Vikipedi:Commons'a dosya taşıma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Haydi taşınıyoruz!
Haydi taşınıyoruz!

Özgür lisanslı dosyaların Wikimedia Commons'a yüklenmesi önerilmektedir ve Commons'ta tüm Wikimedia projelerinde kullanılabilir 51 milyonu aşkın özgür lisanslı medya (resim, video, vb.) bulunmaktadır. Bu sayfada Commons'a dosya aktarırken dikkat edilmesi gereken hususlar sıralanmıştır.

Niçin taşıyoruz[kaynağı değiştir]

 • Commons'a yüklenen görüntüler tüm dillerdeki Wikimedia projelerinde kullanılabilir. Böylece farklı projelerde aynı resmin defalarca tekrar yüklenmesinin önüne geçilir.
 • Commons'ta görüntüler kategorize edilerek saklanır. Örneğin İstanbul resimleri bu sayfada düzenlenmiştir. Vikipedi'de ise resimler düzensiz olarak saklanır.
 • Commons'ta herhangi bir resim Wikipedia sayfalarında kullanılsın ya da kullanılmasın saklanır. Vikipedi'de ise kullanılmayan resimler silinir.
Hangi dosyalar Commons'a taşınamaz?
 • Commons, Vikipedi'ye göre daha kısıtlayıcı telif politikalarına sahiptir. Bu nedenle albüm kapakları, film afişi gibi telif hakkı saklı görüntüler Commons'a yüklenemez. Commons yalnızca özgür içeriklerin yüklenmesine izin verir.
 1. Kısmi kontrol
  1. Dosya sayfasında Commons'a taşınmaması ile ilgili herhangi bir uyarı var ise (lisans koşulları, vb. sebepler nedeniyle) dosyanın Commons'a taşınmaması gerekir.
  2. Kaynak bilgisi şüpheli veya olmayan dosyalar taşınmamalıdır.
 2. Bunun pratik yolu CommonsHelper aracını kullanmaktır. Bu araç dosya bilgilerini otomatik olarak kopyalar ve bu sayede Commons yöneticilere kolaylık sağlar.
 3. Vikipedi'deki tüm dosyalar Commons'a yüklenemeyebilirler. Sadece özgür lisansa sahip dosyalar Commons'a taşınabilir. Eğer commons'a telif hakkı saklı herhangi bir dosya yüklenmiş olsa bile kısa sürede silinecektir. Commons'un lisans koşulları için Commons:Lisans sayfasına bakabilirsiniz. Dosyalarda kullanılabilecek tüm lisans etiketleri için Commons:Copyright tags (İngilizce).
 4. Commons'a dosya yüklemek için bir hesabınızın olması gerekir. Ancak Vikipedi'de bir hesabınız var ise bunu Commons'ta da kullanabilirsiniz.
 5. Hesabınız ile oturum açtıktan sonra yükleme sayfasını veya dosya yükleme sihirbazını kullanarak dosya yükleyebilirsiniz.
 6. Yükleyeceğiniz dosyayı en iyi tanıtacak şekilde adlandırın. Örneğin İstanbul ile ilgili bir dosyayı "ist342" değil "İstanbul 2011" şeklinde adlandırın. Dosyanın adını değiştirerek Commons'a taşıdığınızda Vikipedi'de dosyanın kullanıldığı sayfalarda da bu adın değişmesi gerekir. Ancak bu konuda Commons yardımcı olacaktır.
 7. Dosyayı taşırken çözünürlüğü düşürmediğinizden emin olun.
 8. Eğer dosyanın birden fazla revizyon geçmişi varsa öncelikle ilk revizyonu yükleyin. Tabi ki vandalizm yapılan revizyonları göz ardı edebilirsiniz. Her zaman en güncel sürümü yükleyin.
 9. Dosya GFDL veya cc-by lisansına sahipse dosyaya katkıda bulunan kullanıcı bilgileri Commons sayfasında da belirtilmelidir. (Bunu kopyala-yapıştır şeklinde yapabilirsiniz.)
 10. Commons'a yüklenen telif ve kaynak bilgisi eksik dosyalar otomatik olarak etiketlenir. Eğer bu sorun giderilmezse Commons'a yüklenen dosya kısa süre sonra silinecektir.
 11. Her zaman dosyanın kaynak bilgisi, kopya olup olmadığı ve kim tarafından oluşturulduğu konusunda dikkatli olun.
 12. Yüklediğiniz dosyaların kolayca bulunabilmesi için uygun bir kategoriye yerleştirin.
 13. Commons'a taşınan dosyanın Vikipedi'de silinmesi için {{Commons'ta mevcut}} şablonuyla etiketleyin.
Şablonlar

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]