The Works

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Works
Dosya:Queen The Works.png
Queen stüdyo albümü
Yayımlanma27 Şubat 1984
KaydedilmeAğustos 1983 - Ocak 1984
Stüdyo
Tarz
Süre37:15
Dilİngilizce
ŞirketEMI (Avrupa)
Capitol (ABD)
Yapımcı
Queen kronolojisi
Hot Space
(1982)
The Works
(1984)
The Complete Works
(1985)
The Works albümünden çıkan single'lar
 1. "Radio Ga Ga"
  Yayımlanma: 16 Ocak 1984[3]
 2. "I Want to Break Free"
  Yayımlanma: 2 Nisan 1984
 3. "It's a Hard Life"
  Yayımlanma: 16 Temmuz 1984
 4. "Hammer to Fall"
  Yayımlanma: 10 Eylül 1984

The Works, İngiliz rock grubu Queen'in 27 Şubat 1984 tarihinde yayınladığı 10. stüdyo albümüdür. Grup; pop, disko, soul ve funk müzik içerikli bir sound'a sahip olan bir önceki albümleri Hot Space'ten beklediği başarı ve ilgiyi görememiş ve tekrar rock köklerine geri dönüş yapmıştır. Albümde dikkati çeken bir başka unsur, Freddie Mercury'nin It's A Hard Life ile opera-rock soundu'na; Man On The Prowl ile ise Rock'n'Roll soundu'na geri dönüş yapmasıdır. Brian May ise Tear It Up ve Hammer To Fall gibi şarkılarla hard-rock sounduna geri dönmüştür. Roger Taylor, Radio Ga Ga ile, John Deacon ise I Want To Break Free ile daha pop ağırlıklı bir çizgide devam etmişlerdir.

Albümdeki şarkılar, giderek makineleşen dünyanın getirdiği problemlerden insanoğlunun içine girdiği yeni çıkmazlara, radyolu nostaljik günlerden, nükleer savaş tehdidi gibi konuları içermektedir. Albümde dikkati çeken parçalar: Radio Ga Ga, It's A Hard Life, Machines (Or Back To Humans), I Want To Break Free, Is This The World We Created?'dir.

Albümdeki video kliplere gelince, Radio Ga Ga görsel efektleri ve Fritz Lang'in 1924 tarihli meşhur bilimkurgu filmi Metropolis'ten görüntüler eşliğinde Queen hayranlarını büyülemiştir.

It's A Hard Life ise grubun o döneme kadar çektiği en renkli ve görkemli kliptir. Orta Çağ dönemi Avrupasına ait saray dekorları ve kıyafetler, klibe ayrı renk katmıştır. Şarkının akorları ve gitar solosu ise, Bohemian Rhapsody'yi andırmaktadır. Şarkının girişinde Ruggero Leoncavalo'nun meşhur Il Pagliacci operasından Vesti La Guibba aryasından bir bölüm bulunmaktadır.

I Want To Break Free'nin klibi ise muhafazakâr çevrelerce yasaklanmıştır. Çünkü grup elemanları bu klipte dönemin meşhur İngiliz pembe dizisi Coronation Street'teki kadın karakterlerin kılığına bürünmüştür. ABD'de klibin televizyonlarda gösterimi uzun bir süre yasaklanacaktır.

Hammer To Fall ise Queen'in The Works Tour sahne dekorlarıyla süslenmiş performansını ve Freddie Mercury'nin eşsiz sahne şovunu sergilemesi bakımından dikkat çekicidir.

"The Works" Albümünden Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • "The Works" albümünün ismi, kayıtların başında davulcu Roger Taylor'un "onlara işler verelim!" (let's give them the works!) sözünden yola çıkılarak konmuştur. Albümün kaydı, Ağustos 1983-Ocak 1984 arası dönemde Los Angeles'teki "Record Plant Studios" ve Münih'teki "Musicland Studios"ta gerçekleştirilmiştir.
 • "The Works", Queen grubunun CD (Compact Disc) formatında yayınladığı ilk albüm olmuştur.
 • "Radio Ga Ga" şarkısının hikâyesi şöyledir: Roger Taylor, Los Angeles'te evinde bir gün radyo açıkken 3 yaşındaki oğlu Felix'in "Radio ca ca" dediğini duymuş ve bunun üzerine şarkıyı klavye üzerinde bestelemiştir. Şarkının klibinde dünya sinemasının ilk bilimkurgu örneklerinden olan Metropolis'ten görüntüler kullanılmıştır.
 • "Tear It Up" şarkısının demo kayıtlarında ana vokalleri Brian May yapmış, ancak sonradan albüm kayıtlarında vokal kısımları Freddie Mercury tarafından seslendirilmiştir.
 • Freddie Mercury, "It's A Hard Life" şarkısının giriş bölümünü, Ruggero Leoncavallo'nun meşhur "Palyaço" (Il Pagliacci) operasının "Vesti La Guibba" aryasından esinlenerek oluşturmuştur.
 • "Man On The Prowl" şarkısında Freddie Mercury vokalleri seslendirmiş, ayrıca ritim gitar ve piyano çalmıştır. Brian May, şarkının gitar solosunu Fender Telecaster ile çalmıştır. Şarkının sonundaki piyano soloyu ise Fred Mandel icra etmiştir.
 • "Machines (Or Back To Humans)" şarkısında robot seslerini Roger Taylor seslendirmiştir. Şarkının remix versiyonunda, "Queen II" albümündeki "Ogre Battle" parçasından bölümler bulunmaktadır.
 • "I Want To Break Free" şarkısının klipinde grup elemanlarının, özellikle de Freddie Mercury'nin kadın kılığında kamera karşısına çıkması, Mercury'nin eşcinselliği ile ilgili dedikoduları yine gündeme getirmiştir.
 • "Keep Passing The Open Windows" şarkısı, 1983 tarihli "The New Hotel Hampshire" isimli filme soundtrack olarak bestelenmiştir. Film ise, John Irving'in romanından uyarlanmıştır.
 • "Hammer To Fall" 1980'lerde çok tartışılan nükleer savaş konusunu incelemektedir. Bu şarkıyla Brian May, uzun bir aradan sonra tekrar hard-rock tarzında şarkı bestelemeye kaldığı yerden devam etmiştir.
 • "Is This The World We Created?" şarkısı, Münih'te kaydedilmiştir. Freddie Mercury ve Brian May, televizyonda haber bültenini seyrettikten sonra dünyadaki açlığı ve 1980'li yıllarda insanlığın içine girdiği problemleri anlatan böyle bir şarkı bestelemeye karar vermiştir.
 • "The Works" albümünün kayıtları sırasında grup elemanları solo projelere de yönelmişlerdir. Brian May, Eddie Van Halen ile birlikte "Star Fleet Project" isimli EP'yi çıkarmıştır. Roger Taylor, "Strange Frontier" isimli 2. solo albümünün kayıtlarına başlamıştır. Freddie Mercury ise 1985'te yayınlayacağı ilk solo albümü "Mr. Bad Guy" için şarkılar bestelemeye başlamıştır. Ayrıca, Michael Jackson ile birlikte evinde "State Of Shock", "There Must Be More To Life Than This" gibi şarkılar kaydetmiştir. Ancak, "State Of Shock" resmî olarak yayınlanmamış; "There Must Be More To Life Than This" ise sadece Freddie Mercury'nin full-vokal performansı ile yayınlanmıştır.
 • "The Works" albümünün kayıtları sırasında Freddie Mercury, Love Kills isimli şarkıyı bestelemiş ve seslendirmiştir. "Love Kills"'in orijinal versiyonu, 1984'te Giorgio Moroder'in "Metropolis" soundtrack albümünde, 1992'de ise "The Freddie Mercury Album" isimli toplama albümde yayınlanmıştır. Şarkı sonradan rock remix versiyonlarıyla da piyasaya sürülmüştür. 1992'de Wolf Euro Mix ismiyle "Loaded Weapon" filminin soundtrack albümünde ve Freddie Mercury'nin "Remixes" albümünde piyasaya sürülmüştür. 2000 yılında ise şarkı baştan remix'lenerek "Freddie Mercury Solo Collection" albümünün Bonus CD'sinde yayınlanmıştır.

The Works albümünde yer alan şarkılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Bölüm
No. BaşlıkŞarkı yazar(lar)ı Süre
1. "Radio Ga Ga"  Roger Taylor 5:44
2. "Tear It Up"  Brian May 3:28
3. "It's a Hard Life"  Freddie Mercury 4:08
4. "Man on the Prowl"  Mercury 3:28
İkinci Bölüm
No. BaşlıkŞarkı yazar(lar)ı Süre
1. "Machines (Or 'Back to Humans')"  May, Taylor 5:10
2. "I Want to Break Free"  John Deacon 3:20
3. "Keep Passing the Open Windows"  Mercury 5:21
4. "Hammer to Fall"  May 4:28
5. "Is This the World We Created...?"  Mercury, May 2:13

The Works albümünde yayınlanmayan şarkılar ise şunlardır:

 1. I Go Crazy (Brian May)
 2. Thank God It's Christmas (Brian May, Roger Taylor)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "The Works by Queen". Classic Rock Review. 12 Eylül 2014. 17 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ocak 2024. Here the group fused May and Taylor’s rock sound with some of the German-influenced electro pop... 
 2. ^ "The Works". Rolling Stone. 12 Nisan 1984. 20 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ocak 2024. The Works is a royal feast of hard rock... 
 3. ^ "News: Predictions 1984". Record Mirror. 31 Ekim 1983. s. 4. 21 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2020Flickr vasıtasıyla.