Theophrastus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Theophrastos sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Theophrastus
Theophrastus.jpg
Theophrastus büstü
Tam adı Theophrastus
Doğumu MÖ 371
Eresos
Ölümü MÖ 287
Atina
Çağı Antik Çağ felsefesi
Bölgesi Batı felsefesi
Okulu Peripatetik Okulu
İlgi alanları botanik, etik, dil bilgisi, tarih, mantık, metafizik, tabiat bilgisi, fizik
Önemli fikirleri Aristo Eflatun felsefesini geliştirdi

Theophrastus (MÖ 370 - MÖ 287 yaklaşık) Midilli adasında doğmuş, oradan Atina'ya geçerek çalışmalarını burada yürütmüştür. Aristoteles'in halefi olan Theophrastos, Aristoteles'in ölümünden sonra, Akademi'nin başına geçmiştir. Onun gibi sistemci olmaktan ziyade bir gözlemci ve koleksiyoncu olarak bilinir. Daha çok botanik dalında önemli saptamalar yapan bir doğabilimci, felsefeci, morfoloji bilgisi çok fazla olan Theophrastus'un 500'e yakın bitkinin morfolojik özellliklerini birçoğunu da resimleyerek ortaya koymuş ve Atina'da bir botanik bahçesinde tıbbi bitkileri yetiştirmiştir. Aristoteles'in hayvanlar dünyasıyla ilgili sınıflamasını, bitkileri de kapsayacak şekilde genişletmiştir.

Theophrastos, hipotetik ve ayrık tasımların formüllerini de vererek, mantık alanına da önemli katkılar yapmış olduğu için, bir yandan da Stoacı ve Epikürosçuluğa çıkan yolu hazırlamış biri olarak görülür.

Historia plantarum, 1549

Theophrastus bitkilerin dış görünüşüne bakarak ot, çalı, yarı çalı kavramını ortaya atmıştır. Botanikte kullandığı bazı terimler hala kullanılmaktadır (Vessel = kanal, karpos = meyve). Theophrastus bitkileri tek çenekli (monokotiledon) ve çift çenekli (dikotiledon) olarak da ayırmıştır. Çiçeklerin tozlaşma biyolojisinde erkek ve dişi bireylerin bir araya gelmeden tozlaşmanın oluşamayacağını söylemiştir. Theophrastus botaniğin babası olarak kabul edilir. Myra şehrinde ölmüştür. Myra'da bir zehirli hayvanın ısırmasıyla öldü.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]