Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Uncitoyen 2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aşağıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Sonuç: Başarısız. Oylamada dile getirilen görüşler değerlendirildiğinde, Uğurkent'in hizmetli olması yönünde bir görüş birliği oluşmadığı kararına varılmıştır. --Superyetkinileti 18:11, 12 Kasım 2014 (UTC)

Sayısal sonuç
 Geçerli oy: 11
 Destek: 8
 Karşı: 3
 Tarafsız: 0
 Oran: %72,72

Uğurkent[kaynağı değiştir]

Kullanıcı sonradan adını Uncitoyen olarak değiştirmiştir.

Oy verin! (0/0/0) Oylama bitiş tarihi 17:00, 12 Kasım 2014 (UTC)

Uğurkent (MesajKatkılarİstatistikler) – Açıkça söylemek gerekirse biraz daha bekleyecektim. Geçen hafta Vikimedya Türkiye'de ve bu hafta da Vikihaber'de başlayan hizmetlilik görevimi yürütmekteyim. Başvurmamın nedeni buraya senelerce emeklerini veren kullanıcılara yapılan hakaretler vb. nedenler oldu. Küfür edilen sayfa mı ararsın her türlü çirkin şey bu ansiklopediye zarar vermekte. Hizmetli arkadaşlarla aramda geçen konuşmalar çoğunlukla vandalizmi önlemek için yapılan konuşmalardır. Yaklaşık 3 ay önceki başvurumda %60 oranında destek almıştım. Olumsuz ve tarafsız oylardaki ortak neden başvurunun erken olmasıydı. Ama artık bu ansiklopediye gelecek zararın çoğalmasını istemiyorum. Günde bir sayfayı silsem ya da küfür eden birisini engellesem kafidir. Yapamadığım bazı taşıma işlemlerini de kolaylıkla yapabilirim (özellikle VP:STT). Bu görevi doğru bir şeklide kullanmaya çalışacağım. --Uğurkentmesaj 17:00, 29 Ekim 2014 (UTC)Lütfen olumlu/olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[kaynağı değiştir]

 1. Destek Destek Aşağıda sorduğum sorulara kısa yanıtlar vermiş olsa da, bu tutumunu destekliyorum. Hizmetlilerden muhakkak tartışmalara katılacak diye bir şey asla beklemem. Gerektiği zaman güvendikleri kullanıcıların isteklerini uygun buluyorsa, bunları gerçekleştirmelidir. Kendisi buna da oldukça uygun. Hizmetlilerden hiçbir zaman; "İşte geldi bak, şimdi bu hizmetli ona hak ettiği dersi verecektir" şeklinde bir tutum takınmasını da beklemedim. Tartışmalara katılarak, benim karşıt olduğum fikirlilere karşı bir üstünlük sağlamasını da beklemiyorum. Bu doğrultuda da bir sıkıntısı olmamış. Ayrıca sessiz ve sinsi bir şekilde günde iki, üç katkı yapıp; başkalarının (özellikle ters düştüğü kullanıcıların) ne yaptığını didik didik kurcalayacak birisi olmadığını da biliyorum. Sürekli buralarda olduğunu ve istediğimde muhakkak geri dönüş alabileceğimi de biliyorum. Karşıt görüşlü olsam bile, bana trol yaftası yapıştırmayacağını da biliyorum. Bu gerekçelerim doğrultusunda, hizmetlilik adaylığını destekliyor ve başarılarının devamını diliyorum. Teşekkürler.--i.e.msj 20:38, 30 Ekim 2014 (UTC)
 2. Destek Destek Hakkıyla hizmetlilik görevini yapabileceğini, kuşku duyulan eksikliklerini de zaman içerisinde gidereceğini düşünüyorum. Bugüne kadarki çalışmalarından dolayı, bu vesile ile, kendisine teşekkür ediyorum..--Eğitmenmahmut msj 22:11, 30 Ekim 2014 (UTC)
 3. Destek Destek Biraz uzun bir yazı olabilir yazacaklarım, sıkılmadan okuyanlara şimdiden teşekkür ediyorum; Kişisel olarak burada olma amacım tamamiyle hobi amaçlı. Yani hepimizin olduğu gibi benimde hiç bir kazancım yok burada olmaktan. Burası hiç birimizin şahsi yeri olmadığı gibi, burada yaptığımız katkılarda bizim değil artık burayı ziyaret eden kullanıcıların olmuş oluyor. Kişisel olarak genelde dinamik bir ansiklopedi görmek istiyorum. Hepimizin gün içerisinde rastladığı gibi belli kişiler ile Türkiye'nin en çok ziyaret edilen sitelerinden birini zar zor ayakta tutmaya çalışıyoruz. Hevesle ilgim olan bir maddeyi geliştirmeye başlıyorum ancak öteki tarafta içler acısı haldeki bir başka sorunlu madde/leri görüyorum ve orayı düzeltiyorum. Benim burada eğlence olarak yapmak istediğim işler varken maalesef mecbur kalarak başka katkılar yapmak zorunda kalıyorum. Bir çok kişi de böyledir eminim. Çünkü bizlerde bunları yapmazsak bu sorunlar daha da büyüyecek. Burada bulunduğum günden bu yana hiç bir zaman hizmetli olayım, bürokrat olayım, devriye olayım gibi bir amacım olmadı. Çünkü bana sadece kendi yaptığım katkılarımın otomatik onaylanması yetiyordu. Çünkü çok aman aman vandalizmle mücadele ettiğimi söyleyemem. Elimden geldiğince kontrol ediyorum ancak bu işte benden çok daha emek sarfeden kişiler var. Şimdi hizmetli olmayı, devriye olmayı bir amaç edinmek bana göre doğru değil. Mesela benim bugün devriyelik hakkım alınsa, beyaz liste de olsam hiç zoruma gitmez. Çünkü benim amacım sadece buranın gelişmesini sağlamak. Ben beyaz listedeyken de bunu yapabileceğimi biliyorum. Ancak ben katkılarımın %90'ı nı sadece madde kontrolüne ayırsaydım evet gerçekten devriyelik haklarımın alınması beni ve ansiklopediyi çok daha fazla etkilerdi. Ben Uğur'un ne niyetle aday olduğunu bilemem. Sadece ben hizmetli yetkilerine sahip olmalıyım, bir ağırlığım olmalı diyerek olduysa kendi bileceği iştir. Böyle bir niyetin ömrünün çok uzun olacağını sanmıyorum. Ama gözlemlediğim kadarıyla ansiklopedideki katkıları hizmetli yetkilerini gerektirecek nitelikte. Bu sebeple ben destekliyorum. Artık bir şeylerin değişmesi gerekiyor. Buradan kimseye ima etmiyorum ancak ansiklopedimiz geriye gidiyor. Bu işe gönüllü olanları basit sebeplerle eleyerek bir yere varamayacağımız çok açık. En basitinden benim için çok önem arz eden Günün maddesi konusunda hiç bir adım atılmıyor. Sadece söylenen hizmetli müdahalesi gerekiyor deniyor. Orası herkesin malumu ancak ortada müdahale yok. Herkesin özel hayatına saygımız var, vakit ayıramamasına bir lafımız olamaz. Ancak bu gibi işleri de yapacak, vakit ayırırım diyen adamlara da artık bir şans verilmeli. Uğur'a da söyledim bu konuya bizzat eğilmeli. Ben destekliyorum, olur olmaz orası topluluğun görüşlerine, yorumlarına kalan bir şey. Ancak artık silkinmemiz lazım diye düşünüyorum.Sait71 23:15, 30 Ekim 2014 (UTC)
 4. Hizmetlilik sadece sayfa silmek ve kullanıcı engellemek değil. S.T.T, S.A.S, D.E.B gibi birçok alanda yetkiyi de beraberinde getiriyor. Uğur bunların hepsiyle ilgilenebilecek biri. Ayrıca bir şey daha belirtmek isterim: Bir kişiye hak etmediği bir yetki vermek ansiklopediyi ne kadar geriletiyorsa, hak ettiği bir yetkiyi vermemek de ansiklopediyi aynı ölçüde yavaşlatır. --hacitalhamesaj at 06:54, 31 Ekim 2014 (UTC)
 5. Destek Destek Bencede Uğurkent hizmetlilik görevinin altından kalkabilcek bir kullanıcı. Hizmetli olmasını destekliyorum. Gençfenerbahçeli98 00,17, 5 Kasım 2014 (UTC)
 6. Destek Destek Ben de Uğurkent′in hizmetli olmasını destekliyorum. Özellikle bugüne kadarki çalışmalarından dolayı da bu vesile ile, kendisine teşekkür ediyorum. Hizmetlilik görevinin altından kalkabilcek böyle kullanıcıların oylama zamanı destek alması Vikipedi için çok iyi sonuçlar verecektir. Ayrıca, karşı oy kullanan arkadaşların da gösterdikleri hataları Uğurkent′in görev zamanı tekrar etmeyeceğine de inanıyorum. Başarılar! --►Cekli829 05:49, 6 Kasım 2014 (UTC)
 7. Destek Destek Vikipedi'nin hakettiği yere gelebilmesi için Uğurkent gibi hevesli (en azından öyle olmasını dilediğim) arkadaşlarımıza ihtiyacımız var. Vandalizm belası ancak böyle arkadaşların başa çıkabileceğine inanıyorum. SAİT71'in yorumu neredeyse benimkiyle aynı. Yeni bir madde açmak istiyorum ancak içler acısı haldeki maddeleri düzeltmekle uğraştığımdan bu beni yavaşlatıyor. Son zamanlarda Vikipedi'yle ilgili gözlemleyebildiğim belki de tek olumlu gelişme hizmetli kalitesindeki artış; eskiden saçma sapan gerekçelerle maddeler silinip yazarı da engelleniyordu, neyseki o günler geri de kaldı. Uğurkent'in hizmetlilik görevininin altından kalkacağını inanmak istiyorum ve destekliyorum. --Miradamsj 10:40, 6 Kasım 2014 (UTC)
 8. Destek Destek Uğurkent'in hizmetlilere verilen silme, koruma ve engelleme görevlerini yerine getirebilecek durumda olduğunu düşünüyorum. Şu sıralar 6-7 olan etkin hizmetli sayısı yeterli değil.--B.S.R.F. 💬 15:54, 12 Kasım 2014 (UTC)

Olumsuz Olumsuz[kaynağı değiştir]

 1. Vikimedya'da, sonra Vikihaber'de yapılan hizmetli başvurularını buranın takip edeceğini biliyordum ve tam da beklediğim gibi oldu. Vikipedi'ye ısınan ve devriyelik yapan yeni kullanıcılarımızın sıklıkla yaşadığı bir hevestir bu; tıpkı benim de yaşadığım gibi. Geçmiş adaylıklarıma bakılacak olursa işleyişi kavramış çiçeği burnunda bir kullanıcı olarak ne kadar sabırsızca adaylıklar oluşturduğum görülebilir. Şimdi düşünüyorum da, barındırdığı üç fonksiyon itibariyle hizmetlilik adeta rütbe gibi algılanıyor. Hizmetli adayı bir kullanıcıya 'Henüz erken' diyorsak sanılmasınki bununla birkaç ay daha geçsin istiyoruz; kastedilen şey er ya da geç ortaya çıkacak tartışmalarda edineceği tutumu izleme fırsatıdır. Uğur'un hizmetli olması için erken; ucu kendisine de dokunan ateşli tartışmalarda nasıl bir tutum takınacağını ve soğukkanlılığını ne ölçüde koruyabileceğini görebilmiş değiliz. Belki hevesini kırmış olacağım, belki bana darılacaksın; ama inan en doğrusu bu Uğur. Zira tartıştığı kullanıcıyı engelleyen acemi hizmetlileri de gördü bu gözler, işte onların vebali destek oyu verenlerin omuzlarında oluyor. --bermanya 19:44, 29 Ekim 2014 (UTC)
  Sağol Bermanya, birkaç ay daha bekleyecektim. Fakat kullanıcılara yapılan hakaretler hiç hoş değil. Gerçekten ansiklopediye yapılan zararlar bitmek bilmiyor. Bana hakaret edenlere veya kötü söz söyleyenlere hep iyi yüzümü gösterdim. Tartıştığım kullanıcıyı engelleyeceğimi düşünmüyorum. Bu arada kırgın değilim haberin olsun. --Uğurkentmesaj 19:52, 29 Ekim 2014 (UTC)
 2. Belli ki Vikipedi'ye bir şeyler katmak isteyen, hatta katan bir arkadaşımız. Öncelikle bunun için teşekkürlerimi sunarım. Neden olumsuz peki? Biraz vakit ayırıp hem ilk adaylıkta hem de burada yazan her şeyi okudum. Benim iki adaylıktan da anladığım kadarıyla Uğurkent, Vikipedi daha hızlı ilerlesin, daha çabuk gelişsin, ben de daha fazla sorumluluk alarak bunun bir parçası olayım istiyor. Bu iyi bir şey elbette, burada bulunmaktan keyif aldığını gösteriyor bu :) Ancak hizmetliler teknik yeterlilikleri ve buradaki tecrübelerinin yanında biraz da (hatta benim düşünceme göre bayağı) "hizmetli" özelliklerini içermeli. Şöyle ki, ben şu an hizmetli adayı olsaydım kendime de karşı oy verirdim; çünkü temizlikten çok geliştirme yapıyorum. Madde yazıyorum, düzenliyorum, kategorileri toparlıyorum, tartışmalara katılıyorum vs. Çok nadir olarak kullanıcı uyarırım, bir sayfaya sil şablonu eklerim. Demek ki ben hizmetli olsam, aynen şu an bazı hizmetlilerin yaptığı gibi bana verilen yetki ve "sorumlulukları" (altını çizeyim) kullanmayacağım. Şuradan silinen katkılarına bakıyorum ("deleted edits"), 693 tane katkısı silinmiş. -Olmaz ya- bunların tamamı sil şablonu eklediği ve silinen sayfalar olsun, toplamda 693 sayfaya sil şablonu eklemiş demek bu. İlk katkısını yaptığı 25 Ocak 2011'den günümüze kadar olan 3,5 (4'e yakın) yıl boyunca bu kadar sayfaya sil şablonu eklemiş (en en en iyi ihtimalle). Dedim ya ben şu an aday olsam, aynı sebepten kendime de karşı oy verirdim diye. Benim istatistiklerime bakıyorum, 21.280 silinen katkım var. "En en iyi ihtimalle" 21.280 tane sayfa benim ön ayak olmamla silinmiş. Silmeyi geçtim, hizmetlilerin en büyük katkılarından biri vandalizmle mücadele. Sen vandalizmle mücadele ederken, elinde bu yetkiler de olacak ki sana ve Vikipedi'ye faydası dokunsun. Uğurkent'in madde alanında yaptığı değişikliklere bakıyorum, şu an son 500 katkısının ilki 25 Eylül günü yapılmış (o gün yaptığı 200-250 kadar değişiklik bir araç yardımıyla otomatik olarak yapılan değişiklikler). Kendisi vandalizmle mücadelede (hizmetli standartları için söylüyorum, yoksa eline koluna sağlık elbette) pek aktif değil. Buradan çıkardığım sonuç şu: Uğurken zaten normalde bu işlerle uğraşmazken, temelinde bu işlerle uğraşması gereken bir hizmetli neden olsun?
  Uğurkent'in katkılarına bakıyorum şimdi. Mesela şurada ve şurada Commons'a taşı şablonlarını çıkarmış. Neden peki? Hangi gerekçeyle? Hizmetli olan (olacak) bir arkadaşın bunu çıkarırken sayfa geçmişine bakmasını (kim, neden eklemiş diye), onu yapmadı diyelim, en azından bir değişiklik özeti yazarak bu şablonu çıkarma nedenini açıklamasını beklerdim ("Commons'a taşı şablonu çıkartıldı" yazmış ama sebebi belli değil). Tabi benim takıldığım nokta bu değil, takıldığım nokta, hizmetli olan (olacak) bir arkadaşın telif hakkı kurallarına tam olarak hakim olamaması. Bunlar basit logodur, üzerinde telif hakkı iddia edilemez, dolasıyla Commons'a taşınabilir. Kendisi şu an hizmetli olsaydı mesela ve bu dosyaları silerdi muhtemelen :) Şurada da Commons'a taşı şablonunu çıkarmış. "OTRS izni nedir?" sorusunun cevabını bilmediğinden çıkarmış belli ki. Biz hizmetlinin yapmaması gereken bir şey. Bu bahsettiğim katkılar 11 Ağustos'ta, kendisinin bu tarihten sonra dosyalarla işi olmamış. Dolayısıyla telif hakları konusunda tam olarak bilgi sahibi olmadığı izlenimi uyandırıyor.
  Şimdilik diyeceklerim, gözüme çarpan noktalar bu kadar. Hayırlısı olsun artık.--RapsarEfendim? 16:17, 5 Kasım 2014 (UTC)
 3. Bugüne kadar en çok iletişimde olduğum devriyelerden birisi Uğurkent olmuştur ve başarılı faaliyetler yürüttüğü açıktır. Ancak, başvuru metninde kullandığı, "Geçen hafta Vikimedya Türkiye'de ve bu hafta da Vikihaber'de başlayan hizmetlilik görevimi yürütmekteyim." şu ifadeden ötürü durumu biraz yadırgamış bulunmaktayım. Evet, Uğurkent başarılı bir kullanıcıdır ama bu her projede Hizmetli yetkisi almasını gerektirir mi?.. Bir düşünmek gerekir... Zira söz konusu açıklamadan kendisinin hizmetliliği "ayrıcalık" olarak gördüğü izlenimine kapıldım. Açıkçası, bu açıklamadan ötürü de kendimi geri çekmek zorunda hissediyorum. Kendisinin İBP'ye verdiği katkılar oldukça derinken, hizmetli olması halinde İBP'de olan işlerini aksatma olasılığı başka bir sorun gözümde. Malumunuz, hizmetli olan kullanıcılardan verilen ek üç hak dolayısıyla daha çok Vikipedi'nin atıl işlerini yapması beklenir ve kendisinin bu işlere giriştiği zaman, İBP'yi ister istemez boşlayacağını düşünüyorum. Ayrıca bir de Rapsar'ın kullandığı olumsuz oyda belirttiği noktalar var... Ve yine söz konusu olumsuz oyda, belirtildiği gibi konunun düzeltildiğine dair bir gelişimin gözlemlenemediği açık... Kendisinin diğer olumsuz oya cevap verip, Rapsar'ın oyuna geri dönmemesi de söz konusu açıklamaları haklı bulduğunun kanıtıdır bana göre... Normal şartlarda bu tür bir oydan sonra adayın kendini savunması gerekir zira... Uğurkent'i severim ve bu oyumun aramızdaki sinerjiyi etkilememesini dilerim. Sevgiler... --Théoden ileti 16:29, 10 Kasım 2014 (UTC)

Tarafsız Tarafsız[kaynağı değiştir]

Geçersiz Geçersiz[kaynağı değiştir]

Yorum Yorum[kaynağı değiştir]

 1. Uğur gerçekten ansiklopedide yararlı işler yapıyor. Genellikle sürüm kontrolünde aktif olduğunu görüyorum. Bunun yanında diğer projelere katkı yapma çabası takdir edilesi. Ben hemen oyumu kullanmayacağım, ancak gerek aktif olması gerekse maddeleri kontrol ederken hizmetli yetkilerinin ona lazım olması nedeniyle görüşüm olumlu yönde. Ben her hangi bir bilinçli hatasına rastlamadım. Ancak bir kaç yorum görmek istiyorum, belki gözümden kaçan bir durum olmuştur diye. :) Sait71 17:12, 29 Ekim 2014 (UTC)
  Buraya bir saatten beri IP kullanıcı küfür vb. içerikler ekliyor. Kuklacılık faaliyetlerinde bulunuyor. Açık bir örneği bu. Bu saatte aktif hizmetlimiz olmadığından birçok kullanıcı olumsuz anlar yaşıyor. Birkaç hizmetli daha olsa kötü mü olur? Genel konuşuyorum. İyi Vikiler. --Uğurkentmesaj 21:29, 29 Ekim 2014 (UTC)
 2. Kıymetli Vikipedist arkadaşlarım; burada bulunma sebebimiz her birimiz için özelde belki farklı olabilir. Müneccim olmadığımızdan, kimin ne niyetle burada uğraşı verdiğini belki kişisel olarak bilemeyebiliriz. Yine de aktif kullanıcılar olarak az çok bu anlamda sahip olduğumuz görüş ve kanaatlerimiz mevcut.. Her neyse... Genel olarak bir ansiklopedi oluşturma projesinde emek sarf ettiğimiz malum. Süreçte karşılıklı olarak birbirimizi tanıdığımız veya henüz tanıyamadığımız kullanıcılar var.. Bu vesile ile tanıdıklarımızla ve yaşadıklarımızla ilgili olarak öncelikle yukarıda oy kullanan sevgili i.e 'nin ifadelerinin büyük bir bölümüne katıldığımı ifade etmek istiyorum. Fazla detaya girmek de istemiyorum. An itibariyle, yetki anlamında aktif hizmetli sayısının çok yetersiz olduğunu düşünüyorum. Gerek günün her saatinde yaşadığımız vandal nitelikli saldırılar olsun, gerekse birikmiş iş yoğunluğu olsun, bunların üstesinden gelmek için devriyeliği aşan konularda bir şeyler yapılabilmesi için hizmetli katkısı gerekmektedir. Hizmetli ve bürokrat anlamında sayısal olarak çok büyük bir açığın olduğunu düşünmekteyim. Aylardır şikayet sayfasındaki başvurular sonuçlandırılmayı beklemekte. Bence otorite anlamında Türk Vikipedisi günden güne kan kaybetmektedir. İster bana katılırsınız, ister katılmazsınız. Bu anlamdaki girişimleri elbetteki topluluk olarak değerlendirmeliyiz. Her hizmetli başvurusu oylamasında / görüşülmesinde / değerlendirmelerinde edindiğim intiba, maalesef düşündürücü. Topluluk olarak aramızdan birilerine vereceğimiz yetki şayet bizim emanetimiz ise; onu erbabına verirken, lütfen kişisel kaygılarımızı öne çıkararak, başvuru sahibi kullanıcıların heves ve motivasyonlarını olumsuz yönde etkilemeyelim. Onları küstürmeyelim. Hizmetli adayları için dile getirmeye çalıştığımız endişelerimizi, ansiklopedinin altını üstüne getiren 'beyaz liste' dahilindeki bazı kullanıcılarla ilgili olarak nedense hiç konuşmuyoruz. Konuşsak da, asıl konuşması gerekenler nedense 'kolay gelsin' dercesine onlara karşı sessiz kalıyor. Özellikle İslam ilintili maddeler can çekişiyor. İki buçuk yıldır bir devriye olarak bu anlamda gözlemlediklerim hiç de hoş değil. Bu anlamda bütün yakınmalarımla ve benim gibi yakınanlarla ilgili olarak, gereken hizmetli ilgisi maalesef yok. Hatta olumsuzluğu önlemek yerine olumsuzluğa katkıda bulunan hizmetli(ler) var. Toplulukça yetkilendirilen bir-iki hizmetlinin hiç de hoş olmayan tutum ve davranışları görmemezlikten gelmesi ya da olumsuzluklara yardımcı olması sonuçta ansiklopedinin deneyimli, özverili kullanıcılarını kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Buraya kadar anlattıklarımdan, bir çok şeyi ifade ettiğimi düşünüyor, bundan böyle hepimizin daha duyarlı olması gerektiğine olan inancımı vurgulayarak, görüşmekte olduğumuz başvurunun topluluğumuza hayırlı olmasını, güzel işlere vesile olmasını diliyorum...--Eğitmenmahmut msj 22:08, 30 Ekim 2014 (UTC)
 3. Uzun zamandır aktif değilim o yüzden birden gelip olumlu oy vermeyi etik bulmuyorum. Yoksa Uğur'un hizmetli olmasında aktif olduğum sürece bir engel görmedim. Düşüncem olumlu. Vikipedi çok zarar görüyor, bariz bir şekilde. Neden zarar gördüğü de bariz olmakla beraber çözüme kavuşturulmaya çalışan yok, olunca da engel olunuyor. Anlam veremediğim bir durum. Uğur'un da bu zararın önüne geçilmesinde katkısı olacaktır fikrimce. Oylama bitişinden önce oyumu sonuçlandıracağımı düşünüyorum. Dediğim gibi şuan oy vermenin etik olmadığı kanaatindeyim.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 17:17, 5 Kasım 2014 (UTC)
 4. Rapsar'ın da dediği gibi telif hakları hakkında pek bilgi sahibi olmadığı görünüyor. Ancak Ağustos'tan sonra dosyalara dokunmamış. Eğer telif hakları konusunda yeteri kadar bilgi aldıysa/alırsa hizmetli olmasında bir sakınca görmüyorum. Çalışkan bir kullanıcı. Şimdilik olumlu veya olumsuz bir oy vermiyorum. Oylamanın sonuna doğru yorumlara göre düşüncemi belirtirim. akil13ileti 19:32, 5 Kasım 2014 (UTC)

Sorular Sorular[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki sorular 2006 sonundan beri hizmetli adaylarına topluluğun kendisini daha iyi tanımasına yardımcı olabilmek için sorulmakta. Cevaplayıp cevaplamamakta serbestsiniz.

Burada daha önceki cevaplarım var. Ek sorularınız varsa sorunuz. --Uğurkentmesaj 17:01, 29 Ekim 2014 (UTC)

 • Pictogram-voting-question.svg Soru Kendinizden başkasına güvenir misiniz? --i.e.msj 11:27, 30 Ekim 2014 (UTC)
Cevap Cevap Bir çok vikide çok güvendiğim kullanıcılar var. İyi iş yapıyorsa neden güvenmeyeyim ki. --Uğurkentmesaj 18:57, 30 Ekim 2014 (UTC)
 • Pictogram-voting-question.svg Soru Bugüne kadar sizden böyle bir şey görmedik fakat örneği bulunduğundan dolayı soruyorum. Hizmetli olduğunuz takdirde bir kişi sizin hizmetliliği hak etmediğinizi söylerse ona trol yaftasını yakıştırır mısınız?--i.e.msj 11:27, 30 Ekim 2014 (UTC)
Cevap Cevap Hizmetliliği hak etmediğimi düşünüyorsa onun fikrine saygı duyarım. Ama gerçekten trol ise ansiklopedinin düzenini bozmaya çalışıyorsa, elbette o bir troldür. --Uğurkentmesaj 18:57, 30 Ekim 2014 (UTC)
 • Pictogram-voting-question.svg Soru Bugüne kadar sizden böyle bir şey görmedik fakat örneği bulunduğundan dolayı soruyorum. Hizmetli olduğunuz takdirde, alaycı ve karşı tarafı rencide eden yorumlar yapmaktan kaçınacak mısınız? --i.e.msj 11:27, 30 Ekim 2014 (UTC)
Cevap Cevap Şimdiye kadar alay veya rencide ettiğim bir kullanıcı olmadığından bunu yapmam mümkün değil. --Uğurkentmesaj 18:57, 30 Ekim 2014 (UTC)
 • Pictogram-voting-question.svg Soru Bugüne kadar sizden böyle bir şey görmedik fakat örneği bulunduğundan dolayı soruyorum. Hizmetli olduktan sonra bir kullanıcı sizden fazla yorum yapıyor ve herşeye karışıyor diyerek aktif hizmetlilikten vazgeçecek misiniz? --i.e.msj 11:27, 30 Ekim 2014 (UTC)
Cevap Cevap Bak şimdi burada apaçık bir örneği duruyor. İncelemeelemani kaç tane soru yazmış, yorum yapmış. Herkes bu ansiklopedide politikaları ihlal etmediği sürece istediğini dile getirebilir. --Uğurkentmesaj 18:57, 30 Ekim 2014 (UTC)
 • Pictogram-voting-question.svg Soru Bugüne kadar sizden böyle bir şey görmedik fakat örneği bulunduğundan dolayı soruyorum. Teknik konularda bilgili olan bir kullanıcı size bir soru sorduğunda, en basitinden bilmiyorum şeklinde bir yanıt bile vermemezlik eder misiniz? --i.e.msj 11:27, 30 Ekim 2014 (UTC)
Cevap Cevap Mesaj arşivlerimden görüleceği üzere bunları -bilmiyorum- söylemekteyim. Yeni bir kullanıcı bana soru sorunca ben, o kullanıcıyı o konuda daha bilgi olan kullanıcılara yönlendiriyorum. --Uğurkentmesaj 18:57, 30 Ekim 2014 (UTC)
 • Pictogram-voting-question.svg Soru Bugüne kadar sizden böyle bir şey görmedik fakat örnekleri bol olduğundan dolayı soruyorum. Zaten sürekli katkı yapan kullanıcı sayımız malumdur. Bunlardan dördü, beşi sürekli olarak size karşıt olsa, bu durumda bir başlık oluşturup bunun nedenlerini araştırır mısınız? Yoksa, hiçbir şey yapmadan devam mı edersiniz? Teşekkürler.--i.e.msj 11:27, 30 Ekim 2014 (UTC)
Cevap Cevap Karşıt görüş oluşturan nedenler varsa, onun nedenleri üzerine gitmeye çalışırım. --Uğurkentmesaj 18:57, 30 Ekim 2014 (UTC)
 • Pictogram-voting-question.svg Soru Bugüne kadar sizden böyle bir şey görmedik fakat örneği bulunduğundan dolayı soruyorum. yukarıda incelemeelemanı'nın örneğini verdiği tavırlara tr.vikipedi hizmetlileri arasında gerçekten rastlandığına katılıyor musunuz? katılıyorsanız, hizmetli olursanız bunlarla uğraşmanız gerekeceğini bildiğiniz halde, seçilmekte ısrarlı mısınız? ANADOLU (mesaj) 13:12, 30 Ekim 2014 (UTC)
Cevap Cevap Katılıyorum. Eskiden olmuş olaylar var. Ara sıra bunları görmekteyim. Bu ansiklopedide bunların olduğunu bilmeme rağmen seçilmekte ısrar ederim. --Uğurkentmesaj 18:57, 30 Ekim 2014 (UTC)
Samimi, yanıtlarınız için teşekkür ederim.--i.e.msj 20:40, 30 Ekim 2014 (UTC)
 • Pictogram-voting-question.svg Soru Öncelikle adaylığınızda başarılar dilerim. Şimdilik hizmetli olmanıza olumlu bakıyorum ve değerlendirmemi son gün yapmayı düşünüyorum. Benim sorum hizmetlilik konusunun dışında ama merak ettiğim için soracağım. Sizi seçkin içerik adaylıklarında neredeyse hiç göremiyoruz. Profilinizde 1 SM ve 1 SL'de önemli katkılarınız olduğu yazıyor. (Hangileri olduğunu hatırlayamadım kusura bakmayın.) Bunları hazırlayan biri harcanan emekleri biliyordur ve en azından bu nedenle adaylıkları incelemelidir diye düşünüyorum. Şu an açık olan adaylıklara baktığımda sadece 2 adaylığı değerlendirmiş olduğunuzu gördüm. Değerlendirmelerinizden biri maddenin adaylığa çıkmasını izleyen 11 dakika, diğeri 1 saat 45 dakika içinde gerçekleşmiş. Üzerinden aylar geçen adaylıklarda ise bir yorumunuz dahi bulunmamakta. Bunun özel bir nedeni var mı?--B.S.R.F. 💬 15:46, 8 Kasım 2014 (UTC)
Cevap Cevap SM ve SL'lere verilen emekleri biliyorum. Adaylıklara bakmaya çalışıyorum zaman buldukça, yanlış bir şey yapmamak için maddeyi ayrıntılı bir şekilde incelemek gerekiyor. Değerlendirdiğim adaylıklara bir daha uğramamamın özel bir sebebi yok. Özel maddelerimizin (SM, SL, SR, KM) adaylığı geç bittiği için aylar geçiyor. Daha çok vandalizm vb. işlerle uğraştığımdan pek vaktim olmuyor. Bunu mesaj sayfalarından da görebilirsiniz. Sorunuz için teşekkürler. --Uğurkentmesaj 16:53, 8 Kasım 2014 (UTC)
Yanıt için teşekkürler. Yalnız bir yanlış anlaşılma olmuş. "Değerlendirdiğim adaylıklara bir daha uğramamamın özel bir sebebi yok." demişsiniz ancak ben bazı adaylıkları çok kısa zaman içinde değerlendirmenize rağmen diğer adaylıklarla ilgili yorum bile yazmamanızın nedenini sormuştum. Sanırım onun da yanıtı zamanınızın yetersizliği.--B.S.R.F. 💬 17:02, 8 Kasım 2014 (UTC)
 • Pictogram-voting-question.svg Soru 2004 yılı 46. hafta iş birliği projesi kapsamında kategorilerin oluşturulmasına yardımcı oluyorum. Ancak bazı kategori sayfalarının gereksiz olduğunu düşünüyorum. Bu durumda ne yapmamı önerirsiniz? İlgili kategoriye dahil edilen vikileri o kategoriden çıkararak projeye katkıda bulunabilir miyim, yoksa o kategoriyi ne olursa olsun yine de oluşturmalı mıyım?--Jack Elliott (mesaj) 11:58, 10 Kasım 2014 (UTC)
Cevap Cevap Eğer gereksiz olduğunu düşünüyorsanız kategoriyi oluşturmanıza gerek yok. --Uğurkentmesaj 15:15, 10 Kasım 2014 (UTC)

Yukarıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.