Değirmenkaşı, Kırşehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Değirmenkaşı
—  Köy  —
Kırşehir
Kırşehir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırşehir
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.669
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0386
İl plaka kodu
Posta kodu 40000
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Değirmenkaşı, Kırşehir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

DEGİRMENKAŞI KOYU TARİHCESİ[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüzün kuruluş tarihi tam olarak bilinmemekle beraber kimin ya da kimlerce ne zaman kurulduğuna dair tam bir bilgi mevcut
değildir. Yaptığımız incelemeye göre köyümüzde yaşamın 250 yıldan fazla bir süre önceye dayandığı tahmin edilmekte. (Eski uygarlıklar hariç). Bu hususta araştırmamız devam etmekte Kesin olmamakla beraber, halk arasında bilindiğine göre Kadıoğullarından geldiği ve ismi ALİ olan birinin köyümüze yerleştiği söylenmekte. Köyümüzün adınıda o şahıstan aldığı tahmin edilmekte "HIR ALİ"...

Köyümüz 1965 yılına kadar Konya, Niğde ve en son Nevşehir ili Gülşehir ilçesine bağlı kalmış ve bu yıldan sonra Kırşehir'e bağlanmıştır. Bu yıldan itibaren gerek özel gerekse resmi ilişkilerini Kırşehir'e yönlendiren köylüler, 1970'li yılların başı itibarıyla Gülşehir ve Nevşehir'le olan ilişkilerini tamamen sonlandırmış, alış veriş ve yaplıan ticarette Ortaköy (Aksaray) bölgesi tercih edilmiştir. Bu anlamdaki ticaret halen geçerliliğini korumaktadır.

Köyün genel olarak geçimi tarıma dayalı olmakla beraber hayvancılık az da olsa görülmekte. Halk genel olarak öğrenimi our-yazar olarak planladığı için yüksek öğrenim civar köylere oranla (Ulupınar, Kuruağıl, Kırşehir vb) daha düşüktür. Bunun sebebi olarak ata mesleği olan çiftçiliğin seçilmesidir. 1982-1992 yıllar arası köyümüze suyun gelmesi sulanabilir arazinini çoğalması ve ekilen mahsülün getirisinin üst seviyede oluşu, hatta memur kesiminin bile bu işe yoğunlaşmsı köylünün başka meslek seçmemesinin sebebi olsa gerek. Halen köylüden memur, esnaf sayısı çok az olduğu gibi, üst düzey yönetici durumunda olan bilindiği kadarıyla yok gibi.

Köyün coğrafi özellik olarak kuraklık hakimdir. Bu nedenle yaşam şartları çok düşük sevide seyretmekte. Halkımızın çoğu bu sebepten göçmüştür. Köyümüzün toprak sınırı gousu Yamalı köyü, Güneyi Ulupınar, Batısında Dedeli ve Kuruağıl, Kırşehir Köyü ile çevrili olup, toprak sınırı kuzeyde Kızılırmak'a kadar dayanır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırşehir merkezine 35 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1669
1997 2071

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]