Uzunlar, Manavgat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Uzunlar
—  Köy  —
Antalya
Antalya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Antalya
İlçe Manavgat
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 553
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0242
İl plaka kodu
Posta kodu 07600
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Uzunlar, Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarihi 200 seneye dayanmaktadır.adı uzun mehmet olan çoban köye ilk yerleşen kişidir.yerlestiği mevkinin adı da uzunburundur.uzunburun uzunların köy olmadan önceki adıdır.daha sonra buraya yerleşen uzun mehmet buranın köy olmasını sağlamıştır.Köyün adı uzun mehmet'ten gelmiştir.KAYNAK:ANIL KOÇAK Köyde uzun yıllar nesilden nesile Davarbesleyen aileler var.İnsanları sevecen,yardım sever ve çok yapıcıdır.Güzel bir Türk köyüdür Uzunlar.Son zamanlarda aileler daha çok toprağın değerini anlamış görünüyor zeytin ve narenciye bahçelerinin sayısında artışlar gözleniyor. KAYNAK;Deneyimim adlı notlarından:[Fikret Özdemir]-Osman AY ın damadı.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yörük Oğuz Türkmenleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Uzunlar köyünün gelenek ve görenekleri diğer köylerle paraleldir.örneğin bir bebek doğduğunda çocuk diri olsun diye tuzlanır.düğünlerde zengin yemeklerle konuklar ağırlanır.yemeklerin çeşidi keşkek,et yemeği,tavuklu pilav ,zengin salata,düğün çorbası,helvadır.ölümlerde ise komşular 1 hafta ölü evine yemek verir.mezarda ise ekmek helva verilir.ölünün ardından cuma günleri camiden çıkanlara pişi verilir.ilk gün taziyeye gelen kişilerin ayakkabıları düzeltilmez.bu geleneğin amacı bilinmemekle beraber çok eski tarihe dayanır.ölünün 7.,40. ve 52.gününde mevlüt okunup yemek verilir.KAYNAK:ANIL KOÇAK. Ben Fikret Özdemir, eşim Hasibe ile yaptığım evlilik den dolayı 15 yıldır Uzunlar köyü ve bölge köyleri ile ilgili önemli araştırmalar yapıyorum.Ve bunları sizler ile paylaşıyorum. Halen rahatlıkla günlük hayatlarında kullandıkları eski Türkçe birçok yerde kelimelerle karşımıza çıkıyor.Örnegin; Naal-Nasıl,Neden ülen sen-Ne diyorsun sen?,Naal Gediyor-Nasıl gidiyor?,Nişlen-Ne yapıyorsun?'Hoyn dezoolu nişlen!Gel avaralık yapma da ikindiye camiye gedelim',Nögörün-Ne yapıyorsun?,İleğen-Leğen,İlenç-Beddua,İhice-Burada,Icıktan-Birazdan,Irılmak-Yorulmak,İlimon-Limon,Hinden keri-Bundan sonra,Hindiyedek-Şimdiye kadar,Horda-Orada,Hunda-Bunda,şunda,Hora geçmek-Makbule geçmek,Helik-Küçük taş parçası,Helke-Üstten saplı su kabı,Harsıkmak-Daralmak,Canı sıkılmak,Heralıma-Bence,Horata etmek-Şaka etmek,Gupa-Çay bardağı,Gırla-Çok fazla,Gembi-Tırtıl,Gepitmek-Tokat vurmak,Güççük-Küçük,Gelipbatır-Geliyor,Giçişki- Kaşıntı,Gilik-Çekirdek,Fıyyık-Islık,Firil firil-Rüzgarın serin serin esmesi,Kaklı-Fazla miktarda,Maasuz-Yalandan,Mıhana-Bahane,Mehel-Uygun,Külünk-Balyoz,Kenef-W.C,Kızık-Sinirli,Kıpranmak-Hareket etmek,İsabet-Nazar,Malamat etmek-Yüzüne Gözüne Bulaştırmak,Mehlil-Yabancı,Bilinmeyen,Ossahat-Hemencecik,Keme-Sıçan,Ondankelli-Daha sonra,Payam-Badem,Pür-Yaprak,Pıtlak Darı-iyi patlayan mısır,Peşkir-Havlu,Partadak-Aniden,Siğmek-Keçilerin küçük çişini yapmaları,Zaar-Herhalde,Zappadak-Aniden,Yağolasıca-Kahrolasıca,Yuruk-Yumruk,Yıkılıp gider-Pek çok,Üzerli-Hamile,Gelget buraya gel vs.KAYNAK;Deneyimim adlı notlarından:Fikret Özdemir-Osman AY'ın damadı.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya iline 100 km, Manavgat ilçesine 21 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Denizin aşırı neminden kıyılara göre daha az etkilenmektedir.Kıyıdan 5 km içerde olup toros dağlarının yamaçlarında kurulmuştur.50 metre yüksekliktedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 553
1997 627

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca turizm de geçim kaynakları arasındadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]