Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Bye Bye Türkçe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20.43, 28 Eylül 2019 (UTC)

Bye Bye Türkçe[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK)

Kitap üzerine bir inceleme göremedim, sadece Sinanoğlu'ndan kitapları bahsinde geçiyor. Nushirevan11 19.21, 10 Eylül 2019 (UTC)

Yorum Yorum Kitabın arka kapağında Attilâ İlhan'ın incelemesi var. --Khutuckmsj 20.21, 15 Eylül 2019 (UTC)
yani? kitabın kayda değerliğine kendisini mi kaynak gösteriyoruz? --kibele 20.34, 15 Eylül 2019 (UTC)
Hayır. Nushirevan11 inceleme örneği bulamadığını belirtmiş, o sebeple Türkiye tarihinin en önemli yazar ve eleştirmenlerinden Attila İlhan'ın kitabin kapağında yer alan inceleme yazısını örnek gösteriyorum. --Khutuckmsj 21.05, 15 Eylül 2019 (UTC)
  • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın - Çok sayıda kaynakta yer verilen ve genel olarak bilinen bir kitap. Madde şu an çok zayıf olsa da kitap kayda değerlik kriterlerini karşılıyor. --Khutuckmsj 20.07, 12 Eylül 2019 (UTC)
  • Ben kaynak olup olmaması ile ilgilenmiyorum, konuya doğrudan Oktay Sinanoğlu cephesinden bakıyorum. Bu bağlamda, VP:KİTAP'ın 5. maddesini karşıladığını düşünüyorum. Dolayısıyla, hızlı kalsın.-thecatcherintheryemesaj 20.35, 13 Eylül 2019 (UTC)
Bu yorum kesinlikle indi bir yorum. Oktay Sinanoğlu'nu sevebilirsiniz ancak 5. kriteri asla karşılayan birisi değildir.--Nushirevan11 23.36, 13 Eylül 2019 (UTC)
5. kriteri karşılama ölçütünüz nedir?-thecatcherintheryemesaj 06.16, 14 Eylül 2019 (UTC)

silinsin kaynak yok.. ne maddede, ne de görünürde.. --kibele 18.10, 15 Eylül 2019 (UTC)

hiç kaynaksız bir maddeyi, -özellikle de kayda değerliği çok belirgin değilse- 'hızlı kalsın'la taltif ediyorsak bunun öznel olmadığı konusunda da topluluğu ikna etmek durumundayız. hele de 'nobel' konusunu gerçekmiş gibi yazıyorsak. bu kitabın sinanoğlu'nun kayda değerliğiyle ilgisinin olmaması da ayrı mesele. --kibele 20.33, 15 Eylül 2019 (UTC)
Lütfen tartışmayı bu maddeyle ilgili tutun, ayrıca ad hominem'e gerek yok. --Khutuckmsj 21.05, 15 Eylül 2019 (UTC)
sinanoğlu ile ilgili düşüncelerinin bu sas'ta rol aldığını görüyorum ve bu öznelliğe dikkat çekiyorum. başka bir sas'ta olması konunun burayla ilgili olduğu gerçeğini değiştirmiyor. --kibele 21.10, 15 Eylül 2019 (UTC)
Düşüncelerimi görmen süper ama lütfen kendi yaptığın şeyi bana mal etmeye çalışma. Buradaki yorumumu diğer SAS'a taşıyarak konuları öznelleştirmeye çalışan sensin. Bu SAS'ta Sinanoğlu'ndan bahsetmemin sebebi, kişinin bu SAS'ta üzerine konuştuğumuz kitabın yazarı olmasıyla alakası olabilir mi? Lütfen konu dahilinde kalalım. --Khutuckmsj 21.48, 15 Eylül 2019 (UTC)
  • Kalsın Kalsın Oktay Sinanoğlu'nun VP:KİTAP'ın 5. kriterine uyduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Popüler ve ağırlıkla milliyetçi çevrelerin sahiplendiği bir kişi. İlgili eseri popüler kılan ve 8 yılda 26 baskı yaptıran şeyin kaynağı da bu. Kitap o kadar popüler ki herkesin kulağına bir yerlerden çınlamıştır veya Yılmaz Özdil kitapları gibi size rağmen bir şekilde karşınıza çıkmıştır. Hatta kitabın adının mottolaştığını bile düşünüyorum. Kitap 2002'de kurgu dışı kitaplarda en çok satan 17. kitap olmuş. Şu üniversitedeki bir dersin syllabusunda kaynak olarak önerilmiş. Böylesi dersler için çokça önerildiğini düşünüyorum, aranırsa bulunabilir. Şu bağlantıdan kitabın aldığı tüm akademik atıflar ayrıca görülebilir. Birkaç lisansüstü tezde kaynak olarak kullanıldığını da gördüm. Hedef kitlesine ulaşmış görünüyor. Çünkü kitap Popüler tarihin dil versiyonu gibi. Son bir not olarak da her kitap için doğrudan kritiğin istenmesi son derece yanlış çünkü Türkiye'de kitap eleştirisi kültürü yok. Bu nedenle kitapların kayda değerliği çok yönlü bir taramayla saptanmalı. Arka kapak yazıları da özel sipariştir çoğu zaman, diğer SAS'larda dikkat edilecek bir husus olsun diye hatırlatayım dedim. @Nushirevan11 ve @Kibele'yi tekrar değerlendirme yapmaları için pingliyorum.--Kingbjelica (mesaj) 10.08, 16 Eylül 2019 (UTC)
* Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın - @Khutuck ve @Thecatcherintherye'in gerekçelerine katılarak.--Can benim? 10.22, 16 Eylül 2019 (UTC)
  • Kalsın Kalsın Bu kitap uzun bir dönem çok satanlar listelerindeydi. Kısa bir bakışta görünen, birçok yayında atıf ve ders kitaplarında alıntılar var.--Sayginerv-posta 10.39, 16 Eylül 2019 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.