Kalemler, Manavgat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Kalemler
—  Köy  —
Antalya in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Manavgat
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 235
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07600
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=236631

Kalemler, Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

eskiden köye salgın bir hastalık gelmiştir.bu hastalıktan dolayı bir evde 10 kişi iken bir gece de tek birisi kalmıştır. Köyün adı bu salgından dolayı kalanlar olmuştur.nüfus coğaldıkça kalemlere dönmüştür köyde en çok UYSAL sulalesi vardır,çünkü köyün kurucuları onlaRIN olmasıdır.diğer sulaleler okudanlar,akçalar,cansızlar(dısarıdan gelme).

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün giyinme şekli erkeklerde Türkiye'nin diğer yerleşim yerlerinden farklı olmamasına karşın, kadınlar geleneksel yörük (Türkmen) giysisi izlerini taşımaktadır. Genç kızlar çocuklukta başları açık, gençlik yıllarında yarım eşarp takar, artık orta yaşın üstü olunca geleneksel oyalı beyaz örtü ile örtünmektedir. Elbise olarak entari, pantalon olarak basma pijama ve şalvar giyilmektedir. Din herkes için geçerlidir.Fakat çok masiftir.Köyün insanları küçük yaşlarda oruç ve namazla ilgilenmezken genellikle 30 yaşından sonra dini konulara yönelirler.Köyde cumaya giden kesim genelde köyün yaşlılarından oluşur. Bayram namazlarında ise herkes için camide olunması gereken bir durumdur. Cami çıkışı sıra oluşturulup tektek bayramlaşılır. Köy meydanında bayram yemegi verilir. Eskiden her aile evde yapmış oldukları yemekleri getirerek servis yapmalarına karşın, şimdi köy mutfağında yapılan yemekler tüm köylülere ve misafirlre servis yapılmaktadır.

Köye has yemek çeşidi bulunmamakla birlikte,akdeniz mutfağının özelliklerini taşımaktadır.Her mevsim bol miktarda sebze bulunduğu için ağırlıklı olarak sebze tercih edilmektedir. Ayrıca özel günlerde "Keşkek" denilen buğdayın dövülerek hazırlanmasısıyla bir çeşit yemek yapılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya iline 91 km, Manavgat ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

NÜFUS

2014 yerel seçimlerinde oy kullanacak secmen sayısı 176 olarak acıklanmıstır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.internette bulunmaktadır..

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]