Kurtbeliyeniyapan, Kırşehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kurtbeliyeniyapan
—  Köy  —
Kırşehir
Kırşehir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırşehir
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 48
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0386
İl plaka kodu
Posta kodu 40000
İnternet sitesi: [2]

Kurtbeliyeniyapan, Kırşehir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

köy Yağmurlu büyük oba köyünden ayrılmıştır.1860 yıllarında yayla usulü ile hayvanları otlatmak için önce sayobasındaki Sadığın yurdu oranın suyunu az olması nedeni ile Hacı Sadık ve kardeşleri yayla olarak köye gelip giderlermiş daha önce de yurtlarda Ahmet kahyalar gelir gidrmiş. köyün adı KURTBELİ gediğinde ve yeni köy oluşumundan dolayı KURTBELİYENİYAPAN olarak kaydedilmiştir.Yağmurlu Aşireti köyleri gibi köyde Türkmen Karacakurt köylerindendir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. kırşehir karacakurt aşiretinin gelenek ve görenekleri ile aynıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırşehir merkezine 16 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 48
1997 50

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köyde 1960 yıllarda 6_7 sürü dişi 3_4 sürü erkek olamak üzere küçük baş hayvan olurdu. evlerde 3_4 tane kara sığır olurdu.çiftçilik öküz ve at usuli ile yapılırdı. traktör yoktu çünkü traktörü koruyacak arazi yoktur. köyde yeteri kadar tarım arazisi olmadığından ilk okulu bitirenlerin okuması için kırşehire 1950 yıllarda taşınmışlar ve okumadada başarılı olmuşlardır.Köydeki aileler akrabadırlar. köy halkı 1960 yılarında da yurdışı göçü vermeye başlamış köy şu anda 5 hane kaldı yazın otumak için gelen oluyor köye,köy göçten yararlanmıştır okuma yüksek tahsil oranı yüksektir tıpta 10 kadar doktorumuz var prf ,doçent var mühendislerimiz var ögretmenlerimiz var. 1970 yıllarda 10 terzi dükanımız vardı şimdi bir tek lsmail aydın kaldı.Kuyumculukla iştigal eden bir büyüğümüzün ardından kuyumcularımızda oldu.Göç gelir düzeyini yükseltti.Ankara,Bursa,Eskişehir,Mersin ve Kırşehir merkezinde hatırı sayılır ticaretle uğraşan esnafımız vardır.Çok Sayıda bürokratımız,Tıp doktorumuz,İşadamımız,öğretmenimiz,akademisyenimiz bulunmaktadır. sağ olsun gençler şenlik düzenliyerek köy den ayrı kalan insanlarımızı birbiri ile tanıştırdı.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol staplize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]