plaka kodu
Posta kodu 40000
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Tepesidelik, Kırşehir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının 2 KM güneydoğusunda bulunan tuz ocağından almıştır. Bulunduğu bölgedeki en eski yerleşim birimidir. Günümüzde Altın Tuz tarafından işletilen tuz ocağı yerli turistlerin ilgisini çeken bir yerdir. Mülkiyet sahibi Mustafa DEMİRBİLEK isimli iş adamıdır. Bu tuz ocağının yüzlerce yıl önce keşfedildiği bilinmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırşehir yöresine has yöresel yemekler mevcuttur. Bunlardan en meşhurları yoğurt çorbası,bulgur pilavı ve günümüzde çok az insan tarafından bilinen keme ile yapılan yemeklerdir.keme bulmak için insanlar yüzlerce km yol gelmektedirler. Tepesidelik köyü KARACAKURT aşiretine bağlı bir TÜRKMEN köyüdür.En yakın komşu köyleri İNAÇ ve AKÇAAĞIL dır.Yine aynı şekilde TÜRKMEN olan komşu köyleriyle kız alıp vermek sebebiyle çok yakın akrabalık ilişkileri vardır.Köyün İSTANBUL'da yaşayan ve aralarında yine akrabalık ilişkileri bulunan fertleri zaman zaman bir araya gelip hasret gidermektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırşehir merkezine 17 km uzaklıktadır.şeyh EDEBALİ 'nin doğduğu köy inaç'a 5 km mesafededir.Köy arazisinde fazlaca engebe bulunmaz oldukça düz ve verimli bir araziye sahiptir.Çiftçilike uğraşmaya devam eden köy sakinleri genel olarak buğday,arpa ve çavdar ekmektedirler.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 40
2000 72
1997 78

Köy nüfusunun günümüzde yüzde doksanı dışarıdadır okuyan nüfusu oldukça fazladır dışarıdaki köylüler ise ticaret ile uğraşmaktadırlar. köy fertlerinden yurt dışında yaşayan kişi sayısı yok denecek kadar azdır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altın Tuz[değiştir | kaynağı değiştir]

Altın Tuz, Tepesidelik Tuz Ocağını 2005 te işletmeye başlamış ve civar köy ekonomisine büyük ölçüde katkı sağlamıştır. Türkiye'nin en eski ve kaliteli kaya tuzu rezervine sahip madenden çıkarılan tuz Türkiye'deki çeşitli illere satılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesivardır)fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]