Uzunkale, Manavgat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Uzunkale
Ülke  Türkiye
İl Antalya
İlçe Manavgat
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 643
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07600

köy ihtiyar heyeti;osman çınar, mehmet yılmaz, Ali çınar,mehmet taş ve mustafa topuzdan oluşmaktadır.

Uzunkale, Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adını merkezdeki tarihi yapıdan almaktadır. Bu yapının İtalyanlar tarafından yapılmış olduğu sanılmaktadır. Ayrıca köy sınırları içerisinde birçok eski yerleşim yerleri kalıntıları vardır. Mahallenin adını aldığı tarihi yapı (kalıntı) yüksekçe dörtgen şeklinde olup pençereleri olan taş yapıdır. Yüksekliği dolayısıyla uzun (yüksek) yapı olarak Uzunkale denilmektedir. Korunmaya muhtaçtır. Eskiden daha yüksek ve daha mükemmel bir görünümü olan bu tarihi yapının bir kısmı ev yapılmıştır. Köy tarihi yapısı ile ilgi çekmektedir. Kaleli Tepesi keşfedilmeyi bekleyen çok güzel bir tarih turizmi merkezi olmaya adaydır. Ayrıca köye bağlı küçük bir gölet ve hemen aşağısından geçen bir çay bulunmaktadır. Damlarca, Yay suyu, Güzelli Çeşmesi (Karagedik), Kuruçeşme ve Gök Böğet önemli piknik alanlarıdır. Manavgatın dağılım bakımından en dağınık yerleşimine sahip mahallesidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya iline 85 km, Manavgat ilçesine 22 km uzaklıktadır.yazları aşırı sıcaktır.av turizmi için uygun bir bölgedir.sık çam ormanları ve maki bitki örtüsünün hüküm sürdüğü bir bölgede bulunmaktadır. mahallede bir adet büyük baş hayvan çiftliği, bir adet deve kuşu çiftliği ve çok syıda küçükbaş hayvan bakıcısı bulunmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2010 850
2007
2000 643
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi hayvancılığa dayalıdır.Hayvancılıktan sanayi ve ticarete geçiş yaşanmaktadır.Köylüler otellerde işçi ve esnaf olarak çalışmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ve 2010 yılında yeniden imar edilmiştir. Kanalizasyon şebekesi yoktur. Özellikle Hacıaslı Mahallesi civarında ulaşım yolu dar ve keskin virajlıdır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Mahalleye ulaşım muhtarlığa ait otobüs ile mümkündür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]