Demirciler, Manavgat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Demirciler
—  Köy  —
Antalya
Antalya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Antalya
İlçe Manavgat
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 785
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0242
İl plaka kodu
Posta kodu 07600
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Demirciler, Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı bir köydür,ulaşımı manavgat yukarı pazarcı mahallesinden hareketle bayır.çeltikçi köyü. ve A.ışıklar köyü istikametinden gidilebilir ayrıyeten manavgat alanya istikametinden manavgat cıkışndan iki kilometre sönra demirciler köyü tabelası istikametinden gidilebilinir köyden baraj göllerine gitme kolaylığıda vardır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı Manav Türklerdendir. Köye yerleşen birkaç Yörük Türkmenleri ailesi de vardır. Manav Türkmenleri ; taban arazide yerleşime geçen Anadoluya ilk gelen Tarımla uğraşan Türkmenlerdir. Göçer Türk (Yörük) hayvancılıkla uğraşan Türkmendir. Köyün adının br rivayete göre, medrese egitimi de olan nizam yusuf ismindeki ilk yerleşik ahaliden olan kişi demir işleme işi ile uğraşmasından dolayı kendi ahalisinin değil sanatının ismini koymak isteyişinden geldiği rivayet edilir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemek demirciler köyü manavgat a yakın oluşundan dolayı yaşam tarzı olarak manavgatla aynı benzerliktedir köyde her bayramde genelde dışarda oturan insanlarda köye gelip bayram namazlarını köyde kılmak isterler her bayram namazı çıkışı insanlar toplu şekilde bayramlaşma merasimi yapilır karşılklı sabah kahvaltısı da yapılmaktadır yemek olarak manavgatta ilk (keşkek)veya keşgah da denir adı verilen yemeğin çıkş yerlerinin başında gelir düğün veya diğer davet yemeklerinde mutlak keşkek ve yahni yemeği pişirilir. kültürlü .hoşgörülü musfirperverdir köy vukaatın olmadığı br yerdir genelde bir birleri ile%80 i uzak veya yakın akrabadır yazın gelmesi ile bazı aileler güzle tabir edilen bahcelere (cardak ) köşk evlere veya denize yakınlığı nedeniyle manavgat ırmağının döküldüğü bogaz köyün altındadır ırmak tan bu tarafta arazileri olan ailelerde ırmak başına cardak yaparak yazlık ihtiyacını hem ırmak hem deniz baışında gecirirler köyün kalabalık soyadları şöyledir. Aydın..öz.Kaya ..demir.uysal ünal kır . . çelik.ışık . sarı ,şahin. şimşek. yıldız cağlak.diye daha devam etmektedir

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya iline 82 km, Manavgat ilçesine 5 km uzaklıktadır.deniz.e 4 km, manavgat bölgesinin en eski yerleşim yerlerindendir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 785
1997 737

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. kavun ve karpuz cinslerinin ilk yetiştirilmesine toprağının pamuk ekimine elverişli olmasından pamuğun ilk üretime başlanmasına önçülük etmiştir yüzölçümü olarak en geniş araziye sahiptir sınırları (baraj göllerine bakan tepeden ile denize dökülen boğaz arasıdır)ulualan ismi ile geçen ovanın bir kısmıda köyün sınırları içersindedir bereketli topraklar açısından da bu bölgenin en verimli köylerinden biridir

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilk öğretimin olduğu köylerden birisidir ilk önce demirciler ve a. ışıklar arasında daha önce medrese olarak daha sonra ilkokul olarak kulanılan orası yandıktan sonra demirciler merkeze yapılmıştırilköğretim okulu vardır ancak taşımalı eğitimden sonra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt minibüs işlemektedir olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]