Odaönü, Manavgat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Odaönü Köyü
—  Köy  —
Antalya
Antalya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Antalya
İlçe Manavgat
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 374
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0242
İl plaka kodu
Posta kodu 07600
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Odaönü, Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün aslı yörük kökenlidir.kışları bu bölgede,yazları ise Torosların eteklerine göçerek yaşamlarını sürdürürler.Horasandan geldikleri tahmin edilmektedir.Horasan,Konya,Gündoğmuş,Senir beldesi ve son durak Manavgat olmuştur.Köyün tarihi çok eski olduğu (yaklaşık 600 yıl)selçuklular döneminden,daha önceleri bizans kalıntılarından anlaşılmaktadır.Köyün doğusunda bulunan kale bizanslılar zamanında yerleşim olduğunu göstermektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Genellikle yerleşik hayata geçmeden önceki kültür ve gelenek kalıntıları mevcuttur.yemek olarak Akdeniz mutfağı genellikle zeytinyağlı yiyecekler hakimdir.Kendileri ürettikleri için hakim yemek türü sebze yemekleridir.Düğünlerde keşkah ve et yemekleri ön plandadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya iline 100 km, Manavgat ilçesine 25 km uzaklıktadır. Odaönü Köyü Manavgat ilçesinin sınırında bulunur.Köyün sınırında Alara Çayı, komşu köyünde ise Alara Kalesi ve Alara Han bulunmaktadır. Yolunuz buralara düşerse mutlaka Alara Kalesini ve Alara Hanı gezin,yolu nasıl mı bulacaksınız; herhangi bir köylüsüne sorun gösterir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi,Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım, genellikle seracılık ve turfanda sebze yetiştiriciliği konusunda yaygındır.Son yıllarda turizm ve taşımacılıkla iştigal eden müteşebbislerde artış olmuştur.Genç nüfusun büyük çogunluğu ilçe merkezinde esnaf ve sanatkarlıkla ugraşmaktadır.Gelir seviyesinin yüksek olması nedeniyle üniversite ve yüksek okula gitme oranı çok düşüktür.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde taşıma merkezi olan ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalttır; elektrik ve sabit telefon, adsl hizmeti vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]