Vikipedi:Dosya telif etiketleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kısayol:
Resim etiketlerinin tümü Dosya telif etiketleri kategorisinde görülebilir.

Vikipedi'deki görüntü dosyaları telif haklarına özen gösterilmesi ve adil kullanıma açık materyallerin belirlenmesi açısından etiketlenmelidir. Wikipedia sunucuları Amerika Birleşik Devletleri'nde olduğu için, sadece ABD yasaları dikkate alınmalıdır.

Görüntü dosyalarının yüklenmesi için genel kurallar: Wikipedia:Image use policy sayfasında İngilizce olarak açıklanmıştır.

 • Resmin tanımlandığı sayfada image description page aşağıdaki etiketlerden birini kullanınız, bunu yapmanız resmin telif durmunu takip etmemizi kolaylaştıracaktır. For information on where to put the tags in the image description page, see Template messages. Etiketler kendi başlarına bir satıra konulmalıdır.
 • Bir görüntü dosyasını daha muğlak bir kategoriye yerleştirmeniz gerekiyorsa (örneğin TelifliSerbestKullanım), orijinal lisansın veya diğer izin ifadelerinin tam olarak ne söylediğini açıkça belirtiniz.
 • Bir görüntü dosyasına atıfta bulunulması gerekiyorsa, lütfen kime atıfta bulunulacağını belirtiniz! GFDL lisansının atıf zorunluluğu içerdiğini unutmayınız..
 • Eğer bir dosya birden fazla kategoriye giriyorsa, sözkonusu kategorilerin hepsine ekleyiniz.
 • Bir etiketle beraber, kaynak ve müellif hakkında bilgiyi ekleyiniz. Mümkün olduğu kadar ayrıntıya giriniz..
 • Resimlerin isimlendirilmesi hakkındaki görüşlerinizi de ekleyiniz.
 • Wikimedia Commons adil kullanım altındaki dosyalara izin vermemektedir (bakınız: Commons:Licensing#Fair Use issue) fakat bu tür resimler yine de burada kullanılabilir (bakınız: Wikipedia:Copyrights#Fair use materials and special requirements). Adil kullanım kimi ülkelerde geçerliyken kimilerinde geçerli değildir.
 • Etiketleme konusunda yardımda bulunmak istiyorsanız, bakınız Vikipedi:Resim etiketleme.
 • Değişik etiketleme seçenekleri için aşağıya bakınız.

Dosya telif etiketleri listeleri[kaynağı değiştir]

Resim sahipleri[kaynağı değiştir]

Eğer bir fotoğrafçı, tasarımcı, ya da özgün bir eserin yaratıcısı iseniz, bu listeyi gözden geçirmenize gerek yok. Teoride, sizin eserinize olabildiğince az kısıtlamalar dahilinde "serbest" bir lisans vermek isteriz. Bu bölümdeki lisanslar eserinizin kullanımını kısıtlamaktan çok serbest olmalarını sağlamak için hazırlanmıştır. Bu tarz açık yazılıma sahip eserlerin herkes tarafından kullanılmasını, değiştirilmesini ve paylaşılmasını garanti eden kanunlar, ingilizce terimi ile copyleft adı altında geçmektedir.

Her lisans bir şablon, yani eserinizin altında lisans kutusunun görüntülenmesini sağlayan kısa bir metin, biçimini alır. Hepsini kopyalayın, {{çift kaşlı ayraç}} dahil olmak üzere, ve eserinizi yükleyince tarifiniz ile beraber yapıştırın. You can also use the new drop-down menu.

 • {{GÖBL-Kişisel}} — GNU Özgür Belgeleme Lisansı, Özgür Yazılım Vakfı tarafından yazılmıştır. Esas olarak özgür yazılım belgelerini lisanslamak için yazılmıştır.
 • {{cc-a-bp-2.5}} — Creative Commons Attribution-Sharealike. Bir çok CC lisansından biridir. Bu sürüm özgür kullanıma, ilk yaratana atıf yapıldığı sürece, ticari kullanımı da kapsayacak ve ikincil yaratıcıların ya da yeniden dağıtanların da aynı lisansı kullanabileceği şekilde izin verir.
 • {{KM-Kişisel}} — Kamu malı. Yürürlükte olan kanunlar açısından birinin çalışmasını kamu malı olarak sunmasının mümkün olup olmadığı konusunda şüpheler olsa da, bu yine de bazıları için bir "lisans" seçeneğidir.

Unutmayınız ki birçok hak sahibi çalışmalarını bu özgür lisansların birkaçıyla birden lisanslamaktadır. Kullanabileceğiniz lisans etiketi sayısının sınırı yoktur - bazıları diğerlerini gereksiz hale getirse de.

There are many other licenses you may choose to grant to your own work; please see below. Please remember that our intent is not to add a burden to you; we appreciate your willingness to allow your work to be published. For legal purposes, we do need a legal license.