Bye Bye Türkçe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bye Bye Türkçe
Bye Bye Türkçe.jpg
Kitabın kapağı
Yazar Oktay Sinanoğlu
Ülke Türkiye
Dil Türkçe
Konu Türkçe
Tür Dilbilim
Yayımcı Bilim Gönül Yayınları
Sayfa 429
ISBN 975841013X

Bye Bye Türkçe, Oktay Sinanoğlu tarafından 2000 yılında yazılmış kitap. Eserde Türkçenin yabancı dillerin etkisine girmesi eleştirilmektedir. Dil öğreniminin revaçta olduğu ülkede yabancı dil bilmeyenlerin ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördükleri düşüncesi paylaşılırken, ülke dilinin yozlaştığı ve yabancı unsurların dile yerleşmesinin olumsuz sonuçlar doğurduğu eleştirisi yapılmaktadır[1] ve kitabın ismi de bu eksende şekillenmiştir. Kitap Sinanoğlu'nun farklı tarihlerde muhtelif dergi ve gazetelerde yayımlanan makalelerinden meydana gelmektedir. Yabancı dil eğitiminin dünya ölçeğindeki durumu, yabancı dille verilen eğitimin yarattığı sorunlar, Türk dilinde olmasına rağmen tercih edilen İngilizce kelimeler ve Türkçe ile Japonca arasındaki benzerlikler gibi çok sayıda konu eserde yer alırken yazar tarafından çözüm önerileri de getirilmektedir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bayer, Yalçın. "Sinanoğlu'na saygı". Hürriyet. 16 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Eylül 2019. 
  2. ^ Tokatlı, Suzan. "TÜRKİYE TÜRKÇESİNİN BUGÜNKÜ DURUMU VE SORUNLARI ÜZERİNE YAZILAN KİTAPLAR" (PDF). C.Ü. Sosyal Bilimler Dergisi Aralık 2005 Cilt: 29, No:2: 191-196. s. 193. 14 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 16 Eylül 2019.