Walter Brennan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Walter Brennan
Meet John Doe filminde Brennan (1941)
DoğumWalter Andrew Brennan
25 Temmuz 1894(1894-07-25)
Lynn, Massachusetts, ABD
Ölüm21 Eylül 1974 (80 yaşında)
Oxnard, Kaliforniya, ABD
MilliyetAmerika Birleşik Devletleri Amerikan
Meslekoyuncu
Etkin yıllar1925 - 1974
EvlilikRuth Wells (evlilik tarihleri, 1920–1974; ölümüyle sonlanmıştır)
Çocuk(lar)Andrew Brennan, Ruth Brennan, Arthur Brennan

Walter Brennan (d. 25 Temmuz 1894 - ö. 21 Eylül 1974) Amerikan oyuncu.[1] Brennan En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü'nü üç kez aldı. En çok Akademi Ödülü kazanan erkek oyuncu rekorunu, yine üç Akademi Ödülü'ne sahip Jack Nicholson ve Daniel Day-Lewis ile paylaşmaktadır.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Ailesinin Swampscott'taki evinin yaklaşık 3 kilometre uzağındaki Lynn şehrinde doğmuştur.[2] İrlanda göçmeni ebeveynleri William John Brennan ve Margaret Elizabeth Flanagan'ın üç çocuğundan ikincisiydi. Kendisinden büyük kardeşi mühendis ve mucitti, kendisi ise Cambridge'deki Cambridge Rindge and Latin School isimli okulda Mühendislik okuyordu.

On beş yaşındayken oyunculuğa bir ilgisi oluştu ve vaudeville sahnelemeye başladı. Banka memuru olarak çalışırken Amerika Birleşik Devletleri Kara Kuvvetleri'ne kaydoldu ve I. Dünya Savaşı sırasında Fransa'da görev yaptı.[2][3] Savaşı takiben Los Angeles'a yerleşmeden önce Guatemala'da ananas yetiştiriciliğiyle uğraştı. 1920 yılı boyunca gayrimenkul işine girerek bir servet kazandı. Ne yazık ki Büyük Buhran döneminde borsa büyük bir darbe yiyince parasının çoğunu kaybetti.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendini beş parasız bulunca, The Invisible Man (1933), Woman Haters (1934) isimli The Three Stooges'ın oynadığı kısa film ve Bride of Frankenstein (1935) gibi oynayabildiği kadar çok filmde figüranlık yaptı, ayrıca dublör olarak da çalıştı. 1930'larda yeteneği keşfedildikçe daha yüksek kalitede filmlerde daha sağlam rollerde oynamaya başladı. Come and Get It (1936) filminde Swan Bostrom rolü için ilk Akademi Ödülü'nü almasıyla popülerliği tavan yaptı. İki yıl sonra The Adventures of Tom Sawyer filminde kasabanın ayyaşı ve Muff Potter'ın katil zanlısı rolünü oynadı.

Kariyeri boyunca, Brennan'a gerçek hayatta olduğundan daha yaşlı gösteren roller verilmiştir. 1932'de bir kazada pek çok dişini kaybetmesi, hızlı dökülen saçları, sıska yapısı ve pürüzlü sesi normalden daha yaşlı görünmesini sağladı. Bu fiziksel özelliğini rollerinde efekt oluşturmak için kullandı. Oynadığı filmlerin pek çoğunda protez diş taktı. Örneğin; pek çok insanın ağız sağlığının kötü durumda olduğu 18. yüzyılın sonlarında geçen Northwest Passage filminde çürük ve kırık diş etkisinin oluşabilmesi için ağız protezi taktı.

Yönetmen Jean Renoir ona 1941'de Walter Huston'ın da oynadığı yüksek bütçeli drama filmi Swamp Water'da başrol verdi.

Brennan, Affairs of Cappy Ricks filminde.

1941'de Sergeant York filminde, Gary Cooper'ın canlandırdığı Çavuş York'a tavsiyeler veren sempatik bir vaizi ve manifaturacıyı oynadı. Özellikle baş kahramanın yardımcısı veya "aksi ihtiyar" rollerinde yetenekliydi. Örneğin başrollerinde Humphrey Bogart ve Lauren Bacall'ın oynadığı To Have and Have Not filminde ufak bir rolde oynamıştır. Çok fazla kötü adam rolünde oynamasa da; 1946 yapımı My Darling Clementine filminde Henry Fonda'ya karşı oynadığı 'İhtiyar Clanton' rolü veya 1962 Cinemara yapımı How the West Was Won katil 'Albay Jeb Hawkins' veya 1940'ta üçüncü Akademi ödülünü kazandığı Roy Bean rolünü oynadığı The Westerner filmi, bunun tipik örnekleidir. Ayrıca 1969 yılında Danby Ailesi'nin başı olarak Support Your Local Sheriff! filminde James Garner ile başrolü paylaştı.

1957 ve 1963 yılları arasında ABC'nin yayınladığı The Real McCoys isimli televizyon dizisinde başrolde oynadı. Güney Kaliforniya'da bir çiftliğe taşınan yoksul bir Batı Virginia ailesini anlatan bu komedi dizisi, 5 sene boyunca ABC'de yayınlandı ve The McCoys olarak isim değiştirerek final sezonunu CBS'de yayınladı. Brennan daha sonra, bu dizinin yaratıcısı Irving Pincus ile ortaklaşa Brennan-Westgate-Marterto Productions'ı kurdu.

Brennan, genelde "eski toprak" veya "maden arayıcısı" rolüyle birkaç film ve televizyon programında daha bulundu. The Real McCoys dizisinin başlangıcından önce, ABC dizisi Jukebox Jury'de kendisi olarak rol aldı. 30 Mayıs 1957'de NBC'nin The Ford Show, Starring Tennessee Ernie Ford isimli programında konuk oyuncu oldu.[4] Ayrıca müzik işine de girdi ve en meşhuru, alışımamış bir çiftçiyle hakkındaki "Old Rivers" olan birkaç plak kaydı yaptı. 1962'de Liberty Records tarafından yayımlanan; bir tarafında "Old Rivers" teklisi, diğer tarafında "The Epic Ride Of John H. Glenn" olan plak, Billboard dergisi listelerinde 5. sıraya yükseldi. Brennan müzik kariyerinde bazen, Ricky Nelson Grubu'nun orijinal üyelerinden biri olan Louisiana yerlisi Allen "Puddler" Harris ile birlikte çalıştı.

Brennen, Rio Bravo filminin fragmanında.

Brennan, Van Williams ile 1964-1965 yılları arasında yayınlanan kısa ömürlü The Tycoon dizisinde zengin idareci Walter Andrews'ı canlandırdı. 1967'de The Guns of Will Sonnett isimli başka bir dizide; silahtar oğlu James için, torunu (Dack Rambo tarafından canlandırılan) Jeff ile arayışa çıkan bir adam rolünde oynadı. Dizi 1969'da bittiği zaman hem televizyon hem de sinema kariyerine devam eden Brennan, aynı sene başrolünü Pat O'Brien ile paylaştığı The Over-the-Hill Gang ve bir sene sonra çıkan, başrolünü Fred Astaire ile paylaştığı The Over-the-Hill Gang Rides Again televizyon filmelerinde başarı yakaladı. 1970'ten 1971'e kadar, kalıcı bir kadroda bulunduğu son televizyon şovu To Rome With Love'da kamera karşısına çıktı.

Mirası[değiştir | kaynağı değiştir]

Film tarihçileri ve eleştirmenler, Brennan'ı sinema filmi tarihinin en iyi karakter oyuncularından biri olarak kabul etmişlerdir. Oynamakta uzmanlaştığı roller son derecede muhtelifti. İkisi de Howard Hawks tarafından yönetilen Red River filminde oynadığı "Nadine Groot" veya Rio Bravo filminde oynadığı "Şerif Yardımcısı Stumpy" gibi rollerle western klasiklerinde hatırlanır. Üç Akademi Ödülü birden kazanan ilk oyuncu. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü'nü üç kere kazanan tek kişidir. Bununla birlikte ödülleri nasıl kazandığı konusunda bir nebze mahcuptur. Akademi Ödüllerinin dağıtıldığı ilk dönemlerde, figüranlarında oy verme hakkı vardı. Brennan, Film Figüranları Birliği çapında son derece popülerdi ve figüranlar ezici çoğunlukta olduğu için, Akademi ödüllerine her aday gösterilişinde kazandı, ancak kazandığı ödülleri haketmediğini hiçbir zaman söylemedi. Aldığı üçüncü ödül, Figüranlar Birliği'nin Akademi Ödülü için oy verme hakkından men edilmesini hızlandırdı.

Pek çok oyuncuün aksine, Brennan'ın kariyeri gerçek anlamda asla inişe geçmedi. Yıllar geçtikçe, yüksek kalitedeki düzinelerce filmde rol alabildi ve 1950'li ve 1960'lı yıllarda televizyona çıkabildi. Yaşlandıkça, oynadığı rollerle yeni nesil film hayranlarına çekici gelmeye devam eden; daha alışılmış ve tanıdık bir figür haline geldi. Yaklaşık 50 yıla uzanan kariyeri boyunca 230'dan fazla film ve televizyon programında görüldü.

Televizyon endüstrisine katkılarından dolayı, Hollywood Bulvarı'na Walter Brennan için bir yıldız konuldu. 1970'te Oklahoma City'de, National Cowboy & Western Heritage Museum'un, fotoğrafının bir duvarı süslediği Western Performers Hall of Fame bölümünün resmi üyesi yapıldı.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Brennan'ın siyasi görüşü muhafazakarlıktır. Brennan 1963'te ve 1964'te, oyuncu arkadaşları William Lundigan, Chill Wills ve Efrem Zimbalist, Jr. ile ABD başkanı Lyndon B. Johnson'a karşı başlatılan kampanyada Cumhuriyetçi Parti adayı senatör Barry M. Goldwater yararına arz-ı endam etmişlerdir.[5] Ancak Brennan daha sonraki 1968 başkanlık seçimlerinde, Cumhuriyetçi Parti adayı eski başkan yardımcısı Richard Nixon yerine Amerikan Bağımsız Parti adayı eski Alabama valisi George Corley Wallace'ı destekledi. Çünkü Nixon'ın fazla liberal olduğunu düşündü. Aynı zamanda 1966'da Kaliforniya valisi olarak Ronald Reagan'ı destekledi.

Brennan, 1968'de oynadığı The One and Only, Genuine, Original Family Band komedi filminde, ABD başkanı Grover Cleveland'ın destekçisi bir demokrat karakterini canlandırdı. Filmde Brennan'ın oğlunu canlandıran Buddy Ebsen ise Cleveland'ın 1888'deki rakibi Benjamin Harrison'ın destekçisi olarak rol aldı. Brennan, komedi filminde Ebsen'ın karakterini "lanet bir Cumhuriyetçi olduğundan asla çok zeki değildi" şeklinde aşağılamıştır. Brennan ve Ebsen'ın ikisi de Hollywood'un açık sözlü Cumhuriyetçilerindendir.

Brennan'ın eşi, 1920 yılında evlendiği Ruth Wells'tir (d. 8 Aralık 1897 - ö. 12 Ocak 1997).[6] Evlilikleri sonucunda iki oğula ve bir kıza sahip olmuşlardır.

Seksen yaşında anfizem hastalığından Oxnard, Ventura County'de ölmüştür. Cenazesi Los Angeles'taki San Fernando Mission Cemetery isimli mezarlıkta defnedilmiştir.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Albüm ABD Plak şirketi
1960 Dutchman's Gold Dot
1962 Old Rivers 54 Liberty

Tekliler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Tekli Listedeki konumu Albüm
ABD ABD AC ABD Country
1960 "Dutchman's Gold" 30 Dutchman's Gold
1962 "Old Rivers" 5 2 3 Old Rivers

Akademi Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül Film Sonuç
1936 En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Come and Get It Kazandı
1938 En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Kentucky Kazandı
1940 En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu The Westerner Kazandı
1941 En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Sergeant York Adaylık

Kısmi filmografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Obituary Variety, September 25, 1974.
  2. ^ a b World War I Draft Records, Essex County, Massachusetts; Roll: 1684678; Draft Board: 24.
  3. ^ WALTER BRENNAN PAPERS, 1895-1974 27 Şubat 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Donald C. & Elizabeth M. Dickinson Research Center, National Cowboy and Western Heritage Museum
  4. ^ "The Ford Show, Starring Tennessee Ernie Ford". ctva.biz. 26 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2010. 
  5. ^ "The Impact of the Draft Goldwater Committee on the Republican Party". ashbrook.org(archive.org). 3 Mart 2001 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2013. 
  6. ^ "[[Social Security Death Index]]". ssdi.rootsweb.ancestry. 24 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2009.  URL–vikibağı karışıklığı (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]