Tilkiler, Manavgat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tilkiler sivri
—  Köy  —
Antalya in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Manavgat
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 154
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07600
İnternet sitesi: [2]

Tilkiler, Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı bir köydür. köyde 4 tane nükleer santral bulunmaktadır. köyün eski adı dilgüler olarak bilinmektedir ayrıca geleceğin süpergücü olarak nitelendirilmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy coğrafi yapısı sonucu ekonomik alternatiflerin fazla olmadığı bir yer olmasından kırsal kalmıştır.Böyle olunca köyden göç kaçınılmaz olmuş ve kültürüde bunun etkisinde kalmıştır.Yani Kırsal köy kültürü hakimdir.

Sosyal ve kültürel araştırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı İmparatorluğu’nun göçlerle gelen göçmenleri, dağlık orman bölgelerine iskan etmeleri sonucu, orman köylüleri yaşamalarını hayvancılık, orman işçiliği ve ormandan açtıkları topraklarda tarım yaparak sürdüregelmişlerdir. Bu sınırlı ekonomik kaynak ve güç yaşam koşulları orman köylerinde ekonomik yaşamda kadınla erkek arasında herhangi bir çalışma alanı ayrıcalığı meydana getirmemiş ve köylü kadını evin içinde ve dışındaki her türlü iş alanında çalışmıştır. Orman köylerinde yaşayan göçmenler asırlar boyu sürdüregeldiği ekonomik üretkenliğin yanında bulunduğu yörelere göre değişen zengin bir kültür yaşamı vardır.

Dağ köylerinin sakinleri aile içindeki ekonomik rolü tamamen üretkinliğe dayanmaktadır. Araştırmalar sürecinde dağ köylerinde; çobanlık, çift sürme, bahçelik, ürettiği ürünü ambarına ve pazara taşıma, hasat etme, biçtiği otları kurutma, pazarda pazarlama işlerini yapma, orman işçisi olarak ağaç kesmek, taşımak, fidan dikmek, evinin tahtasını biçmek gibi işler yanında; evinin içinde kadınların yaptığı çocuğunun bakımı, dikiş, nakış, temizlik işleri fotoğraflarla belgelenmiştir.

Asırlardır sürdürülen kırsal kültür, yaşam tarzının sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Örneğin Akdeniz ve Ege yörelerinde yaşayan yörüklerin yaşadığı çadırlar, kilim ve halılar, kadınlarca dizayn edilerek dokunmaktadır. Kadının giysileri, yaşadığı yörenin iklim koşullarına göre bölgeler itibarı ile çeşitlilik gösteren, folklorik bir zenginliğin doğmasını sağlamıştır.

Türkiye'de orman köylerinde kadın ve erkek birlikte çalışır. Bir aile iş timi yaratmışlardır. Yukarda dağ köylerinde kadının tarlada, ormanda, pazarda, evde yaptığı işlerden örnekler verilmişti. Köylü erkekler kadınların yaptığı bu işleri devamlı olarak yaparlar. Ancak bir kısım ağır işler özellikle köy erkekleri tarafından yapılır. Örneğin evlerin inşaat işçiliği, maden ocaklarında çalışma orman işçiliği, ailece birlikte üretilen ürünleri pazara taşıma, erkeklerin benimsediği işlerdir. Ahşap el sanatına dayalı işlerde erkeğin önceliği vardır.

Dağ köylerinde kadın, evin dışında yapılan her türlü çalışma katılmasına karşılık erkeğin ev işlerinde kadına iş iştiraki olmamaktadır. Bu durum asırlardır devam edegelen töre ve kültür anlayışından ileri gelmektedir.

Anadolu'da, dağlardaki ormanlık alanlara yerleştirilen; doğuda Orta Asya ve Kafkasya'dan, batıda Balkanlar'dan gelen göçmenlerin, geldikleri yerlerdeki yaşam tarzı ve kültürlerinde farklılıklar vardı. Gelen gçmenler, aslında hayvancılık, tarım ve orman işçiliği ile geçimlerini sağlamakla birlikte, getirdikleri farklı kültür özelliklerini, yerleştirdikleri orman köylerinde sürdüregelmişlerdir. Örneğin; Orta Asya'dan gelen yörükler asırlar boyunca, koyun ve keçi sürüleri ile birlikte sürdürdükleri yaşamda, yazın orman içindeki yaylalarda konaklayarak, kendilerinin ve pazar ihtiyacını karşılayacak kaymak, yağ, peynir üretirlerdi. Bu ürünlerin imalatı kadınların iş alanı idi. Sürüleri otlatma, hayvanların kırkılması, ürünlerin taşıması erkeklerin iş alanı idi. Yayladan, ovaya, ovadan yaylaya göçlerde tek taşıma aracı develerdi. (Ancak son yıllarda develerin yerini motorlu araçlar almaya başlamıştır.)

Göçerlerdeki, yayla hayvancılığı, kendine özgü bir kültür yaratmıştır. Göçerlerde kadınlar için renkli giysiler (kırmızı, yeşil, sarı, mavi ağırlıklı) vazgeçilmez bir modadır. Bu renk tutkunluğunu, göçerlerin develerinin süslenmesinde de görmek mümkündür. Göçer ana ve kızları, kendi giysileri, develerinin çul ve süslemelerini kendileri üretir, sözü edilen renk çümbüşlü motifleri, giysilerine aktarırlar.

Balkan göçmenlerinde; bu denli göçer hayvancılığı görülmemektedir. Bahçecilik ve orman işçiliği daha çok ön plana çıkar. Bu yaşam, giysilerde ve evde kullanılan eşyada farklılıklar meydana getirmiştir. Balkan göçmenlerinde; kadın giysilerinde, büyük renk çümbüşü görülmez. Şalvar, işlemeli cepken, düz baş örtüleri modadır. Erkeklerin giysilerinde sadelik vardır.

Ramazan ve Kurban Bayramlarında, evlerde yılın en özlenen yemekleri yapılır. (Pilav, yaprak sarması, hamur tatlıları v.s.). Üç gün Ramazan Bayramı, 4 gün Kurban Bayramı süresinde, önce ailelerin büyükleri ziyaret edilir, birlikte yemek yenir, sonra da akraba ve komşulara bayram ziyaretlerinde çocuklara hediyeler verilir. Özellikle Kurban Bayramı'nda kesilen kurbanların etleri akrabalara, komşulara ve fakir ailelere dağıtılır, bir kısmında evde yenir.

Bayram günleri, çocuklar ve büyükler en güzel ve yeni alınmış giysilerini giyerler. Bu arada fakir ailelere de hediyeler alınır. Ramazan ve Kurban bayramları, camilerde bayram namazı kılındıktan sonra başlar. Klasik bir orman köyü olan Tilkiler'de de yukarıda geçen tesbitler uygulanmaktadır. Köye mahsus uygulamalardan birisi de, Bayram namazlarından sonra yemekler herkesin evinden getirdiği sofra ve siniler konularak erkekler olarak topluca yenir. Keşkak ve Hacı Mehmet helvası köyün önemli yiyecekleri arasındadır. Bayramlarda çocuklar şeker toplarlar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya iline 102 km, Manavgat ilçesine 20 km uzaklıktadır. Köyün incir sivrisi diye tepe başında kısmen güney batısında 10 hanelik bir mahallesi vardır. İncir sivrisi mahallesi doğal güzellik olarak son derece iyi olup klasik Akdeniz çamlarının yemyeşil örtüsü Mavi deniz görüntüsü ile kesişmektedir. Ayrıca yine İncir sivrisi mahallesinde gerek yerli yabancı turistleri gerekse mağara bilimcilerini(speleolog) bekleyen müthiş bir tepe mağarası vardır. İncirsivrisi Mağarası. Mağaranın en önemli özelliği dağın içine doğru ve derinliğe olan uzunluğu ve üst kısmından su damlamasıdır. Yaz mevsiminde içerisi oldukça serin olur. Mağara mahalleye 2 km mesafede bulunmaktadır. Mahalle gençliğin göç etmesiyle bir ihtiyarlar mahallesine dönüşmüştü, ancak insanların gelir düzeyleri artınca tekrar yazlık ev ve bahçe çalışmaları mahallede başladı. Mahallede özellikle bol miktarda zeytin ekildiği görülmektedir. Bütün bu gelişmelerden anlaşılıyorki bu mahalle kısa sürede manavgatta bir cazibe merkezi olacak ve hakettiği yere oturacaktır. Ayrıca mahallenin canlanması için Hilmi ŞENOL tarafından bir takım sosyal ve reklam çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca tilkiler köyünde yer in mağarası ve düden olarak bilinen iki büyük mağarası vardır.Oymapınar belediye başkanlarından MEHMET BOZKURT bu mağaraları ülke turizmine kazandırmak için projeler yapmış gerekli yerlere de bilgi verip yardım istemiştir ancak destek olmadığı için sonuca varılamamıştır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. iklimi yaşamak için çok uygundur. ayrıca mahallenin alt kısımlarını adanalılar işgal etmiştir.geceleri hava -130 dereceye düşmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 154
1997 171

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köyde ayrıca selahattin yılmaz ın yaptığı duvarlar meşhurdur. ayrıca selahattin hoca köyün 10 yıl muhtarlığını yapmıştır. köye onun zamında hızlı tren ve metro gelmiştir.sen çok yaşa büyük adam

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. ayrıca köyde avea internet çok iyi çekmemektedir köy halkı perişandır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]