Körpınar, Kırşehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Körpınar
—  Köy  —
Kırşehir
Kırşehir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırşehir
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 475
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0386
İl plaka kodu
Posta kodu 40000
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Körpınar, Kırşehir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1700 lü yıllarda mezopotamyadan göç ederek gelmişlerdir...KÜRT KÖYÜDÜR...Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi çoktur. Körpınar köyü ismini şu anda yerleşim birimine ilk gelenler tarafından çeşitli nedenlerden kapanan bir pınardan almıştır. 

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kültür yapısı örf,adet ve törelerine bağlı kültürel değerlerine saygılı bir köy halkını görmek mümkündür.Düğünlerinde halayları tura oyunu ve sinsin oynarlar.Cenaze törenlerinde dengbej kadınlar ve erkekler ağıt yakarlar.Yemeklerinin en başında etli Kürtpilavı veTereyağında kızartılmış çekirdeksiz kuru üzüm tatlısıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırşehir merkezine 24 km uzaklıkta Kırşehir Çiçekdağı yolu üzerinde olup.Güneyinde Karadağ (Çanakçı] dağı,Doğusunda [Terziyanlı] Büyükkışla Köyü,Güney Doğusunda Çimeli köyü,Batısında Çoğun ve Kırkpınar köyü ve Kuzeyinde orta parmak tepeleriyle çevrilmiş hafif engebeli bir çanak içindedir. 

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Yazları oldukça sıcak, kışları da son derece soğuktur. Kış geceleri sıcaklıklar -20 dereceye kadar düşer.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 355
2007 475
2000 394
1997 379

Muhtarlık 

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. 

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 

2014 - Hasan Pınar 
2009 - Hasan Pınar 
2004 - Bekir Karakılıç 
1999 - Bekir Karakılıç 
1994 - Halil Altunsaray 
1989 - Halil Altunsaray 
1984 - Halil Altunsaray

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Arazisinin boz toprak ve kumsal olması nedeniyle genellikle arpa, çavdar ve buğday ekimine elverişlidir. Hayvancılık alanında Körpınar Köyü İç Anadolu'da kendinden söz edilir bir konuma gelmiştir. Büyükbaş hayvan besiciliğinde çok önemli aşamalar kaydederek beside ki hayvan sayısının 50.0000 i bulması ekonomik anlamda köye ve şehre çok büyük bir girdi sağlamaktadır.Geçim kaynağı olarak Çiftçilik ve Büyükbaş besicilik faaliyetleriyle uğraşılmaktadır.Dünya 'ya örnek olacak bir besi faaliyeti sürdürülmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, İlköğretim okulu vardır. Şu an 6, 7, ve 8. sınıflar taşımalı eğitimden yararlanmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köy Konağı yapımı devam etmektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol Asfalt olup köyde elektrik ve sabit Telefon Hattı vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]