Volkswagen Passat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Volkswagen Passat
VW Passat B7 1.4 TSI BMT Trendline Islandgrau.JPG
Genel Bakış
Üretici Volkswagen
Üretim 1973–Günümüz
Montaj Emden, Almanya
Changchun, Çin
Puebla, Meksika
Gövde ve Şasi
Sınıf Büyük Aile Arabası
Gövde tipi 4-Kapılı Sedan
Düzen Önden Düzenli, Önden Motorlu
Önden Çekiş / 4 Tekerden Çekiş
Platform Volkswagen B Group Platform serisi
Benzerleri Honda Accord
Audi A4
Renault Latitude
Renault Talisman
Volvo S60
Opel Insignia
Güç özellikleri
Motor 1.4lt. TSI 125PS
1.4lt. TSI 150PS
1.6lt. TDI 120PS
2.0lt. TDI 150PS
Şanzıman 6 İleri Manuel
7 İleri Tiptronik DSG
Boyutlar
Dingil mesafesi 2.711 mm (106,7 in)
Uzunluk 4767mm
Genişlik 1832mm
Yükseklik 1456mm
Curb ağırlık 1367-1501 kg.
2011 Volkswagen Passat B7

Volkswagen Passat Volkswagen AG ("VW") tarafından 1967 yılından beri çeşitli formlarda üretilen bir aile arabasıdır. Volkswagen Golf/Volkswagen Jetta ile Volkswagen Phaeton arasında kalan bir modeldir ve şu anda Almanya'da bulunan Emden ve Mosel/Zwickau fabrikalarında üretilmektedir. Normalde Avrupa ve Kuzey Amerika pazarlarında Passat olarak bilinen araç, Dasher, Santana, Quantum, Magotan, Corsar ve Carat isimleriyle de satılmıştır.

Passat, Almanca'da Alize Rüzgarları anlamına gelmektedir.

Her ne kadar Passat'ın ilk jenerasyonu kompakt sınıf/küçük aile arabası sınıfı olsa da, ikinci jenerasyon boyut olarak büyümüş ve orta sınıf/geniş aile arabası haline gelmiştir.

Passat, bir sedan model olarak her zaman Volkswagen'in en önemli modelleri arasında olmuştur. 1973 yılında ilk Passat lansmanı Beetle satışlarının azaldığı, arkadan motorlu, daha büyük ve hava soğutmalı Volkswagen Type 3 ve Volkswagen Type 4 (411 ve 412) modellerinin pazarda eski teknoloji kaldığı yıllara denk gelmektedir. Ancak Passat, diğer rakipleri gibi önden motorlu modeller üretmeye devam etmişlerdir.

1964 yılında Audi'yi satın alması ile Volkswagen önden çekişli arabalar veya su soğutmalı motorlar gibi yeni araç teknolojileri geliştirme imkânına kavuştu. Bu geliştirmeler sonucunda 1973'te Passat ve 1974'te Golf yeni jenerasyon araçlar olarak üretildi. Açıkçası ilk Passat, Audi 80/Fox temeline dayanıyordu ve 2007 yılına kadar bu geçmişi paylaştılar. Volkswagen Passat 2015 yılında ilk kez "Yılın Otomobili" (2015 Car of the Year) ödülünü aldı.[1]

Mark 1 (B1 platformu)[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kuşak
Volkswagen Passat Mk I 5-kapı hatchback (Avrupa)
Kurulduğu ülke Emden, Almanya, (1967-1988 arası Brezilya)
Volkswagen Passat Mk I 5-door Variant

Avrupa[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk VW Passat lansmanı 1967'te yapıldı. Hem 2, hem 4 kapılı sedanlarla beraber, onlara benzeyen 3 ve 5 kapılı sürümleri de mevcuttur. Tüm kasalar İtalyan tasarımcı Giorgetto Giugiaro'nun modern tasarımıyla şekillendirildi. Arka kısmı yatık bir spor araba olan bu tasarım mekanik olarak Audi 80'e muadildi. Tüm Passat modellerinin birbirine benziyor olması alışıldık bir durum değildi. 5 kapılı station wagon ise 1970'te piyasaya çıkartıldı. Passat Audi 80'in bir türeviydi ama Audi tasarımı daha konservatif çizgilere sahip olduğundan Passat ile farklı araçlar olarak algılandılar. Avrupada Passat modele göre 2 kare ve 2 yuvarlak 7" farlar ile, veya 4 yuvarlak 5,5" farlar ile imal ediliyordu.

Passat, zamanında en modern aile arabaları arasında bulunurken, aynı zamanda Volkswagen Type 3 ve Type 4 yerine geçmişti. 1976 yılında Wheels magazine tarafından yılın arabası seçilmiştir. Audi 80 1 yıl evvel aynı ödüle layık görülürken, platformun adı artık Volkswagen B platformu olmuştur.

Passat 4 silindir çeşitleri olarak 1.3 lt, 1.5 lt, ve 1.6 lt Benzinli motor seçeneklerine sahipti. Bu motorlar aynı zamanda Audi 80'de önden çekişli olarak kullanılırken, bir Audi klasiği olan 4-ileri manuel şanzıman veya 3-ileri Otomatik şanzımanlı olarak satılıyordu.

Önde MacPherson tipi Amortisörleri bulunan araç arkada sabit aks/yay ikilisi ile donatılmıştı.

Üstten tek egzantrikli 1.5 lt motor 75 PS üretiyordu ve 1985'te 1.6 lt olarak kullanılmaya başlandı. Büyüyen motor ile emisyon oranları aşağıya çekildi ancak güç üretimi 70 PS oldu. 1976 yılında Bosch tarafından geliştirilen enjeksiyon sistemi ile donatılan 1.6 lt, 78 PS güç üretiyordu.

Kuzey Amerika[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Amerika'da araç Dasher ismi ile satılıyordu. 3 kapılı hatchback modeli 1974'te Kuzey Amerika piyasasına sürüldü. Tüm modeller 1992 yılında makyaja tabi tutuldu ve iç tasarım değiştirildi. Ayrıca dış görünümde 4 yuvarlak veya 2 kare far gibi bazı değişiklikler yapıldı. Bu revizyon Brezilya'da satıldı, 1980'lerde Irak'a yollandı. Nijerya'da da bir miktar üretildi. 1994'te Volkswagen Golf için 1.5 lt'lik Dizel motor duyuruldu. Bu motor 1130 kg'lık araç için 48 PS güç üretiyordu ve 0–100 km/h hızlanmasını 19,4 sn'de tamamlayabiliyordu. Benzinli sürümün 0–100 km/h hızlanması ise 13,2 sn idi.

Brezilya[değiştir | kaynağı değiştir]

Passat Brezilya'da 1975-1988 yılları arasında üretildi. 1986 yılında 1.6 lt ve 1.8 lt motorlar veya 5-ileri şanzıman gibi pek çok yenilik B2 platformu için duyuruldu. Passat GTS adında ve 1.8 lt motorlu spor bir sürüm de bu yenilikler arasındaydı.

Mark 2 (B2 platformu)[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci kuşak
Makyajlı Volkswagen Santana
Kurulduğu ülke Emden, Almanya, (1984-2004 arası Çin)

İkinci jenerasyon Volkswagen Passat 1981'de yola çıktı. B2 platformu olarak isimlendirilen bu yeni platform daha uzundu ve dikdörtgen farları ile kolaylıkla uzaktan algılanıyordu. Kuzey Amerika'da 1982 yılında Quantum olarak satışa çıkan araç, Meksika'da 1985-1988 yılları arasında Corsar olarak satıldı. Güney Afrika'da sedan ve station wagon modelleri 1987'ye kadar üretildi.

Volkswagen Passat B2 Variant
Mark 2 (Facelift) Passat 5-door hatchback

Station wagon ve hatchback modelleri kadar, klasik sedan da 1985 yılına kadar Avrupa ve Çin pazarlarında Volkswagen Santana ismiyle satıldı. Kuzey Amerika pazarında ise Quantum 3-kapı hatchback, 4-kapı sedan ve station wagon olarak satılırken, 5-kapı hatchback hiç satılmadı ve 3-kapı hatchback modeli 1 yıl içinde satıştan kaldırıldı.

1986'da ufak bir makyaj gören seri, sedan modeli ile artık Passat olarak tanınıyordu ve diğer modelleri ile aynı ön yüze sahipti.

Motor seçenekleri ilk kuşağa göre daha fazlaydı. 5 silindirli Audi 2.0 lt benzinli, 1.9 lt benzinli ve dizel yanında bir evvelki kuşaktaki tüm seçenekler mevcuttu. 2.0 lt GLS 115 PS güce sahipti ve VW'nin 4 Çeker sistemi olan syncro ile donatılmıştı. syncro Kuzey Amerika pazarında sadece station wagon olarak ve 5 silindir motorlarla satılıyordu.

Brezilya[değiştir | kaynağı değiştir]

1991, Volkswagen Brezilya Ford Brezilya ile işbirliğine başladı. 3.cü kuşak Passat yerine 2.kuşak şekilli sedan ve station wagon kullanıldı ve ön ızgara, ön kısım, arka kısımlarda değişiklik yapıldı. Bu sayede modern ve 3.kuşak Passat gibi duran ama bazı otomobil uzmanlarını bile şaşırtan eski kuşak makyajı yapılmış oldu. Bu anlaşma ile aynı araç Brezilya'da Ford Versailles, Arjantin de Ford Galaxy adıyla satıldı. Sadece Brezilyaya mahsus bir station wagon tasarımı yapıldı ve Ford Royale adıyla satıldı. Bu model orijinalden 2 kapılı olmasıyla da ayrılıyordu. Brezilya'da popüler araçlar olmasına rağmen VW 2 kapılı station wagon modelini kendi modelleri ile rekabet etmemesi için 4 kapı olarak çıkartmadı.

Brezilya'lı Santana/Quantum modelleri kendi pazarlarında çok satan ve beğenilen modeller oldular, öyle ki VW daha yeni kuşak Passat'ı duyurduğunda bile bu ilgi azalmadı. B2 platfomu 2002 yılına kadar VW üretiminde yer aldı. Santana, popülerliğine rağmen teknolojik sebeplerden dolayı Temmuz 2006 itibarıyla emekliye ayrıldı.

Çin[değiştir | kaynağı değiştir]

Çin'li Santana Avrupa B2 Passat tasarımına sahipti ve VW Çin tarafından 1986'dan beri ufak değişikliklerle üretimine devam edildi. Aslen Çin üretimi Santana 1980 tasarımına benziyordu. 1990'ların sonuna gelindiğinde Şangaylı üretici ABS gibi yeni özellikler ekleyerek başarılı satışlarına devam etti.

Bu model özellikle taksi kullanımında tercih ediliyordu.

1991 yılında Volkswagen Santana 2000, VW Brezilya işbirliği ile üretime girdi ve 1995 yılında seri imalata sokuldu. Volkswagen Santana 3000 modeli, ilk VW Çin tasarımı olarak 2004 yılında üretimine başlanan model oldu.

Brezilyalı Santana ile Çinli Santana iki ülke arasında işbirliği ile geliştirildi ancak Çinli sürüm daha geniş aks aralığına sahipti.

Japonya[değiştir | kaynağı değiştir]

Santana modeli Japonya'da Nissan lisansıyla da üretildi. Silecekler gibi ufak tefek Nissan parçaları haricinde bütün parçaları Volkswagen markasına aittir.

Mark 3 (B3 platformu) (1988–94)[değiştir | kaynağı değiştir]

Üçüncü kuşak
Europe-spec Passat CL Sedan
Kurulduğu ülke Emden, Almanya ve Slovakya
Europe-spec Passat CL station wagon

Üçüncü kuşak Passat, 1988'de Avrupa'da, 1990'da Kuzey Amerika'da ve 1995'te Güney Amerika'da piyasaya çıktı. Yuvarlak hatları, kutu gibi selefine göre devrim niteliği taşıyordu. Ford Sierra'nın öncülüğünü yaptığı jöle kalıbı tasarımına sahipti. Ön kısımda radyatör ızgarasının olmayışı eskiden imal edilen Volkswagen Type 4 gibi arkadan motorlu modelleri anımsatsa da, aslında modern çizgileri vardı.

Tamamen VW tasarımına sahip bir platform kullanan ilk Passat Mark 3 olmuştu. VW terminolojisinde B3 olarak adlandırılan bu platform, aslında VW A platformundan oluşturulmuştu. A platformu daha küçük bir model olan Golf için kullanılmaktaydı. Aslen pek çok parça ortak olarak kullanılıyordu. 4 kapı ve 5 kapılı station wagon modelleri üretiliyordu ve tüm Dünyada Passat ismiyle satılmaya başlandı.

Modeller[değiştir | kaynağı değiştir]

Enjeksiyonlu motorlar kullanımı daha iyi performans sunarken Karbüratör kullanımının yerine geçmişti. Motorlar enine montaj yapılıyordu ve aracın alt aksamı VW Syncro 4 Çeker montajına uyumluydu. Motor seçenekleri GL modelinde 2.0 lt 16V, CL modelinde 1.8 lt, GLX modelinde ise yeni 2.8 lt VR6 olarak belirlenmişti. 2.8 lt VR6 Golf ve Corrado modellerinde de kullanılıyordu. Passat VR6 motor ile 224 km/s sürate çıkıyordu. 1.8 lt Kompresör G60 model motor ise sadece Amerika pazarı için syncro modelinde kullanılıyordu. 1.9 lt Turbo Dizel motor seçeneği de mevcuttu.

Rusya pazarında bu kuşak "kızak" ismiyle anılıyordu çünkü ön kaput ters çevrilmiş kızağa benziyordu. 1990'ların başında ise Ruslar için 2.el pazarında çok popüler bir model olmuştu.

Mark 4 (B4 platformu) (1995–97)[değiştir | kaynağı değiştir]

Dördüncü kuşak
Volkswagen-Passat-TDI-wagon-B4.jpg
Kurulduğu ülke Emden, Almanya ve Slovakya

Mekanik olarak Mark 3 ile benzer olsa da, bu modelin camlar hariç tüm tasarımı yeniydi. En büyük değişiklik ise, diğer VW modelleri gibi ön kısıma eklenen radyatör ızgarası olmuştu. İç kısımda da pek çok değişiklik yapılmıştı. Sürücü ve yolcu Hava yastığı gibi ilaveler ile güvenlik arttırılmıştı.

Araç direkt enjeksiyon tekniğinde çalışan Dizel motor'a sahipti ve VW terminolojisinde TDI olarak adlandırılıyordu. 1.9 lt Turbo TDI 4 silindir olarak 1900 devirde 210 nm tork ve 3750 devirde 90 PS güç üretiyordu. Amerikan EPA standartlarına göre tüketimi 5.2 lt/100 km olarak ölçülmüştü. Buna göre 70 lt depo ile Kuzey Amerika pazarı için bir ilk olan 1300+ km yapılabiliyordu. Ekonomikliği ve Biyoyakıt kullanabilmesi sayesinde bugün TDI motorlu Passat'lar yoğun ilgi görmektedir. Bu platformun station wagon modeli ise 1996-1997 yılları arasında sedanın aksine 1000 adetten daha az satılmıştır.

Modeller[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa'da L, CL, GL, GT ve VR6 modelleri bulunuyordu ve bu modeller kombine edilebiliyordu. Örneğin GL modeli VR6 olarak satın alınabiliyordu. ABD için GLS, GLX ve TDI olarak 3 model mevcuttu. GLX sürümü 2.8 lt VR6 ile satılıyorken, GLS 2.0 lt 8 valve, TDI 1.9 lt Turbo Dizel motor olarak satılıyordu.

Passat'ın Kanada sürümleri, Avrupa ülkeleri için üretilenlere benzerken, ABD sürümlerindenayrıydı. Bunun sebebi ise ülkeler arası ticari anlaşmalardı. Buna rağmen Kanada 1.6 lt Turbo Dizel motor ve 1.8 lt benzinli 4 silindir'u ithal etmedi.

Meksika sürümlerinden benzinli 2.0 lt 8 valf 4 silindir ve 2.8 lt VR6 motorlar GL ve GLX donanımlarıyla alınabiliyordu ancak Passat'ın Almanya'da üretilmesi ve ithal araçların vergilerinin farklı olması sebebiyle Meksika'da üretilen VW araçlarından daha pahalıya satılıyorlardı.

Mark 5 (B5 platformu) (1996–2001), Mark 5 (B5.5 platformu) (2001–05)[değiştir | kaynağı değiştir]

Beşinci kuşak
1998-2001 B5 Volkswagen Passat wagon (US)
Kurulduğu ülke Emden, Mosel/Zwickau Almanya ve Slovakya
B5 Volkswagen Passat sedan

Tamamen yenilenen 5.ci kuşak Passat B5 platformu üzerinde 1996 yılında Avrupa'da ve 1998 yılında Kuzey Amerikada piyasaya sürüldü. Klasik stilde uzunlamasına motor vardı ve güç önden çekişle yere aktarılıyor iken ilk iki kuşakta kullanılan Audi 80 gibi 1995 sonrasında Audi A4 ile aynı platformu kullanmaya başlamıştı.

Tasarım olarak Passat, 5.ci kuşakla yeni bir akım başlatmıştı. Bu akım ilk VW Concept 1de görücüye çıkmış, o yıllardaki yeni modellere yansıtılmış ve Golf IV, VW Bora ve Polo IV ile uygulamaya geçmişti. Yuvarlak hatlar, eğik ön cam, alt tasarım gibi özelliklerin birleşimiyle Passat sedan 0,27 Cw lik rüzgar direnci katsayısına sahiptir. Aerodinamik olarak bu oldukça iyi bir değerdir ve örneğin Chevrolet Corvette C6'nın 0,29 Cw değerine göre daha ekonomiktir.

Araç 4 kollu ön süspansiyon sistemine sahipti ve torque steering olarak bilinen ön bölümün kontrolsüzce yönlenmesi sorununa çare olarak geliştirilmişti. 4 Çeker daha sonra geliştirildi, ıslak zeminlerdeki çekiş kaybını azaltan kilitli Torsen diferansiyel içeriyordu ve opsiyon olarak sunuldu. Aynı sistem hem A4 hem A6 da kullanılıyordu. Güç 1.8 lt 150 HP Turboşarj motor veya 2.8 lt 190 HP V6 ile sağlanıyordu. Passat ve A4 için kullanılan 1.8 lt'lik motor dik yerleştirildiği için yatay yerleştirilen modele göre daha az yağ kapasitesine sahipti. Bu sebepten dolayı, tam sentetik yağ kullanılmazsa yağ tortulanması yapıyordu. Modeller hem 5 ileri düz, hem de 5 ileri otomatik şanzıman ile satın alınabiliyordu.

2001 Makyajı (B5.5 Platformu)[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 Volkswagen Passat Variant
2003 Volkswagen Passat Variant

Avrupa[değiştir | kaynağı değiştir]

2001 yılının yaz aylarında Passat makyaj operasyonuna tabi tutuldu. 5.5 olarak isimlendirilen bu kuşağın kapsamı bazı ufak stil değişiklikleri ve mekanik alternatifler olarak sınırlı kaldı. Kaportanın çoğu parçası aynı kalırken, farlar, tamponlar, fren lambaları ve krom aksesuarlar araca yeni bir görünüm kazandırmayı başarmıştı.

4.0 lt 275 HP W8 motor, 2002 yazında piyasaya sürüldü ve standart olarak 4 Çeker yürüyen aksama sahipti. Passat için 2003 yılına kadar kullanılan bu motor ile W tipi motor çalışmaları devam etti ve hem VW Phaeton, hem de A8'de kullanılan 12 silindirli W12'a, hem de Bugatti Veyron'da kullanılan 16 silindirli W16'a zemin yarattı.

Kuzey Amerika[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 yılında yeni ve güçlü 2.0 lt Turbo TDI üretimi başladı. 136 HP gücündeki bu motor ile Amerika pazarına da giren VW, bu pazarda "Orta büyüklükte araç" sınıfında satılan yegane dizel araca sahip olmuştu.

Çin[değiştir | kaynağı değiştir]

1997 yılında daha uzun şaseli bir sürümü Şangaylı VW tarafından piyasaya sürüldü ve devamında bu şase Škoda Auto Superb için de kullanıldı. Her iki model için B5 şasesi 100 mm uzatıldı, dolayısıyla kasa uzunluğu da 100 mm uzamış oldu. 2006 yılında Passat Lingyu ismiyle makyaj gören Çin sürümleri, benzinli 1.8 lt 20 valf Turboşarj4 silindir, 2.0 lt 4 silindir, 2.8 lt 30 valf V6'lar ile satılıyordu.

Modeller[değiştir | kaynağı değiştir]

İngiltere'de modeller E, S, Sport, SE, V5 ve V6 idi. E modeli sadece 1.6 lt 105 HP motora sahipken, S ve Sport modelleri 1.6 lt, 1.8 lt, 1.8 lt 20 valf Turbo ve 2.0 lt benzin veya 90, 100, 110, 115 ve 130 HP'lik 1.9 TDI motora sahipti. S modeli otomotiv basını tarafından donanım açısından çok beğeniliyordu ve "What Car?" dergisi S 1.8'i 1999'un en iyi aracı seçti. SE modeli, S modeli ile aynı motor seçeneklerine sahipken donanım seviyeleri daha yüksekti. V5 modeli 2.3 lt V5 kullanırken, V6 modeli 2.8 lt V6 benzinli veya hem 150, hem de 180 HP gücünde 2.5 lt V6 Turbo Dizel motor ile satılıyordu.

Avrupa'da satılan model isimleri, VW'in "yaşam tarzı" felsefesine uygun olarak Trendline, Comfortline ve Highline olarak belirlenmişti. Daha düşük donanım seviyeli bir giriş modeli daha hazırlanararak özel taleplere ve filo müşterilerine satıldı.

Amerikada satılan modeller 1.8 lt 20 valf Turboşarj, 2.8 V6 veya 4.0 W8 benzinli, 2.0 TDI dizel motorlara sahip GL (2003 içerisi), GLS, GLX ve W8 (2002-2004 arası) oldu. W8 modeli sadece 4motion olarak satılırken, donanım seviyesi GLX modellerinden daha yüksekti. V6 modeli ve 2003 yılında başlayan 1.8T modeli 4motion opsiyonuna sahipti. GLX modeli sadece V6 ile satılıyordu.

Meksika modelleri Avrupa modellerine benziyordu ve gümrük kotalarından dolayı daha yüksek fiyatlarla satılıyordu.

Seri İmalat Problemi[değiştir | kaynağı değiştir]

2001 yılında B5.5 kuşağı ile beraber ateşleme bobinlerinde bir sorun oluştu. Bu sorun sadece 4 silindirli 1.8T motorlarda ve ateşleme bobinleri "06B 905 115H" seri numarasına sahip ise oluşuyordu. Yeni seri numaraları bir sürüm ile değişim yapılarak çözüm bulundu.

Mark 6 (PQ46 platformu) (2003–2011)[değiştir | kaynağı değiştir]

Altıncı kuşak
B6 Volkswagen Passat sedan
Kurulduğu ülke Emden, Mosel/Zwickau Almanya
B6 Passat wagon

Avrupa[değiştir | kaynağı değiştir]

Son kuşak Passat, 2003 yılında Cenevre Otomobil Fuarında görücüye çıktı ve aynı yıl yaz aylarında Avrupa'da piyasaya sürüldü. Türkiyeye 2005 yazında geldi. Yeni PQ46 platformu ile yatay motor yerleşimine dönen VW, Passat için evvelki kuşaklar gibi A4 ile aynı platformu kullanmak yerine artık Golf PQ35 platformunu temel almıştı. PQ46 platformu bazen yanlışlıkla B6 platformu olarak da telaffuz edilmektedir, ancak bu evvelki kuşaklarda kullanılan isimlendirmeden kaynaklanmaktadır. Eski kuşaklarda A4 ile aynı platformu kullanan Passat'ın 6.cı kuşağı PQ46 platformu kullanırken Audi B6 (8E) platformu kullanmakta idi.Rakipleri olan Opel Vectra dan daha donanımlı oldugu için daha çok tercih edilmiştir.

Bu kuşak, ilk defa Volkswagen Phaeton ile görülen yeni tasarım anlayışına sahipti ve bir evvelki B5.5 kuşağına göre dramatik iyileştirmeler yapılmıştı. Bazı kesimlerde tasarım hakkında tartışmalar olduysa da, satışlar oldukça arttı.

4 Motion modelinde yatay motor platformu, hareketini merkez Torsen diferansiyelinin Haldex çoklu kavramasıyla dağıtıyordu. Bu değişiklik ile yerleşim "Önden Çekişli" modellere daha benzeyen bir yapıdaydı, bu sayede yakıt ekonomisi sağlanırken araç içi yerleşim de daha ergonomik yapılabildi.

R36

B5 platformundaki Torsen'e göre daha esnek güç dağılımı sağlayan Haldex kavrama ile, 66:34 veya 34:66 oranlı aktarımlarla sınırlı kalınmadı. Haldex aslen reaktif bir sisteme sahip olup, kızaklama veya güç kaybı tespit edilene kadar standart bir "Önden Çekişli" olarak çalışmaktadır. Gücün tamamına kadar oranlarda aktarımı her iki aksa da ayrı ayrı yapabilmektedir. Bu sistem Audi'de Quattro ile aynıdır.

Direkt Benzin Enjeksiyonu teknolojisinin VW sürümü olan FSI, hemen tüm Passat benzinli modellerinde kullanıldı. Eylül 2007 tarihinde Frankfurt Otomobil Fuarında R36 modeli gösterildi. Bu model 3.6 lt VR6 motora sahipti ve 300 HP güç ile 0/100 hızlanmasını 5,8 sn'de yapabiliyordu.

Çin[değiştir | kaynağı değiştir]

Pekin Uluslararası Otomobil Fuarında, VW Çin Grubu (FAW-VW) PQ46 platformunda üretilen Passat'ı Magotan ismiyle piyasaya çıkardı.

CC (Comfort Coupe)[değiştir | kaynağı değiştir]

Volkswagen CC, Passat'ın 4-kapılı CC versionu olarak hazırlanmış ve ilk defa Ocak 2008'de Detroit Otomobil Fuarında görücüye çıkmıştır. Mercedes-Benz CLS, Jaguar XF, Aston Martin Rapide, Porsche Panamera gibi bir model olan CC, coupe gibi görünen ancak 4 kapılı bir sedandır ve 2+2 kişilik oturma düzenine sahiptir.

Panoramik cam tavan, yeni ön yüz ve yeni arka tasarıma sahip olsa da CC, PQ46 platformunu ve mevcut motor seçeneklerini kullanmaktadır.

İlk defa CC'de kullanılan ve yeni bir özellik olan “Şeritte Tutma Asistanı” (Lane Hold Asist), araç dikkatsizlik sonucu şeritten ayrılırsa otomatik olarak devreye giriyor ve direksiyona müdahale ederek aracı tekrar şeridine geri döndürebiliyor. Tiguan ve Touran modellerinde de kullanılan “Park Asistanı” sistemi ile sensörler aracılığıyla kendi kendine park edebilme özelliğine sahiptir.

CC için Phaeton modelinden uyarlanan koltuklar sayesinde hem yaz hem de kış ayları için ayrı iklimlendirme yapılabilmektedir. Arka koltuk arasında yeni bir eşya saklama gözü bulunmaktadır.

2012 yılında makyajlanarak isminde yer alan "Passat" adı kaldırılmıştır. Şu anda VW CC yerini VW Arteon'a bırakmıştır

Modeller[değiştir | kaynağı değiştir]

Volkswagen Passat CC

CC için motor seçenekleri 1.8lt 160 HP Turbo TSI, 2.0lt 200 HP Turbo FSI, 3.6lt 300 HP FSI VR6 benzinli ve 2.0lt Turbo 140 HP TDI, 2.0lt Turbo 170 HP TDI olarak belirlenmiş durumda. 6-ileri Şanzıman ve 6-ileri DSG seçenekleri yanında yeni nesil 7-ileri DSG kullanılmaktadır

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "2015 Yılın Otomobili Yeni Volkswagen Passat - http://www.tasit.com/otomobil-haberleri/2015-yilin-otomobili-yeni-volkswagen-passat". 9 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2015.  |başlık= dış bağlantı (yardım)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]