Uzunaliuşağı, Kırşehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Uzunaliuşağı
—  Köy  —
Kırşehir
Kırşehir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırşehir
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=251809
 - Toplam 421
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0386
İl plaka kodu
Posta kodu 40000
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=251809
YerelNET sayfası

Uzunaliuşağı, Kırşehir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.Merkez ilçeye uzaklığı 33 km'dir.Köy halkının çoğu yurtdışındadır. Köy dışarıya çok fazla göç vermektedir. Köyün aslının Mersin tarafındaki toroslardan geldiği ve Boynuinceli Aşiretine bağlı olduğu söyleniyor.#

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün yerleşiminde İlhan, Ersoy, Şakar, Sütçü, Uzun,yurdakul, Acar, Akar, Kızılırmak, Sarı, Kapusuz, Ata, Deniz, Takmaz, Özçelik gibi soyisimlerin oluşturduğu sülaleler mevcuttur. Köy halkı eskiden gezici eşkıyalar tarafından çok kez zarara uğratılmıştır. Su an köyümüzde sakin bir hayat devam etmektedir.

Köyümüzde 1 tane camimiz mevcuttur. Camimizin minaresi şiddetli rüzgardan dolayı Kızılırmak ailesinin avlusuna yıkılmıştır.

2006 yılında imam-hatip mezunu köyümüzün büyüklerinden İsmail Yağmur köy halkının Avusturya ve Almanyadaki gurbetçilerinin uğraşları sayesinde ve köydeki halkımızın katkısıyla 28 metre yükseklikte 1 şerefeli, Nevşehir taşı işlemeli minare, gasilhane-morg, minber-hutbe-mihrap yapılmıştır. Aynı zamanda camimiz için 96 metre derinliğinde su için sondaj kuyusu açılmıştır. Aynı para ile köyümüzün ilköğretim okulunun 5.000 metrekarelik alanı için avlu duvarı yapılmıştır.

Köy halkının çoğu Almanya, Hollanda, Avusturya ve Fransa'ya çalışmak için gitmiştir. Gurbetçi olarak hemşehrilerimiz bu ülkelere yerleşmişler hayatlarını burada devam ettirmektedirler. Yaz aylarında ise tatillerini Kırşehir'e ve köye gelerek geçirmektedirler. Köyümüzdeki hanelerin çoğu boş olduğu için bakımları yapılmamakta ve duvarları yıkılmış vaziyettedir. Birçok hane yıkılıp yok olmuştur. Şu anda köyümüz eski hareketli günlerinden uzaktır.Köyümüzün en büyük sorunlarından biri sudur. Köyümüz muhtarı Emral AKAR muhtarlığının ilk senesinden bu yana nerdeyse her yaz ayında su çalışması yapmaktadır ama 2017 yılına kadar olumlu bi sonuç alamamışlardır. Köyümüzün içme suyunu köyün alt tarafında bulunan kuyudan elektirikle köye basılmaktadır. Ama mücadelemiz sayın muhtarımız emral AKAR ve köyümüzdeki yardım sever vatandaşlarımızla devam etmektedir.. Köye taşınmalar artmaktadır ceviz,bağ,bahçe, hayvancılık, vb iş alanlarına devletimizinde verdiği destekler le talep bir hayli fazladır iki dönemdir köyümüzün muhtarlığını yapan Emral akar köyden hiçbir şekilde emeğini esirgememektedir inşallah yakın zamanda su sorununun'da çözüleceğini umut ediyoruz Köyümüz sakinleri 2000 li yıllarda nerdeyse hepsi balıçılıkla geçimini sağlardi ama şu an sıdıklı barajından tarlaların baş ucuna su geldiği için şu an köyün geneli çiftçilik yapmaktadır balıkçılıkla uğraşan 1veya 2 aile vardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

her şeyden önce köy halkı, dışarıdan köye gelen imam-hatip, öğretmen vb memurlara karşı çok saygılıdır. özellikle imam-hatipler bu köyde el üztünde tutulurlar. dine ve din görevlisine saygılıdırlar. eğitime önem verirler ve çocuklarını okutabilmek için elinden geleni yaparlar. Köyde Çiçek Cacığı (Kabak cicegi) ,Ekşili Çirleme Yapılır, cevrede en cok güzel pekmezi uzunali liler yapar diye söz edilir. Pekmez cesidi olarak Kabak'li pekmez de yaparlardi Arazisi Kumsal oldugu icin cok cok güzel Karpuz ,Kavun'u ve domates yetisir. her evde seralar vardır. her ev sahibinin bahçesinde mutlaka meyve sebze mevcuttur. üzümler, elmamalr, cevizler, bademler, ayvalar, armutlar, kaysılar, hasılı cennette hangi yiyecek varsa uzunalide de mevcuttUR.kessekli doğramaç sadece bize aittir. içinde kese yoğurdu we yufka ekmek birde desti suyuyla yapılır.desti suyuyla yapılmazsa o müthiş tadı alamazsınız.yufka ekmek alüminyum tastaki kese yoğurduna doğranır we sookk desti suyu eklenir yanında da kuru soğan kaşıkla babam kaşıkla sıcak yaz aylarında gölgede yemesi önerilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Düz bir arazi üzerine kuruludur.Hirfanlı barajına doğru bir eğim görülür yani köyün arkasındaki çalık dağlardan baraja, güneye doğru bir eğim söz konusudur.uçsuz bucaksız tarlalar vardır.tarlalarda genellikle arpa buğday, nohut, mercimek, mısır, fasulye, kavun, karpuz,devramen(günebakan,çekirdek) gibi ürünler yetiştirilir.çok güzel papates yetiştirilmiştir.bağı da bulunmaktadır köyün.(patpatı, koca üzüm, gülgülü, suvasa, devedişi,mor üzüm gibi halk dilinde söylenen üzüm çeşitlri bulunur)ilkabahar da oldukça güzeldir,bol yağışlıdır. yaz günleri ise çok sıcaktır.ikinci adana diye bilinir.ancak gerçekten akşamları tatlı tatlı üşünecek havası vardır.denize kıyısı olan memleketler gibi nem yoktur..tam yaşanacak yerdir aslında.Keme denilen bir bitki ilkbahar aylarında çokca çıkarılmaktadır. etrafındaki köyler: Yeşilli, SIDIKLI, karaduraklı, toklumen, erbişim, tepeköy karşısındaki yerleşkeler: Evren(çıkınali, sarıyahşi,

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 252
2000 421
1997 351

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. balıkçılık azalmakla birlikte devam etmektedir.Sazan,yayın,levrek,gümüş balıkları çıkartılmaktadır..

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde altyapının yenilmesi ihtiyaçtır.Özellikle 30 yıl önce kurulu olan su şebekesi yenilenmelidir. buradan yetkililere de duyrulur. köyümüzde 1 adet ilköğretim okulu mevcuttur. iki öğretmneimiz vardır Bir adet de camimiz vardır.İmamımızın tayini çıkmışitır(ismail yagmur'un)yerine yeni imamamımız gelmiştir adı Ersin Kaya'dır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]