Sıdıklıküçükoba, Kırşehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sıdıklıküçükoba
—  Köy  —
Kırşehir
Kırşehir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırşehir
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 412
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0386
İl plaka kodu
Posta kodu 40000
İnternet sitesi: [2]

Sıdıklıküçükoba, Kırşehir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy dışında bulunan halkın büyük kısmı, Avrupa devletlerinde, Kırşehir merkezinde, Ankara ya da İzmir başta olmak üzere birçok ile yerleşmişlerdir. Aslen Yörük olan Sıdıklı aşiretinin tarihi kesin bilinmemekle birlikte devecilikle uğraştıkları kesindir. Develerle Taşımacılık ve Buğurculuk yapan aşiret ilk kez Büyükoba bölgesine yerleşmiş, daha sonra 8 köye bölünmüştür. Halkın bir kısmı da Aksaray'ın Harmandalı kasabasına yerleşmiştir.Tüm Osmanlı sınırları içerisinde taşımacılık yapan aşiret, saf kan Sıdıklı develerine sahip oldukları için 1960 lı yıllara kadar da tüm Toroslar bölgesinde buğurculuk yapmışlardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri, Kırşehir, yöresinin Tüm islam ve Türk geleneklerinin özelliklerini göstermektedir. Ne yazık ki Son yıllarda, herkesin bildiği küreselleşme ile birlikte gelenek, görenek ve köy seyirlik oyunları unutulmaya yüz tutmuştur. Köyde birçok gelenek ve görenek yalnızca yaşlıların dilinde kalmıştır. Eskilere benzer biraz düğünler kaldığı için, kısmen değinecek olursak;DÜĞÜNLERDE; Davul zurna ile "ince saz" denilen bağlama, keman ve darbuka ekipleri ile müzik yapılmaktadır.Kırşehir yöresinin zengin bir Halk Müziği kültürü olduğu için, genellikle yöremizin bozlak,kırık hava ve oyun havaları çalıp söylenmektedir. yöresel oyun ve halayların yanı sıra kısmen diğer yörelere ait oyun ve halaylar da sergilenmektedir.Düğünler 3 gün sürer; eskiden "Okuntu" denilen usulle kapı kapı dolaşılarak çağrılan, şimdi ise anons ile çağrılan köy halkı ve dışarıdan gelen davetlilerle birlikte Cuma namazı ve ardından verilen yemekle bayrak kaldırılır. Ertesi gün, gündüz kınası, takı ve gece kınası yapılır. 3. gün öğle sıralarında gelin indirilir. 3 gün süresince misafirlere yemek, içecek ve yiyecek ikram edilir. Düğün sahibinin durumuna göre içkili de olabilir. Düğünlerde yöresel yemeklerden ayranlı aş,topalak,bamya, pilav ve tatlı ikram edilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırşehir merkezine 26 km uzaklıktadır.Kırşehir batısında bulunan köyün 2 mahallesi vardır bunlar KULPAK ve KARŞIOBA'dır.Küçükoba köyü tüm sıdıklının merkezi konumundadır ve kulpak mahallesi turistik özellikler taşır. Kızılırmak'ın 2 km kadar kuzeyinde bulunan köyün, bazı arazileri Hirfanlı Baraj Gölünün en üst kotunda bulunmaktadır. Baraj Gölü yağış miktarına bağlı olarak bazı yıllarda köyün aşağılarına kadar dolmaktadır. Köyün tarla arazileri genelde dalgalı olduğu için oldukça fakirdir.Sıdıklı barajından da yararlanır. Davulagıl piknik yeri için uygundur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Kırşehir ili, 350 mm yağış miktarı ile Türkiye'nin en kurak İllerinden biri iken, köyde 300 mm yağış miktarı ile Kırşehir'in en az yağış alan köylerinden bir tanesidir. 978 metrede bulunan Kırşehir' den 13 km mesafede bulunan köy, hızlı bir düşüşle 860 metreye düşmektedir. Kırşehir'in en çukur yeri olan Kızılırmak vadisi yörenin en az yağışını almaktadır. Rakım farkı ve kısmen kapalı alan içerisinde bulunma nedenleriyle vadiye, bahar erken gelmekte ve yazlarda daha sıcak geçmektedir. Yer altı suları kısıtlı ve tuzlu olan köy arazilerinde yeterli sulu tarım yapılamamaktadır. Akıp giden ve taşkınlarla birlikte faydasından çok zararı olan Kızılırmak'ın suları, fizibil olmaması gerekçesi ile arazilere verilememiştir. Verim ve çeşitliliği etkileyen bu unsurların yanı sıra, kumlu tınlı ve eğimli toprak ve arazi yapıları nedeniyle ne yazık ki ürün yelpazesi pek dar kalmıştır. Bu nedenle köyün arazilerinin nadasa bırakılanlar dışında nerdeyse tamamına arpa ekilmektedir. Uygun olmayan coğrafya ve iklim koşulları nedeniyle Kırşehir' in birçok köyleri gibi hızlı bir nüfus daralması olmuştur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 412
1997 383

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Hızlı göç,genç nüfusun azlığı, fakir topraklar ve kurak iklim özellikleri ve yanlış tarım politikaları köyün ekonomik yapısını da etkilemiştir. Köyde geniş mera alanları bulunmasına rağmen hiç küçükbaş hayvan kalmamıştır. 150-200 civarında sığır bulunan köyde, daha çok aile ihtiyacı için hayvancılık yapılmaktadır. Yağışın azlığı ve yaz sıcaklarının fazla olması nedeniyle neredeyse tamamı kuru olan arazilerde yalnızca arpa tarımı yapılabilmektedir. Yaklaşık 17.000 da tarla arazisi olan köyün yalnızca 700 dekarlık bir kısmı İkizağıl sulama göletinden sulanabilmektedir. Eğimli olan bu alanlarda ise Ş.Pancarı, ayçiçeği ve kısmende sebze tarımı yapılabilmektedir. Bu nedenle halkın büyük bir kısmı yurt dışında işçi olarak yaşamaktadır. Türkiye'de kalanlardan büyük bir kısmı da okullarda çare aramış olduğundan hemen her alandan oldukça Üniversite mezunu ve memur bulunmaktadır. Bunların dışında kalanlar ise ağırlıklı biçerdöğercilik, esnaflık ve tarımın diğer kesimleri ile iştigal etmektedirler.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]