Kartalkaya, Kırşehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kartalkaya
—  Köy  —
Kırşehir
Kırşehir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırşehir
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 197
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0386
İl plaka kodu
Posta kodu 40000
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

KartaLKaya, Kırşehir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür. ÇiçekDağı - Yozgat Yolu Üzerindedir

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

15 . yüzyılda Gaziantep-Kahramanmaraş bölgesinden gelen çoğu Türkmen köyünden birisidir. Bozokların bayat boyundandır. Asıl adı Dulkadirli Kartalkaya'dır. Dulkadirli beyliğinden gelen Türkmenler olduğu gibi başka Türkmen boylarından da oğuz boylu insanlara yaşamaktadır. Köyün adı, köyün doğusunda bulunan küçük kayalıkların üzerine bir zamanlar Kartal kuşlarının konaklama ve dinlenme yeri olduğu söylenmektedir ve isminin bu şekilde geldiği bilinmektedir. Köy vakti zamanında Dulkadirli köyünden tarlasını ekmek ve hasat amaçlı gelenlerin yazlık olarak kullandığı daha sonra yerleşik düzene geçilmesiyle meydana gelmiştir.Köye ilk olarak yerleşen Hacı Tüccar, Masmas'ın Ahmed ve Hacı Halil Çavuş'tur.Yerleşik tarihi tam bilinmemektedir 1870li yıllar olduğu zannedilmektedir.Y

AktiviteleKültür bakımından Dulkadirli köylerinin en etkinlerinden biri olduğu iddia edilir ve insanları aşıra derece misafirperverdir. Boş zamanı Köy Erkekleri genelde Cami önünde toplanarak, Siyasetden Ekonomiye herşeyi konuşur. Etkin ve ön plana çıkan bir köy olmasının önemli bir sebebi bu köyün parçası olan insanların birbirlerine olan tutkunluğu köydeki birlik ve beraberliktir. Bu durum tüm çevre köylerin de dikkatini çekmekte beğenisini toplamaktadır.[değiştir | kaynağı değiştir]

Son yıllarda dışarıya verdigi göç sayısında fazlaca artışı olan köy, Siyaset ve Eğitim alanında genelde, dışarıya verdiği göçmen kökenli insanlarından dinamik ve gayretli çalışmalarıyla kendi başarılarını bu sahada isbatlamışlardır. Köyde küçük ve orta işletmelerin olmaması nedeniyle, genç nüfus Eğitimlerini başarıyla bitirip, sonrasında Devletin her hangi bir kurumunda görev alarak hayatlarını bu şekilde sürdürmeyi hedeflemişlerdir ve bu konuda ciddi başarılar sağladıklarıda söylenebilir.

Kartalkaya'da cenaze kaldırılması; Köy gençleri köyün girişinde sıra halinde durarak her gelen arabayı çevirerek alır ve evine misafir eder, her evde enaz 4 sofra kurulur bir evde 30 kişiden az misafir olmaz eğer olursa o ev sahibi az misafir getirebildim diye üzülür. Kartalkaya halkı misafirlerine cenazelerde kıymalı pide veya hazır yiyecek değil, her ev hanesinde özenerek koyun, kuzu, hindi, tavuk, ve etli yemeklerle çorbasından pilavına köftesinden baklava böreğine kadar hazırlayarak misafirlere ikram eder. Bu davranışıyla köy, etraf köylerde, Ankara'da Kırşehir'de yabancı misafirlerce hayret ve alkışlarla bahsedilir. Kartalkaya'da kimse aç kalmaz, dilenci ve satıcılar dahil. (03.02.2011

Kamelyalı tepe: Kartalkaya köyünden sabahları açık havada, köyün sırtını dayadığı tepe denilen yüksek yere çıkıldığında etrafı seyretme alanı olan mevkiiden bakıldığında yaklaşık kuşbakışı 150 km uzaklıktaki Kayseri Erciyes dağını, Seyfe gölü üzerinden seyretmek ayrı bir zevk verir köy halkına. O tepeden ayrıca 9 köyü seyretmek mümkündür. Bu tepeye Kartalkaya gençliği tarafından 2 adet kamelya yapılmış ve üzeri kapatılarak yazın gölgede oturma ve dinlenme bahçesi oluşturulmuş olup su ve elektriğide o kamelyaya kazandırılmıştır. Hele yaz mevsiminde o tepeden birde Biçerdöverlerin ekin biçişini seyretmek yokmu, insanı mest ediyor, dinlendiriyor.

Kartalkaya köyü 7'den 77'ye sporu özellikle futbolu çok seven bir köydür. Kartalspor diye anılan Kartalkaya futbol takımı yeşil-beyaz renklerle 1980-1990 yıllarında en başarılı yıllarını geçirmiş olup tüm etraf köylerde ve Kırşehirde adından övgüyle bahsettirmiştir. 1984 yılında Kırşehir stadyumundaki (şimdiki Ahi stadı) Kırşehir sporla yapılan dostluk maçını 3-2 kazanmıştır. O yıllarda özellikle kış mevsiminde karlı havalarda tüm etraf köylerle ve Boztepe, Karıncalı, Yıldız, Kurancılı, Şuayıplı, A.Homurlu ve daha birçok futbol takımlarıyla dosthane maçlar oynamış ve hepsinide kazanmıştır. Köyümüze gelen futbol takımları en iyi şekilde ağırlanmıştır. Köyde standart ölçülerde futbol sahası bulunmaktadır. (03.02.2011 14:33)

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırşehir merkezine 40 km uzaklıkta, Çiçekdağı Yozgat Yolu Üzerinde, Dulkadirli ve Akaçakent istikametindedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.Yaz aylarında geceleri köyde kazak dahi giyilir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 202
2000 197
1997 186

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca köy halkının büyük bir kısmı Ankara'da veya Kırşehir'de boyacılık ve demircilik yapmaktadır.

   Son zamanlarda okuma oranı arttırılarak devletin önemli kademelerinde yer almaktadırlar. İslam ilkelerinin aksine kız çocuğuna miras vermezler.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi mevcut olup kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]