Vikipedi:Wikimedia Commons

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wikimedia Commons
Screenshot of Wikimedia Commons
SahipWikimedia Vakfı
OluşturanWikimedia Topluluğu
URLcommons.wikimedia.org
Ticari?Hayır
Site türüMedya deposu
Kayıtİsteğe bağlı (resim yüklemek için zorunlu)
Başlama tarihi7 Eylül, 2004

Wikimedia Commons ("Vikicommons" veya sadece "Commons" olarak da isimlendirilir) özgür içerikli resim, ses ve diğer çoklu ortam dosyalarının deposudur. Vikipedi gibi Commons'ta Wikimedia Vakfı'nın bir projesidir. Tüm dillerdeki Vikilerin resim deposudur.

Commons, kendisinde depolanmış tüm resimleri, Wikimedia Vakfı'nın tüm projelerinde, yerel vikiye yüklemenize gerek kalmadan ama o vikiye yüklemiş gibi kullanabilmenizi sağlar. Ayrıca buradaki tüm resimler,birkaç istisna dışında (Viki projelerinin logoları gibi), kamu malı veya Vikiye uyumlu özgür lisansa sahiptirler. Örneğin GNU Özgür Belgeleme Lisansı (GÖBL) gibi.

Vikicommons nedir?[kaynağı değiştir]

Ana madde: Commons:Hoş Geldiniz

Wikimedia Commons gönüllülerin oluşturduğu veya sağladığı resimlerin deposudur. Commons adı değişik dillerde, tüm Vikiprojeleriyle içeriğini paylaşmasından, bir nevi şemsiye görevi görmesinden gelmiştir. Bütün Wikimedya projelerine özgür lisanslı resim, fotoğraf, video, ses kaydı v.b. gibi içerik desteği sağlar.

Wikimedia Commons'a kayıt olmak, resim yüklemek gibi konularda daha fazla bilgi için Commons:İlk adımlar sayfasına bakabilirsiniz.

==Commons dosyaları

maddelerine yerleştirmek==

Ana madde: Commons:First steps/Reuse

Vikipedide kullanabileceğiniz dosyalar Commonsta bulunuyor olabilir. Arama yapmak için Mayflower aletini kullanabilirsiniz.

Genellikle, Commonstaki bir dosyayı Vikipedide kullanmanın en kolay yolu; o viki projesinde benzer dosyalar için kullandığınız yöntem ne ise aynısı kullanmaktır.

Bir maddeye resmi yerleştirmek için aşağıdaki yöntemi deneyebilirsiniz::

[[Dosya:Dosya adı.jpg|küçükresim|tanımlayıcı yazı]]

Bir maddeye ses dosyası yerleştirmek istiyorsanız aşağıdaki iki seçenekten birini kullanabilirsiniz:

[[Media:file.ogg|tanımlayıcı yazı]]
{{Audio|Dosya adı|tanımlayıcı yazı}}


Galeri örneği[kaynağı değiştir]

Eğer bir galeri oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki yolu deneyiniz:

<gallery>
Image:Aztec_Sun_Stone_Replica_cropped.jpg
Image:Vinland Map HiRes.jpg
Image:Sadu_Kathmandu_Pashupatinath_2006_Luca_Galuzzi.jpg|Eğer isterseniz alt yazıda ekleyebilirsiniz
Image:Amur Tiger Panthera tigris altaica Eye 2112px edit.jpg
</gallery>

yazarsanız aşağıdaki galeri oluşur:

Kategori[kaynağı değiştir]

Lütfen Commonstaki bir sayfayı yerel Vikilerde kategorilere sokmayınız. Bu konuda Commonsa nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenmek için Commons:Commons:Categories sayfasına bakabilirsiniz.


Vikipedi ve Commons arasındaki farklar[kaynağı değiştir]

  • Vikipedide bir resmin maddelerde kullanılıyor olması önemlidir. Dosyanın tanımlama sayfasında bulunan "Kullanıldığı sayfalar" bölümü resmin Vikipedide hangi sayfalarda kullanıldığını gösterir. Commonsta bu bölüm sadece Commonsta hangi sayfalarda kullanıldığını gösterir (Commonstaki bir resmin hangi Wikimedia projesinde, hangi sayfalarda kullanıldığını görmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz). Çünkü Commons topluluğu, resimlerin kaybolmaması için en az bir sayfada (ister kategori olsun ister galeri sayfası) kullanılıyor olması gerektiğini düşünür. Genel fikir birliğine göre her resim kategorize edilmelidir, galeri sayfaları ise ikinci plandadır. Uygun kategori bulabilmek için CommonSense aletini kullanabilirsiniz.
  • Commons çok-dilli bir projedir. Herkesin sizin dilinizi konuştuğunu var saymaktan kaçınmalısınız. Kullanıcı sayfalarında Kullanıcı kutusu kullanılması, kimin hangi dili hangi seviyede bildiğini göstermesi açısından yararlıdır. Kullanıcılar bunlara bakarak sizinle hangi dilde iletişime geçebileceğine karar verebilir. Bakınız: commons:Commons:Babel.


Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]