Vikipedi:Resim görmemek için seçenekler

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bazı kişiler belli içerikteki resimleri çeşitli nedenlerden dolayı görmek istemeyebilir. Resimler iş ortamında uygun olmayabilir; kişiler çocuklarının bu tür resimleri görmesini istemeyebilir; dinlerinde yasak olabilir, ve benzeri.

Vikipedi sansürlenmez ve topluluk belli resim veya metinlerin bazı kişilerce uygunsuz bulunduğu için çıkarılmasına genelde kabul etmez. Tüm maddeler site çapında geçerli olan bir İçerik sorumluluğu reddi kapsamındadır. Bazı içerikteki resim veya metinleri görmek istemeyen okuyucuların bazı seçenekleri vardır. Bu seçenekler bazı içeriklerin görülmemesini sağlayacaktır.

Bu sayfada varsayıyoruz ki (a) Vikipedi'ye geri gelmek istiyorsunuz (diğer seçenekleriniz olarak buradan uzak durmak veya içeriğini kendinizin belirleyeceği bir alternatif Viki yaratmaktır) ve (b) bir resmin değiştirilmesi, çıkarılması veya silinmesi için tartışmaya girme niyetiniz yoktur.

Vikipedi içeriğinin bilgisayarınızdaki görünümüne etki etmek için iki seçenek bulunmaktadır:

 1. Bir Vikipedi kullanıcı hesabı açıp ansiklopedideki maddeleri okumak için o hesaba girmek. Hesapların çeşitli görünüm tercih ayarları vardır.
 2. Vekil sunucu kullanarak veya Web tarayıcısını belli şekilde ayarlayayarak ansiklopedi içeriğinin filtrelenmesini sağlamak.

Vikipedi kullanıcı tercihleri[kaynağı değiştir]

Belli bir maddedeki veya kötü resimler listesindeki tüm maddelerdeki resimlerin gösterilmesini durdurmak için bir hesap sahibi olmalısınız. Eğer bir kullanıcı hesabınız yoksa Özel:HesapOluştur sayfasına gidiniz.

Belli sayfalar[kaynağı değiştir]

Bir hesap edindikten sonra, belli bir sayfadaki resimleri görünmez yapmak için CSS sayfanızdaki kişisel ayarlarınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Bu şekilde, başkalarına karışmadan sizi rahatsız eden resimlerden kaçınmanız mümkün olur. Bunu yapmak için Özel:BenimSayfam/monobook.css sayfasına gidip şu satırı ekleyiniz:

body.page-(sayfa adı) img {display: none;}

örneğin:

body.page-Muhammed img {display: none;}

Şu sayfada sürekli güncel tutulan bir liste vardır, onu kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. (Not: Vikipedi'nin sunucu yükünün azaltılması için kullanılmamaktadır.)

Tüm "kötü resimler"[kaynağı değiştir]

MediaWiki:Bad image list listesinde yer alan tüm resimlerin gizlenmesini isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için kişisel javascript sayfanızı değiştirmeniz gerekmektedir. Ayrıntılar için şu sayfaya bakınız.

Diğer olanaklar[kaynağı değiştir]

Mevcut ayar olanakları sizi tatmin etmiyorsa Mediawiki yazılımı için bir değişiklik önerisi yapabilirisiniz. Vikimedya Vakfı, Vikipedi'nin sunumunu için gerekli teknik altyapıyı sağlamaktadır; Vakıf, Vikipedi içeriğinin izlenmesini sağlayan yazılımının geliştirilmesinde gerekli olan pek çok yararlı değişikliği yapmak için gerekli olan maddî kaynaktan yoksundur. Bu tür değişiklikler MediaWiki yazılımına eklenmesi amacıyla vakfın onayına sunulabilir. Bunun bir örneği, belli kategorilerdeki resimlerin gösterilmemesini sağlayan bir kullanıcı tercih ayarı olabilir.

Vekil (proksi) filtresi kullanımı[kaynağı değiştir]

Web filtreleme programı kullanarak belli içerikleri filtreleyebilirsiniz. Böyle bir programını kurduktan sonra Web tarayıcınızın hangi resimleri göstereceği üzerinde ince bir kontrole sahip olursunuz.

Web tarayıcınızı ayarlamak[kaynağı değiştir]

Site çapında resimlerin engellenmesi[kaynağı değiştir]

Firefox 3.0[kaynağı değiştir]

Example.png
 • Sağdaki resmin üzerinde sağ-tıklayın ve "upload.wikimedia.org'dan resimleri bloke edin" seçeneğini seçin.
 • veya: Tercihlere gidin ve içerik sekmesinde, "resimleri otomatk yükle"nin yanında "istisnalar" üzerinde tıklayın. Açılan pencerede "wikimedia.org" yazın ve "engelle"yı tıklayın.

Opera 9.0[kaynağı değiştir]

 • Sayfa üzerinde sağ-tıklayın, "Block content..." (içerik engelle)'yi seçin, ve resme tıklayın. Eğer belli bir resim üzerindeki engellemeyi kaldırmak istiyorsanız Shift düğmesine basarak üzerine tıklayın.
 • "Done" (tamam) düğmesine basın.

Hiç bir resim görmemek için tarayıcınızı ayarlamak[kaynağı değiştir]

Firefox 2.0[kaynağı değiştir]

Eklentisiz[kaynağı değiştir]
 1. Windows'da, araçlar menüsünü seçin. Mac OSX'te, Firefox menüsünü seçin.
 2. Windows'da veya Mac OSX "Tercihler"i seçin
 3. "İçerik" sekmesine tıklayın.
 4. Resimleri otomatik yükle karesindeki işareti kaldırın.
Eklentili[kaynağı değiştir]

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/232 adresinden Firefox alet çubuğuna bir düğme ekleyebilirsiniz. Bu düğme sayesinde resimlerin gösterimi engellenir veya izin verilir.[1]

Opera[kaynağı değiştir]

View->Images->No Images

Internet Explorer 7[kaynağı değiştir]

 1. "Araçlar" düğmesini tıklayın.
 2. "Internet Seçenekleri"ni seçin.
 3. "Gelişmiş" sekmesini tıklayın.
 4. "Multimedia" seçeneğine gidip "Resimleri göster"deki işareti kaldırın.

Safari 3[kaynağı değiştir]

 1. Mac OSX'te değiştir menüsünü seçin.
 2. "Tercihler"i tıklayın.
 3. "Görünüm" düğmesine tıklayın.
 4. "Sayfa açılındca resimleri göster" seçeneğindeki işareti kaldırın.

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]