Tosunburnu, Kırşehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tosunburnu
—  Köy  —
Kırşehir
Kırşehir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırşehir
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 220
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0386
İl plaka kodu
Posta kodu 40000
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Tosunburnu, Kırşehir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

=== Tarihi Köyün adının nereden geldiği ile ilgili bir rivayet vardır. Köyün yaslandığı dağda TOSUNBABA adında bir ziyaret olduğundan bahsedilir köyün adının da buradan geldiği düşünülmektedir. Köyün asıl adı Pizbenikadır. Bu isim Harmanaltı Köylülerinden rivayetle köye verilmiştir, normalde köyün yerlileri bu adlandırmayı sonradan kabul etmişlerdir. Sonradan Tosunburnu olarak değiştirilmiştir.Köy;Seyfeli, Avşar, Kızılırmak, Beydoğan, Mutlu, Genç, Bozok, Kozan, Kangal, Karakaya, Karakoç, Orak, Koyuncu, Aykut, Albayrak, Kutlu, Buzluk, Darı, Kara ve Sungur ailelerinden oluşmaktadır. Köken olarak Özellikle Adıyaman, Urfa ve Gaziantep/Nizip üzerinden bu bölgeye gelip yerleştirilmiş oldukları rivayet edilmektedir. Köyün yerleşiminin tarihi, Osmanlı kayıtlarına göre Cumhuriyet tarihinden önce olduğu anlaşılmaktadır. Köyün yaklaşık 5 kilometre doğusunda olan Harmanaltı (Şuayıplı) Köyü Cumhuriyetin ilk yıllarında (1938) yaşanan Kırşehir depreminden sonra ayrılmış bir köydür.. Üniversitede okuyan nesil yetiştirmeye başlayan köy, başarıları da yakalamaya başlamıştır. Üniversite sınavlarında arka arkaya 2 yıl (1988 ve 1989 yılları) Kırşehir il birincileri çıkartmıştır. Maalesef köy okulu öğrenci yetersizliğinden dolayı faal değildir. Tosunburnu köyü karasal iklimi nedeniyle zamanla göç vermiş ve nüfusu oldukça azalmıştır. Köy halkının çok yoğun olduğu il Ankara’dır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Tosunburnu Köyünün en büyük özelliği misafirperver olmasıdır. Birkaç senedir Köy Derneği ve köyün ileri gelenlerinden saygın kişiler Kutlu Doğum Haftası ile ilgili programlar düzenlemektedir. Yemek kültürü bulgur pilavı ve et üzerine kuruludur. Düğünlerde özellikle davul-zurna eşliğinde halaylar (Hasandağ, Avşar Ağırlama ) çekilir. Yine, düğünlerde tura (Kamçı) denilen erkeklerin birbirlerini davul-zurna eşliğinde dövdüğü oyunları vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırşehir merkezine 40 km uzaklıktadır. Kırşehir-Yerköy yolu üzerinde olup, Kırşehir'İn kuzeyindedir. 39 derece 23 dakika ve 21 saniye kuzey paralelinde, 34 derece 12 dakika ve 38 saniye doğu merdiyenindedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 250
2000 220
1997 180

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2014 - Mithat Kozan> 2009 - Ali Karakoç > 2004 - Bekir Aykut > 1999 - Bekir Aykut > 1994 - Hüseyin Kızılırmak > 1989 - Hüseyin Kızılırmak > 1984 - Abdullah Koyuncu

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Önceleri küçükbaş hayvancılık geçim kaynağı iken, şimdilerde büyük baş besiciliği önemli rol oynamaktadır. Köy genelinde kuru tarım yapılmaktadır. Köyde biçerdöver ve traktörle ekim dikim ve hasat işleriyle geçimini sağlayan aileler bulunmaktadır. Kırşehir ilinin aksine, köyden yurt dışına giden işçi sayısı Tosunburnu Köylüleri nüfusuna oranla düşüktür. Köyün geneli Ankara'ya göç vermektedir. Ankara'da bulunan köylülerimiz çoğunluğu kasap, market-şarküteri, lokanta vb. işletmecilikleri, canlı et kabzımallığı ve hayvan borsasında görev yapmaktadır. Üniversite eğitimi alıp meslek edinenlerin de sayısı önemli ölçüde artmıştır. Bu meslekler; çoğunlukla Öğretmenlik mesleğinin yanında tıbbi bilimleri, mühendislik bilimleri ve kamu memurluğu görevleridir. İşveren seviyesinde olan kişiler tespit edildikçe, bu bölümde isimleri listelenecektir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Mevcut su şebekesi mutfak, temizlik ve hayvanların ihtiyaçlarını karşılamada kullanılmaktadır tatlı su kaynakları kurumaya yüz tutmuş olup, acil öncelikli ihtiyaçlarıdır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy okulu kapatılmış olup, öğrenciler taşıma sistemi ile Göllü Köyünde öğrenim görmektedirler. Köyün Sağlık Ocağı, 14 köyün sağlık ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kurulmuş, ancak personel istihdamı olmadığı için, lojmanlar dâhil, Sağlık Ocağı işlevselliğini yitirmiştir. Bunlara ek olarak, köy camisi olan köylerdendir.