Olağanüstü Hâl Kanunu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Olağanüstü Hâl Kanunu, Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu kararıyla ilan edilen 2935 sayılı bu kanunun amacı; Tabii afet, tehlikeli salgın hastalıklar veya ağır ekonomik bunalım, Anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması durumlarında olağanüstü hâl ilan edilmesi ve usulleriyle olağanüstü hallerde uygulanacak hükümleri belirlemektir. 25 Ekim 1983'te kabul edilip 27 Ekim 1983'te Resmî Gazete'de yayımlanmıştır. Kanunda toplam 36 madde vardır.[1]

Türkiye'de olağanüstü hâl[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de olağanüstü hâl, 27 Ekim 1983 tarihinde yürürlüğe giren 2935 sayılı Olağanüstü Hâl Kanunu kapsamında tabii afet, tehlikeli salgın hastalıklar, ağır ekonomik bunalım ve "anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması" olarak nitelendirilen durumlardır. Bu hâllerin bir veya birden fazlasının görülmesi durumunda cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Millî Güvenlik Kurulu'nun görüşünü de aldıktan sonra, yurdun bir veya birden fazla bölgesinde veya bütününde altı ayı geçmemek üzere olağanüstü hâl ilan edebilir.

20 Temmuz 2016'da Türkiye'de Türkiye askerî darbe girişimi sonrasında, 3'er aylık dönemler itibarıyla 2 yıl süreyle olağanüstü hal ilan edildi.[2] 21 Temmuz 2016 saat 01.00 itibarıyla olağanüstü hal'in geçerli olması, TBMM'de 115'e karşı 346 oyla kabul edildi. 20 Temmuz 2016'da ilan edilip, 7 kez uzatılan olağanüstü hâl uygulaması, iki yılın ardından 18 Temmuz 2018'de tamamen kaldırıldı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]