George Chakiris

Vikipedi, özgür ansiklopedi
George Chakiris
George Chakiris (2019)
Doğum16 Eylül 1932 (91 yaşında)
Norwood, Ohio, ABD
Vatandaşlık ABD
MeslekAktör
Etkin yıllar1947–1996, 2021
Boy1,80 m (5 ft 11 in)

George Chakiris (d. 16 Eylül 1932), Amerikalı aktör. West Side Story'nin 1961 film versiyonunda, Sharks çetesinin lideri Bernardo Nuñez rolünü oynamıştır ve bu rolüyle hem En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü'nü hem de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Altın Küre Ödülü'nü kazanmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Georges Chakiris 16 Eylül 1934'te Norwood, Ohio'da Yunan göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi (bazı kaynaklar 16 Eylül 1932'de doğduğunu iddia ediyor). Çok genç yaşta dans etmeye başladı ve daha sonra Amerikan Dans Okulu'nda okudu.

Kariyerinin başlarında, Men Prefer Blondes, Brigadoon ve Viva Las Vegas'ta arka planda yer aldı.

1957'de, West Side Story'nin yönetmeni ve koreografı Jerome Robbins tarafından, Londra'da, sahnede, kitapta kilit bir rol olan Bernardo ("Köpekbalıkları" nın lideri) rolünü yeniden yaratmak için seçildi. Sinemaya geçiş sırasında, Robbins ve Robert Wise'ın birleşik copları altında, George Chakiris seçmelerde görünür, ancak başrol zaten Hollywood'da tanınan bir yıldız olan Russ Tamblyn'e atfedilmiştir. Rol aynı zamanda Elvis Presley (aynı zamanda Romeo Tony'yi oynamaya istekliydi) ve Warren Beatty'nin de ilgisini çekti. George Chakiris rolü devraldı ve Köpekbalıklarının lideri Bernardo oldu. Bu filmle Altın Küre ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar'ını kazandı. George Chakiris West Side Story'de (1961).

Hollywood'un yeni sevgilisi, süpürücü Tab Hunter, Troy Donahue ve hatta Warren Beatty, Chakiris yine de Hollywood stüdyoları tarafından filmlerin kalbinde, her zaman ilginç olmayan birçok rolde dağıtılıyor. The Kings of the Sun'da Yul Brynner, The Three Soldiers of the Adventure'da Richard Widmark, The Lord of Hawaii'de Charlton Heston ile birlikte oynadı, ancak artık dans etmedi. Halk onu dışlıyor. George Chakiris dramatik niteliklerini dansçı olarak yeteneklerine eklemesine izin verecek bir iş bulamadı. Daha sonra ebeveynlerinin aslen geldiği ve Luigi Comencini (La ragazza), Michel Deville (On a volé la Joconde) vb. İle turneye çıktığı Avrupa'ya göç etti. Yeni küçük filmler, yeni başarısızlıklar.

1966'da Jacques Demy tarafından Catherine Deneuve ve Françoise Dorléac ile birlikte Les Demoiselles de Rochefort adlı müzikal film için davet edildi ve ertesi yıl gösterime girdi. Chakiris, West Side Story'nin yaratılmasına katılan Grover Dale ile birlikte dansa geri döner. Film büyük bir başarı. Aktör George Chakiris pasajda halelenmiştir ancak bir süre sonra televizyon için sinemayı terk eder.

Chips, Hawaii State Police, Fantasy Island, Santa Barbara, Thriller ve Dallas'ın bazı bölümlerinde yer aldı.

Fransa'da, kendisinin de sevdiği bir disiplin olan şarkı söylemeye devam edecek. 1960'larda George Gershwin'e bir saygı albümü verdi, ancak Pierre Bachelet (Je t'emmène en tango) veya Didier Barbelivien (Celui qui t'aime) ile yaptığı işbirliklerine rağmen, Chakiris sadece Le Soleil italien, Tout peut s'oubli veya Carte postale gibi fark edilmeyen şarkıları kaydetti., radyoların yayınlamaya bile zahmet etmediği. Sadece bir şarkı göze çarpıyor: Pierre Bachelet'in Chanson de Bernardo'su, aktörün "tuval kardeşi" nden yirmi yıl sonra çağrıştırdığı yer.

Chakiris 1990'ların ortalarında tiyatroya geri döndü ve burada Yul Brynner tarafından hem sahnede hem de ekranda yaratılan Kral ve Ben'in yeniden canlandırılmasında Los Angeles'ta kral rolünü üstlendi. Ve Londra'da Jane Eyre'nin uyarlamasında oynamak için kendisiyle temasa geçildi.

George Chakiris 1996 yılında Last of the Summer Wine dizisinde son bir rol oynadıktan sonra kendini mücevherlere adamak için emekli oldu..

Filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Film Rolü Not
1947 Song of Love Choir boy As George Kerris
1951 The Great Caruso Dancer Uncredited
1952 Stars and Stripes Forever Ballroom dancer Uncredited
1953 Call Me Madam Dancer in 'The Ocarina' Number
The 5,000 Fingers of Dr. T Dancer As George Kerris
Gentlemen Prefer Blondes Dancer (Diamonds Are A Girl's Best Friend") Uncredited
Second Chance Background Observer in Dance Sequence Uncredited
Give a Girl a Break Dancer Uncredited
1954 Brigadoon Specialty dancer Uncredited
White Christmas Dancer in 'Mandy' and 'Love' numbers Uncredited
The Country Girl Dancer with pick Uncredited
There's No Business Like Show Business Dancer Uncredited
1955 The Girl Rush Chorus boy, 'Hillbilly Heart' number Uncredited
1956 Meet Me in Las Vegas Young groom As George Kerris
1957 Under Fire Pvt. Steiner Uncredited
1961 West Side Story Bernardo Nuñez En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Altın Küre Ödülü - Film
1962 Two and Two Make Six Larry Curado
Diamond Head Dr. Dean Kahanna
1963 Kings of the Sun Balam
1964 La ragazza di Bube Bebo
Flight from Ashiya 2nd Lt. John Gregg
633 Squadron Lt. Erik Bergman
1965 The High Bright Sun Haghios
1966 On a volé la Joconde [fr] Vincent
Is Paris Burning? GI in tank
1967 Les Demoiselles de Rochefort Étienne
1968 Le Rouble à deux faces Eric Ericson
1969 The Big Cube Johnny Allen
Sharon vestida de rojo Robert Bowman
1979 Why Not Stay for Breakfast? George Clark
1982 Jekyll and Hyde... Together Again Himself
1990 Pale Blood Michael Fury
2021 Rita Moreno: Just a Girl Who Decided to Go for It Himself Documentary
2021 Not to Forget Bank Manager

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]