Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Olağanüstü Hâl Kanunu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 12.17, 1 Aralık 2018 (UTC)

Olağanüstü Hâl Kanunu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK)
  • Taşınsın Taşınsın İçerik Olağanüstü hâl maddesine taşınmalı, o maddede anlatılanlar olaylara dair çıkarılan kanunun, ayrı bir madde olmasına gerek bulunmuyor. "Ülkelere göre uygulamalar" kısmında pekala Türkiye'deki durum anlatılabilir. Ahmet Turhan (mesaj) 06.21, 27 Ekim 2018 (UTC)
  • Kalsın Kalsın Kategori:Kanunlarda onlarca kanun maddesi varken (yani onlar var bu da olmalı demiyorum, olabileceğini göstermek için) bunun ayrı maddesine neden gerek bulunmuyor? İngilizce Vikipedi'deki maddesini ve benzer maddeleri de örnek olarak göstereyim. Aktarılması, yalnızca Türkiye ile alakalı içerik olmasına neden olacaktır. Potansiyelde 200 küsür ülkedeki ilgili kanunların bu maddede yer alabileceği de hesaba katılarak aktarılmasının doğru olmadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 06.26, 27 Ekim 2018 (UTC)
Hımm. Olağanüstü Hâl Bölge Valiliği örneğinde olduğu gibi, eğer söz konusu kanunun kendine özgü kayda değerliği olduğu düşünülüyorsa Türkiye'deki olağanüstü hâl kanunu adıyla bu şekle aktarmak mantıklı görünüyor, ama o bu durum ortaya konulmalı. Mesela Barış Koruma Kanunu, Anti-Sosyalist Yasa veya Sovyet Anayasası 6. maddesi kanun maddeleri kayda değer, çünkü özgünlük taşıyor. Eğer bu kanun maddesinin diğer benzerlerinden ayıran kayda değer özellikleri varsa bunlar ortaya konulmalı. --Ahmet Turhan (mesaj) 06.34, 27 Ekim 2018 (UTC)
Maddenin adının "Türkiye'de olağanüstü hâl" olduğunu hatırlıyorum, bir şekilde bu ada taşınmış (bir o bahsettiğim madde bir de kanun maddesi varmış sanırım, kanun maddesi adı altında birleştirilmişler). Hangi adın uygun olduğu tartışılır -ki bence eski adı uygundu. Ülkenin olağanüstü hâl geçmişi, ayrı madde olacak kadar içerik barındırıyor malum.--RapsarEfendim? 06.38, 27 Ekim 2018 (UTC)
Haklısın, her ülkenin olağanüstü hâl geçmişi kendine has olması bakımından kayda değer ama, her olağanüstü hâl kanunu, yani olağanüstü hâl durumunu hukuksal anlamıyla ve yaşama geçirmesi anlamında, kayda değer mi orada biraz şüpheye düştüm. Kategori:Türkiye Cumhuriyeti yasaları maddesinde bu madde dahil tonca kayda değer var, ama bu maddenin bu haliyle diğerlerine nazaran öne çıkan bir durum göremedim, o yüzden aktarılmasını düşündüm. Ama dediklerin mantıklı geldi. --Ahmet Turhan (mesaj) 06.43, 27 Ekim 2018 (UTC)
Her kanun maddesinin kayda değer olmadığı bariz, ama bu madde kanunun ötesinde bir madde zaten :) Mevcut ad tam kapsayıcı değil. Bu arada dil bağlantıları da eklense fena olmayacak.--RapsarEfendim? 06.53, 27 Ekim 2018 (UTC)
  • Kalsın Kalsın taşınmasına dair gerekçe tatmin edici görünmüyor. Fakat adının uygunsuzluğuna dair tartışma yürütülebilir ilgili maddenin tartışma sayfasında. --Maurice Flesier message 10.40, 27 Ekim 2018 (UTC)
  • "Olağanüstü Hâl Kanunu" veya "Türkiye'de olağanüstü hâl", yani bu maddede ele alınması öngörülen meseleler, kayda değerliği tartışmasız konular. Sorun madde adıyla ilgiliyse tartışma sayfasında ele alınabilir. Hızlı kalsın. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.58, 17 Kasım 2018 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.