İskoçyalı (film, 1986)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İskoçyalı
YönetmenRussell Mulcahy
Yapımcı
Senarist
Hikâye (eser)Gregory Widen[1]
Oyuncular
MüzikMichael Kamen[1]
Görüntü yönetmeni
KurguPeter Honess[1]
StüdyoHighlander Productions[1]
DağıtıcıColumbia-Cannon-Warner (Birleşik Krallık)
20th Century Fox (Amerika Birleşik Devletleri)
Çıkış tarih(ler)i7 Mart 1986 (1986-03-07) (Los Angeles)
Süre111 dakika[1]
ÜlkeBirleşik Krallık[1]
Bütçe$19 milyon[2]
Hasılat$12.9 milyon[3]

İskoçyalı (orijinal: Highlander), Russell Mulcahy tarafından yönetilen ve Gregory Widen'ın bir hikâyesine dayanan 1986 yapımı fantastik aksiyon macera filmidir. Christopher Lambert, Sean Connery, Clancy Brown ve Roxanne Hart'ın rol aldığı film, geçmiş ve günümüzün hikâyeleri ile iç içe geçmiş ölümsüz savaşçılar arasındaki asırlık savaşın doruk noktasını anlatıyor.

Connor MacLeod (Christopher Lambert), 16. yüzyılda İskoçya Dağları'nda doğmuştur. MacLeod, ölümcül bir yaranın ardından uyandığında kılıç ustası Ramírez (Sean Connery) tarafından bulunur ve başları kesilmediği sürece ölümsüz ve yenilmez olarak doğduklarını açıklar. Ölümsüzler, kalan son birkaç kişi ödül için savaşmak amacıyla buluşana kadar birbirleriyle gizli bir savaş yürütürler. 1985'te buluşma nihayet New York'ta gerçekleşir ve MacLeod, ödülün en eski düşmanı olan cani Kurgan (Clancy Brown) tarafından kazanılmadığından emin olmalıdır.

Highlander, 19 milyon dolarlık bir prodüksiyon bütçesine karşılık dünya çapında 12 milyon doların üzerinde hasılat yapan ilk sinema sürümünde çok az başarı elde etti ve karışık eleştiriler aldı. Yine de kült bir film haline geldi ve devam filmlerine ve televizyon dizilerine ilham verdi. Ayrıca Queen rock grubu tarafından kaydedilen "Princes of the Universe" şarkılarıyla tanınır ve aynı zamanda televizyon dizilerinde başlık sekansı için kullanılır.[4][5] "Sadece bir tane olabilir" sloganı pop kültürüne de taşınmıştır.

Plan[değiştir | kaynağı değiştir]

1985'te Connor MacLeod, Madison Square Garden'ın otoparkında eski bir düşman Iman Fasil ile karşı karşıya kalır. Bir kılıç düellosundan sonra, MacLeod Fasil'in kafasını keser ve Quickening'i -bir ölümsüzün diğerini öldürmesinin sonucu- çok sayıda arabayı tahrip eden yakın çevreyi etkileyen güçlü bir enerji salınımı yaşar. Connor kılıcını garajın tavanına gizledikten sonra NYPD memurları onu cinayetten gözaltına alır ve daha sonra delil yetersizliğinden onu serbest bırakır.

Connor'ın geçmişi, bir dizi geri dönüşle ortaya çıkar. 1536'da İskoçya Dağlarında, Fraser Klanı MacLeod Klanı ile savaş halindeyken Connor ilk savaşına girmek üzeredir. Frasers'a Connor'ı öldürme hakkı karşılığında Kurgan (Kurgan kabilelerinin sonuncusu) yardım eder. Savaşta Kurgan, Connor'ı ölümcül bir şekilde bıçaklar, ancak kafasını kesemeden kovulur. Connor tamamen iyileşir ve büyücülükle suçlanır. Klan onu öldürmek ister ama şef Angus merhametle onu sürgüne gönderir. Sürgüne uğramış yaylalarda demirciye dönüşüp Heather adında bir kadınla evlenerek dolaşır.

Son zamanlarda İspanya'dan Don Juan Sánchez-Villalobos Ramírez, ancak aslen Mısırlı, eski düşmanı Kurgan'ı İskoçya'ya kadar izledikten sonra Connor'ı bulur. O Connor the Kurgan ve diğerlerinin ölümsüz olarak doğduklarını ve kaderinde "kutsal topraklar" dışında birbirleriyle savaşacaklarını açıklıyor. Sadece birkaçı kaldığında, toplama için "uzak bir diyara" çekilecekler ve ödül için tüm ölümsüzlerin zaman içindeki gücü için savaşacaklar. MacLeod yalnızca Heather'la bir aile sahibi olmak için sakin bir hayat istiyor. Ramírez, ölümsüzlerin çocuk sahibi olamayacaklarını ve Kurgan gibi kötü insanların ödülü kazanmamasını sağlamaları gerektiğine inandığını, aksi takdirde insanlığın sonsuza kadar karanlıkta acı çekeceğini söylüyor. Ramirez daha sonra tüm ölümsüzlerin ağır basan inancını açıklar: "Sonunda sadece bir tane olabilir".

Ramírez, MacLeod'u eğitir ve ikisi arkadaş olur. Bir gece Connor, Kurgan'ın bulduklarını ararken ve onu uyaran Ramírez ile düello yaparken, MacLeod artık onun için hazırdır. Kurgan, Ramirez'i öldürür ve bölgeyi terk eder. Yıllar sonra Heather yaşlılıktan ölür ve Connor'ın dünyayı dolaşmasına neden olur. Ramírez'in katana kılıcını, MÖ 593'te bir Japon "dehası" tarafından yapılan benzersiz bir silah olarak benimser.

1985'te, buluşma zamanıdır ve Kurgan, Connor'ın sırdaşı Rachel Ellenstein ile birlikte çalışarak "Russell Nash" takma adı altında antika satıcısı olarak yaşadığı New York'a gelmek zorunda kalır. Yönetmenin kesimi, Rachel'ın MacLeod'un II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerden kurtardığı evlatlık kızı olduğunu ortaya koyuyor. Polis için adli tıp bilimcisi olarak çalışan bir metalurji uzmanı olan Brenda Wyatt, Fasil'in cinayet mahallinde Connor'ın kılıcının parçalarını bulur ve bunların MÖ 600 civarında bir Japon kılıcından geldiği konusunda şaşırır, ancak Orta Çağ yöntemleriyle yapılmıştır. Brenda, Kurgan'ın "Nash" saldırısına tanık olur ve polis gelmeden önce kısa bir süre kavga eder ve onları kaçmaya zorlar. Paradoksal kılıcı öğrenmeyi umarak "Nash" ile iki kez görüşür. Connor ondan hoşlanır ama ona onu rahat bırakmasını söyler.

Connor, savaşmak istemeyen bir arkadaşı Ölümsüz Sunda Kastagir ile yeniden bir araya gelir. Yolları ayırdıktan sonra Kurgan, Kastagir'in onu öldürme düelloları yapar. Brenda "Nash" i araştırır ve yüzyıllardır yaşadığı kanıtları bulur. Heather'ın doğum gününde Connor, her yıl yaptığı gibi bir Roma Katolik Kilisesi'nde onun için bir mum yakar. Kurgan gelir ve kendisinin ve Highlander'ın kalan son Ölümsüzler olduğunu doğrular. Ayrıca Ramírez'i öldürdükten sonra Heather'a tecavüz ettiğini ortaya çıkarır. Tiksinti duyan ama kutsal topraklarda savaşması yasak olan Connor ayrılır.

Brenda, gerçek kimliğini açıklayan Connor ile yüzleşir. Geceyi birlikte geçirdikten sonra şirketten ayrılırlar (Connor'ın ölümsüzlüğünün onu kısırlaştırması nedeniyle) ancak Kurgan, Brenda'yı bulur ve Connor'ı çekmek için onu kaçırır. Connor, hayatta kalmasından bağımsız olarak "Russell Nash" kimliğini geride bırakma zamanının geldiğine karar verir. Rachel'a veda eder ve Queens'teki Silvercup Stüdyolarında Kurgan'la yüzleşir. Uzun bir düellodan sonra Connor, Kurgan'ı öldürür ve Ödülü kazanır. Connor, Brenda ile İskoçya'ya döner ve artık yaşlanabilen ve çocuk sahibi olabilen ölümlü bir adam olduğunu ortaya çıkarır. Ayrıca artık dünyanın her yerindeki insanların düşüncelerini ve duygularını okuyabilen "tüm canlılarla birliktedir". İnsanlık arasında işbirliği anlayışını ve barışı teşvik etmeyi umuyor.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Christopher Lambert, 16. yüzyıldan kalma ölümsüz Connor MacLeod rolünde, İskoçya'nın Glenfinnan kentinde, Loch Shiel kıyıları yakınında doğdu. Scottish Highlander, Russell Nash takma adı altında 1985'te New York'ta yaşıyor ve antika satıcısı olarak çalışıyor.
 • Sean Connery, Juan Sánchez-Villalobos Ramírez rolünde, daha sonra bir süre Japonya'da ve daha sonra hala İspanya'da yaşayan Mısırlı bir ölümsüz. Kurgan'ı öğrenmek Connor MacLeod Ramírez'i hedef aldı ve Highlander'ın izini sürüyor ve ölümsüzler yolunda onun akıl hocası oluyor.
 • Connor'ın düşmanı The Kurgan rolünde Clancy Brown, Kurgan kabilesinin bir üyesi olduğu söyleniyor. 1985'te, kalan birkaç ölümsüzleri öldürmek ve "Ödül" i almak için "Victor Kruger" adı altında New York'a gitti.
 • Roxanne Hart, Brenda Wyatt rolünde bir adli bilim adamı ve New York City'deki kafa kesme dizisinin araştırılmasına yardımcı olan yayınlanmış metalurji uzmanı.
 • Beatie Edney, Connor'ın ilk karısı Heather MacLeod olarak. Connor, köyünden sürüldükten sonra onunla yeni bir hayata başlar. Yaşlılıktan ölene kadar uzun yıllar ebedi genç Connor ile yaşıyor.
 • Alan North, Teğmen Frank Moran Brenda'nın NYPD'deki meslektaşı rolünde.
 • Jon Polito, Det Walter Bedsoe rolünde Moran ile birlikte çalışan bir NYPD dedektifi.
 • Sheila Gish; Rachel Ellenstein, Connor'ın orta yaşlı sekreteri ve evlatlık kızı rolünde. Holokost sırasında Yahudi bir çocukken Connor tarafından Nazilerden kurtarılan Rachel, onun gerçek kimliğini bilen birkaç ölümlü insandan biridir.
 • Hugh Quarshie, Connor'ın ölümsüz arkadaşı ve arkadaşı Sunda Kastagir rolünde. New York'ta bir savaş sırasında Kurgan tarafından kafası kesilir.
 • Christopher Malcolm, Kirk Matunas rolünde, Kurgan ve Kastigir makineli tüfekleri Kurgan arasındaki düelloya tanık olan ve ardından kötü adamın kılıcına saplanan, duygusal olarak dengesiz bir Vietnam Savaşı gazisi.
 • Iman Fasil rolünde Peter Diamond bir Fransız ölümsüz. İskoçyalı kendi kılıcını çekme şansı bulamadan Connor'a saldırır. Buna rağmen Connor onu yener ve kafasını keser.
 • Celia Imrie, Heather'la tanışmadan önce 1536'da Connor'ın sevgilisi Kate MacLeod olarak. Connor'ın ölümsüzlüğüne ikna olmuş, onun "Lucifer ile işbirliği içinde olduğu" anlamına gelir. Kate, onun tehlikede yakılması için başarısız bir çabaya öncülük eder.
 • Billy Hartman ve James Cosmo, Dougal ve Angus Macleod Connor'ın kuzenleri ve MacLeod Klanının liderleri olarak.
 • Candy rolünde Corinne Russell, Kurgan tarafından işe alınan bir fahişe.

Profesyonel güreşçiler Greg Gagne, Jim Brunzell, Sam Fatu, Michael Hayes, Terry Gordy ve Buddy Roberts, bir etiket takımı maçında filmin açılış sekansında kendileri gibi görünüyor. Filmdeki olay sözde Madison Square Garden'da yapıldı ama aslında New Jersey'deki Brendan Byrne Arena'da çekildi.[6][7]

Yapım ve geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Düşüncenin ortaya çıkışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gregory Widen, UCLA'da senaristlik programında lisans öğrencisiyken Highlander'ın senaryosunu sınıf ödevi olarak yazdı.[8] Widen ayrıca Ridley Scott'ın 1977 tarihli filmi The Duellists'i hikâyesi için ilham kaynağı olarak kullandı. Widen'ın eğitmeni senaryoyu okuduktan sonra onu bir temsilciye göndermesini tavsiye etti. Widen, senaryoyu 200.000 ABD dolarına sattı. 1986 yapımı Highlander filminin senaryosu olacak olan şeyin ilk taslağı oldu.[9]

Widen'a göre "Hikayenin fikri temelde The Duellists'deki -adam yıllar içinde bir düello bitirmek istiyor- riff ile hem İskoçya'ya hem de Londra Kalesi zırh gösterisine yaptığım ziyaretin bir kombinasyonuydu ve burada 'Tüm bunlara sahip olsaydın? Ya bütün bunları tarih boyunca giyseydiniz ve birisine hayatınızda bir tur atsanız? ' Bu sahne temelde filmin içinde."[9]

Highlander: The Series'in yapımcısı William Panzer'e göre, "İşte burada her şey yerine oturdu - Ölümsüzlerin olduğu ve onların birbirleriyle çatışma içinde oldukları fikri, geri kalanımızın farkında olmadığı gizli yaşamlar sürüyor."[10]

The Action Elite, Gregory Widen ile 2006 yılında yaptığı bir röportajda, "UCLA öğrencisi olarak yazdığım bir projenin bu tür bir hayata sahip olmasına her zaman şaşırmışımdır. Bence öykünün nasıl anlatıldığının benzersizliği ve ölümsüzlük hakkında bir yürek ve bakış açısına sahip olması çekici."[11]

Widen'ın orijinal senaryo taslağı filmden önemli ölçüde farklıydı. İlk hikâye daha karanlık ve daha şiddetliydi. Connor, 1518 yerine 1408'de doğdu. Annesi ve babasıyla birlikte yaşıyor. Heather yoktur Connor, ölümsüz olduğunu öğrendiğinde onu reddeden Mara adında bir kıza söz verilir. Connor, sürgün edilmek yerine köyünden isteyerek ayrılır. Takma adı Richard Tupin ve silahı özel bir geniş kelime. Ramírez, iki bin yıldan daha önce doğmuş eski bir Mısırlı yerine 1100 yılında doğmuş bir İspanyol. Kurgan, Carl William Smith takma adını kullanan Şövalye olarak bilinir. O vahşi değil, soğukkanlı bir katil. Brenda, Brenna Cartwright'tır.

Yeniden yazma sırasında diğer öğeler değiştirildi. Başlangıçta ölümsüzler çocuk sahibi olabilirdi Connor'ın 37'ye sahip olduğu söyleniyor. İlk taslaktaki bir geriye dönüşte Connor, oğullarından birinin cenazesine katılır. Karısı (70'li yaşlarında) ve 50'li yaşların ortalarındaki iki oğlu onu ölümsüz olarak görüyor. İlk taslakta, ölümsüz biri diğerini öldürdüğünde enerji açığa çıkmaz ve Ödülden bahsedilmez. Ölümsüzler hala birbirlerini hissedebilirler ve Connor sonunda Şövalyeyi öldürdüğünde keskin bir acı hisseder. Sonun yakınında başka bir ölümsüz olduğunu hissettiği için, bunun Oyunun devam ettiği birçok savaştan biri olduğunu ima ediyor.

Yönetmen Russell Mulcahy bir dergiyi karıştırıyordu ve Christopher Lambert'in Greystoke: Tarzan Efsanesi, Maymunların Efendisi'nin baş kahramanı rolünden bir fotoğrafını gördü. 2015 Neuchâtel Uluslararası Fantastik Film Festivali'nde Mulcahy, fotoğrafı prodüksiyon ekibine gösterdiğini söyledi ve "Bu kim?" dedim. Hiçbir fikirleri yoktu. İngilizce konuşamıyordu. Ama mükemmel bir görünüme sahipti. İngilizceyi çok hızlı öğrendi."[12]

Gregory Widen aslen Connor'ı yüzyıllar süren şiddet ve kayıpların ardından çok ciddi bir gaddar karakter olarak tasavvur etmişti. Ancak film, MacLeod'u kayıp yaşayan ve yeni bağlılıktan korkan ancak aşk olasılığını inkar etmeyen bir kişi olarak tasvir ediyordu, ancak aşk olasılığını inkar etmiyor ve evlat edinilen kızına umut beslemesini ve iyimser kalmasını söylüyor. Lambert, 2016 yılında HeyUGuys ile yaptığı bir röportajda, Connor MacLeod hakkında çekici bulduğu şeyin bir kısmının, uzun yaşamına ve birçok kaybına rağmen hala mizah ve umut besleyen adam olduğunu söyledi. "Omuzlarında beş yüz yıllık şiddet, acı, aşk ve ıstırap taşıyan ve hâlâ pozitif olan bir karakter aracılığıyla ölümsüzlük konusuna dokunan tek rol bu. Beni en çok şaşırtan şey buydu... Tek bir hayat yaşamak zor ama çevrenizdeki tüm insanların defalarca öldüğünü görmek. Bu acıyla nasıl başa çıkıyorsun? Olumlu ve iyimser olmaya devam etmek için yürümeye devam etme gücüne nasıl sahipsin? Onları kaybettiğinizde yarattığı acıyı bildiğiniz zaman tekrar aşık olabilmek."[13]

Widen ayrıca orijinal olarak Kurgan hakkında farklı bir vizyona sahipti. "Senaryomdaki en farklı şey Kurgan'dı. Çok daha fazla işkence gördü. Highlander'daki Kurgan, neredeyse Freddy [Krueger] 'e benziyor - o sadece gevezelik eden bir psikopat. Onu zamanla her şeyini kaybeden bir adam olarak tasavvur ettim. Ona sabah kalkması için bir sebep vermek için tutunabileceği tek şey, bu işi bitirmek oldu - adamımızla [MacLeod] bitirmek. Daha çok bununla ilgiliydi… bu sadece sabah kalkmak için bir sebepti. Aksi halde ne anlamı var? Her şey süreksizdir, her şey kaybolur. Bu onu çok daha ciddi hale getirdi - garip bir şekilde sempatik bir kötü adam. "Widen, aktör Clancy Brown'un Kurgan hakkında benzer düşüncelere sahip olduğunu, kötü adamı melon şapka ve kötülüğünü gizleyerek giydirerek onu daha karmaşık ve ilginç hale getirmek istediğini söyledi. onun yerine sahip olduğu motorcu kıyafetini giymek yerine.[9]

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

İskoçya'nın Eilean Donan Kalesi ve köprüsü filmde öne çıkıyor.

Bütçe, Thorn EMI tarafından oluşturuldu.[11] Russell Mulcahy'ye getirildiğinde, başlık The Dark Knight idi.[14] Çekimler Nisan 1985'te İskoçya'da Mayıs ayında mekânda çekimlerle başladı ve Haziran'da Londra'ya dönerek New York'ta iki haftalık bir çekimin ardından Temmuz'da sona erdi. İskoçya, İngiltere ve New York'ta gerçekleşti.[15]

Yönetmen Russell Mulcahy, Highlander'ı hızlı kesme ve pacy müzik gibi müzik video tekniklerini kullanarak filme aldı.[16]

Hazırlık aşamasında, aktör Christopher Lambert, bir lehçe koçuyla aylarca çalışarak (sabah dört saat) ve Star Wars serisinde Darth Vader dublörlüğü yapmış olan Bob Anderson (öğleden sonra dört saat) ile kılıç eğitimi aldı.[14]

Bir İskoç gölünde su altında bir sahneyi çekerken Lambert, "İlk kez bu bir sürpriz. Suyun soğuk olacağını düşündüm ama o kadar da soğuk değil. İkinci kez donacağını anlarsın. Üçüncü kez geri döndüğünde ve 'Yaptığın son çekim bu' diyorsun."[17] Görüntü yönetmeni Arthur Smith, aslında MacLeod'un eteğinden düşen balıkların ancak Lambert'in eteğinin çok kısa olduğu sahneyi filme aldı. Smith, "Chris'in eteğinin üzerine bir tahliye borusunun bir kısmını kamera menzilinden çıkardım ve borudan aşağı canlı alabalık besledim" dedi.

Smith ayrıca MacLeod'u Kurgan ile görüşürken çekmekte de zorluklar yaşadı. O gün yağmur yağıyordu ve mürettebat, suyun kamera lenslerine çarpmasını ve filmde görünmesini önlemek için şemsiye ve saç kurutma makinesi kullanmak zorunda kaldı. Smith ayrıca, yakın görüşlü Lambert'in "atıyla tepenin üzerinden geçerken gözlüğünü çıkarmayı unutup durduğunu" da hatırladı.[16]

Central Park'ta Bow Köprüsü

Kapalı otopark sahnesinin çekimleri iki farklı yerde gerçekleşti. New York bölge müdürü Brett Botula'ya göre "Garajın dış cephesi Madison Square Garden'ın karşısında Manhattan ve içi ise 'Londra'da bir yer.'"[18] Açılış sahnesindeki güreş maçında The Fabulous Freebirds vs. Greg Gagne, Jim Brunzell ve The Tonga Kid yer aldı.[19]

MacLeod klanının savaşa başladığı sahnenin Lochaber bölgesinde "Glenfinnan köyünde, Loch Shiel kıyısında" geçmesi gerekiyordu, ancak aslında aynı genel bölgede bulunan ancak gerçekten Loch Duich kıyısında, Kyle of Lochalsh ve Skye Adası yakınlarındaki Eilean Donan Kalesi'nde çekildi.

DVD yorumuna göre, filmin doruk noktası başlangıçta Özgürlük Heykeli'nin tepesinde gerçekleşmesi planlanmıştı. Daha sonra bir eğlence parkı olarak değiştirildi ve sonunda Silvercup Studios binasının çatısı olarak değiştirildi.[15] Açılış sekansının başlangıçta bir Ulusal Hokey Ligi maçı sırasında gerçekleşmesi planlanmıştı, ancak NHL bunu reddetti çünkü film ekibi maçın şiddetini vurgulamayı amaçladı.[15]

Kurgan'ın, Kastagir'in kafasını kesip eski denizciyi bıçakladığı ara sokaktaki patlamanın ardından New York'ta çekilmiş olmasına rağmen İngiltere'de bir ara sokakta çekildi. Yönetmen, patlamayı sokaktaki patlamayı başlatmak konusunda isteksizdi çünkü pencereler Viktorya dönemi camıyla doluydu, ancak kendisine bunu yapma izni verildi, çünkü belirli alan birkaç ay içinde zaten yok olacaktı.

Connery'nin açılış seslendirmesi bir yankı etkisine sahip çünkü film için İspanyolca aksanı üzerinde bir ses koçu ile çalıştığı İspanyol villasının banyosunda kaydedilmişti. Yapımcılar için telefonda çalındı ve kayıt kalitesini ayırt edemedikleri için onayladılar.[20]

2014 yılında bir Reddit "Bana İstediğini Sor" oturumunda Clancy Brown, "Garip bir setti. Hepimiz iyi bir film yapmaya çalışıyorduk ve yapımcılar ellerinden geldiğince para kazanmaya çalışıyorlardı, bu yüzden bu yapımcılar yüzünden ucuza yapmamız gereken birçok şey vardı."

Film müziği[değiştir | kaynağı değiştir]

Highlander orijinal orkestra müziği Michael Kamen tarafından bestelendi. İngiliz rock grubu Marillion, gitarist Steve Rothery'nin daha sonra pişman olduğunu söylediği bir dünya turuna çıktıkları için film müziğini kaydetme şansını geri çevirdi.[21] Grubun İskoç baş vokalisti Fish de filmde bir rolü kabul etmiş ancak program çakışması nedeniyle çekildi.[22] Filmin müziklerini David Bowie, Sting ve Duran Duran'ın yaptığı düşünülüyordu. Nihai film müziği, Queen'in "A Kind of Magic" ve "Princes of the Universe" (ikincisi aynı zamanda Highlander televizyon dizisi başlık dizisi için de kullanılıyor) gibi birkaç şarkısını içerir.[5] Brian May, Connor ve eşi Heather arasındaki aşk sahnelerini izledikten sonra "Who Wants to Live Forever"ı yazmak için ilham aldı.[20]

Son jenerikte bugüne kadar bahsedilmesine rağmen, Highlander için tam bir film müziği albümü piyasaya sürülmedi. Queen'in 1986 albümü A Kind of Magic filmden birkaç şarkı içeriyor (bazen farklı düzenlemelerde olsa da): "Princes of the Universe", "Gimme the Prize (Kurgan'ın Teması)" (albüm versiyonu, filmden diyalogların parçalarını içerir), "One Year of Love", "Don't Lose Your Head", "Who Wants to Live Forever" ve "A Kind of Magic".

"A Kind of Magic" albümünün ve tekli düzenlemeleri, filmdeki bir karışımdan farklı bir karışım içeriyor. Albümün 2011'de yeniden piyasaya sürülmesi, şarkının uzun süredir yayınlanmamış Highlander versiyonunu içeriyor. Albüm, Queen'in Highlander'da kısaca yer alan "Theme from New York, New York" kaydını içermiyor. Bir sahnede bir araba radyosundan çalan "Hammer to Fall" bir Queen şarkısı daha önceki bir albüm olan The Works'teydi.

1995 CD Highlander: The Original Scores, Kamen's Highlander skorundan beş ipucu içerir (Stewart Copeland'ın Highlander II skorundan altı ipucu ve J. Peter Robinson'ın Highlander III skorundan dört ipucu). Ayrıca, 1990'ların sonunda ve 2000'lerin başında New Line Cinema'nın logo kimliği için tema müziği olarak Kamen'in partisyonundan bir alıntı (özellikle "The Quickening" in başlangıcı) yeniden düzenlenmiştir.

Yayın ve alım[değiştir | kaynağı değiştir]

Highlander, 7 Mart 1986'da Los Angeles'ta gösterime girdi.[23] Film, Birleşik Krallık'ta 116 dakika, Amerika Birleşik Devletleri'nde 111 dakika gösterim süresine sahipti.[22] ABD'de sinemalarda gösterime girmesi için filmden yaklaşık sekiz dakikalık görüntü kesildi. Kesiklerin çoğu, dağıtımcıların Amerikalı izleyicilerin komik bulmayacağını düşündükleri, özellikle Avrupa mizahını içeren sekanslardı; Connor, klan üyelerinden biri tarafından düellocunun asistanını vurması ve Kurgan'ın rahibin elini yalaması gibi.[15] Mulcahy'nin en sakıncalı bulduğu kesim, Connor'ın Rachel'la nasıl tanıştığını gösteren sahnenin silinmesiydi, çünkü onun kaldırılması için hiçbir neden göremiyordu ve Connor ile Rachel arasındaki ilişkinin onsuz anlaşılmaz olduğuna inanıyordu.[15]

Alex Stewart, Highlander'ı White Dwarf #79 için gözden geçirdi ve "Filmin gidişatı, nefes nefese bir hız ve mükemmel bir kamera çalışması. Performanslar da fena değil, özellikle şu ana kadar zirvede olan Brown ve Connery neredeyse bir sonraki siperde."[24]

Alex Stewart, Highlander for White Dwarf #81'in İngiliz yayın baskısını inceledi ve "Highlander, İskoç manzarasının zamansız ihtişamından New York'un sürrealist kentsel ormanlarına kadar görsel olarak büyüleyici. Kılıç dövüşleri müthiş" dedi.[25]

İlk ABD sürümünde Highlander iyi karşılanmadı, ancak Avrupa'da ve diğer pazarlarda ve aynı zamanda ev videosunda geniş ve kalıcı bir popülerlik kazandı. O zamandan beri hem yurtiçi hem de yurtdışı pazarlarda kült bir film haline geldi ve dört sekel, bir televizyon dizisi ve çeşitli diğer yan ürünlerle sonuçlandı.[26]

Film, açılış haftasonunda 2,4 milyon dolar hasılat yaptı ve ABD'de 5,9 milyon dolarla sona erdi. Uluslararası olarak film 12.9 milyon dolar hasılat yaptı.[27]

Highlander, ortalama 6,1/10 puana sahip 35 yoruma göre Rotten Tomatoes'da %69 onay derecesine sahiptir. Sitenin eleştirel fikir birliği, "İnsanlar Highlander'dan nefret ediyor çünkü o sevimsiz, abartılı ve saçma. İnsanlar onu aynı nedenlerden dolayı seviyorlar."[28] Metacritic'te filmin "genellikle olumsuz eleştiriler" olduğunu belirten 7 eleştiriye göre 100 üzerinden 24 ağırlıklı ortalama puanı var.[29]

Danél Griffin, Sanat Olarak Film'de dört yıldızla ödüllendirildi (dört üzerinden): "Highlander'ın başarısının anahtarı, konusuna yaklaşımında yatıyor. Mulcahy'nin benzersiz yönetmenlik stili ve akıllıca yazılmış senaryosu sayesinde klişe nefes alan bir öncül ne olabilirdi ki... Highlander, film yapım dünyası büyümeye ve değişmeye devam ettikçe kesinlikle sevilmeye ve izlenmeye devam edecek klasik bir film. Sinema sanatının muzaffer bir örneğidir ve onu seyretmek bize neden sinemaya gitmeyi en başta sevdiğimizi hatırlatıyor."[30] FilmCritic.com'dan Christopher Null filme beş üzerinden dört buçuk yıldız verdi: "Highlander'ın kılıç ve büyücülük filmleri arasında eşi benzeri yok."[31] Null daha sonra Highlander'ı "şimdiye kadar yapılmış en büyük aksiyon filmi" olarak adlandırdı ve "harika kılıç dövüşleri, harika bir müzik ve sadece bir darkafalı'nın hoşlanmayacağı zaman büken bir olay örgüsü" içerdiğini söyledi.[32]

BBC'den Matt Ford, filme beş üzerinden üç yıldız verdi: "20. yüzyılın sonlarında Amerika'nın karamsar yağmurlu kara sokaklarından orta çağ İskoçya'sının vahşi açık alanlarına kadar Mulcahy, uygun şekilde engebeli konumlarla içgüdüsel dövüş sahnelerini başlatmak için film tarihini yağmalamaktadır... Filmin amatör oyunculuk, zayıf anlatım ve görkemli maço duruşuyla kaybettiği şey, ateşli bir kabadayılık, hız ve yaşam aksiyonundan daha büyük bir hızla telafi ediyor."[33] DVD Town'dan Dean Winkelspecht de Highlander'a beş üzerinden üç yıldız verdi ve şunları yazdı: "Filmin yavaş temposu ve tarihli görünümü birçok yeni izleyiciyi geri çevirecek... Ancak filme, birçoğunu ikinci veya üçüncü bir yardım için geri getiren kesin bir çekicilik var. Yıllar içinde filmi takdir etmeyi öğrendim, filmin hikayesi benzersiz ve eğlenceli."[34]

Filme 10 üzerinden 8 puan veren IGN şunları yazdı: "Bu 80'ler klasiğinde çok şey var. Filmin çekildiği sert MTV tarzı bu günlerde yaygındır, ancak o zamanlar çığır açmıştı. Bu film, selüloide adanmış en iyi sahne geçişlerinden bazılarını içeriyor... Buna, Connery ve özellikle Clancy Brown'ın bazı eğlenceli performansları da eklendi."[35]

Leonard Maltin filme bir buçuk yıldız verdi: "İlginç önermeler saçma ve sıkıcı hale geldi... Eski rock video yönetmeni Mulcahy'nin acımasızca gösterişli kamera hareketleri Dramamine'e ulaşmanıza neden olabilir."[36]

Ev videosu yayını[değiştir | kaynağı değiştir]

Video, Amerika Birleşik Devletleri'nde bir hit oldu.[37] Highlander II: The Quickening'in 1991'deki tiyatro sürümü, devam filmi bir gişe başarısı olmamasına rağmen, Highlander'daki kiralama faaliyetini önemli ölçüde artırdı.[38] Highlander, filmin uluslararası kesilmemiş versiyonunu içeren bir "10th Anniversary Edition" Director's Cut ile 1997'de Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk kez DVD'ye çıktı.[35] 2001 yılında Avustralya'da filmin Uluslararası kesimini de içeren bir "15. Yıl Dönümü" baskısı yayınlandı.[39]

Highlander, 2002 yılında iki baskı halinde tekrar piyasaya sürüldü: birkaç ekstra özellik içeren özel bir "Immortal Edition" (birkaç Queen müzik videosu ve filmden üç Queen şarkısı içeren bir bonus CD dahil) ve her ikisi de Uluslararası kesilmemiş sürümü içeren standart bir baskı yeniden düzenlenmiş video ve DTS ES sesi ile.[40] 17 Haziran 2009'da Fransız distribütör StudioCanal, Almanya,[41] Birleşik Krallık,[42] Hollanda, Avustralya ve Japonya'daki[43] benzer yayınlarla Blu-ray[44] filmini yayınladı. ABD yönetmeninin kurgusu şu anda filmin şu anki sahibi StudioCanal'ın lisansı altında Kuzey Amerika'da Lionsgate'den DVD ve Blu-ray olarak mevcutken, televizyon hakları şu anda tiyatro dağıtıcısı 20th Century Fox'un The Walt Disney Company ana şirketine aittir.

Kalıt[değiştir | kaynağı değiştir]

Romanlaştırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin romanı Garry Kilworth tarafından "Garry Douglas" takma adıyla yazılmıştır. Heather'ın Connor'ın Ramírez'den ölümsüzlüğünü öğrenmesi, Kurgan'ın İlk Ölümü ve kötü adamın "Bedevi" (sonunda öldürdüğü) olarak bilinen bir Arap ölümsüz ile eğitimi gibi ayrıntıları ortaya çıkararak filmin olaylarını genişletti. Roman, Kurgan'ın 1536'da MacLeod ile tanışmadan kısa bir süre önce ölümsüz bir Moğol savaşçısıyla savaşmasını ve onu yenmesini anlatıyor. Başka bir sahne, özelleştirilmiş geniş sözünü nasıl elde ettiğini ortaya koyuyor.

Roman, Connor ve Kastagir'i daha kasvetli bir ilişki içinde olarak tasvir ediyor, ikisi rahat konuşuyor ve korkuları hakkında birbirlerine güveniyor. Alternatif bir sahne, Köprüye gitmeden önce metroda buluşmalarını sağlar.

Kitap, Connor'ın Kurgan'la son savaşının ardından sonunu genişletiyor. İskoçya'ya gitmeden önce Rachel'a son bir veda etmek için antika dükkânına döner. Oradayken, o ve Brenda iki ay boyunca ülkeyi gezer, ardından Camden Alley'de bir antika dükkânı açar. Bir keresinde Connor, Scottish Highlands'e tek başına döner ve Heather ile evinin kalıntılarına bakar. Orada çatlak yok ama düşmüş torun içinden birkaç taş buluyor ve Ramírez ile Heather'ın mezar yerini buluyor. İki kereste bulmak ve kaba bir haç biçimlendirmek Connor, Heather'a Brenda'yı seveceğini söyler çünkü "o sana çok benziyor".

Devam filmleri ve planlanan veya olası yeniden yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmi iki direkt devam filmi izledi. Highlander II: The Quickening 1991'de piyasaya sürüldü ve bazılarının bunu şimdiye kadar yapılmış en kötü filmler arasında gördüğü genel olarak olumsuz bir yanıtla karşılaştı.[45] Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension olarak da bilinir) 1994 yılında piyasaya sürüldü ve ilk filmin alternatif bir devamı olarak hareket eden Highlander II kanonunu geriye dönük olarak sildi. Highlander: Endgame (2000) ve Highlander: The Source (2007) filmleri, Highlander: The Series dizisinin sürekliliğini takip ediyor. Her iki film de hem orijinal filmin hem de TV şovunun hayranlarından olumsuz yorumlar aldı. Başrol oyuncusu Colin MacLeod ile kendi sürekliliği içinde var olan Highlander: The Search for Vengeance (2007) anime filmi büyük ölçüde olumlu eleştiriler aldı.

Mart 2008'de Summit Entertainment, Highlander'ın film haklarını satın aldığını ve orijinal filmi yeniden yaptığını duyurdu.[46][47][48] Chad Stahelski, olası bir üçleme olarak planlanan yeniden başlatma ile kılıçlı John Wick olarak tanımlanan yeniden başlatmanın yeni yönetmeni olarak açıklandı. Mayıs 2020 itibarıyla yeniden yapımın çekimleri henüz başlamadı.[49]

Televizyon dizisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Christopher Lambert'e, bir TV dizisi uyarlamasında Connor MacLeod olarak geri dönme şansı verildi. Lambert rolü geri çevirdi, böylece dizi, Adrian Paul'un oynadığı Duncan MacLeod karakterini tanıtan bir yan ürün oldu. Highlander: Seri, 1992'de Lambert'in ilk bölümde Connor olarak görünmesiyle televizyonda yayınlanmaya başladı. Dizi, Duncan'ın Connor'ın sürgüne gönderilmesinden on yıllar sonra doğan ve Clan MacLeod tarafından kabul edilen bir adam olduğunu açıklıyor. Duncan ölümsüz olduğunu keşfettikten sonra Connor onu bulur ve kendi yoluna gitmeden önce onu eğitir. İkinci sezonun prömiyer bölümü "The Watchers", Connor'ın Kurgan'la mücadelesinin 1985'te şovun kanonunda yaşandığını doğruladı, ancak Duncan da dahil olmak üzere olayların bu versiyonunda hala yaşayan birkaç ölümsüz olduğu için Ödül kazanılmadı. Lambert başka bir bölümde görünmedi ama o ve Duncan, Highlander: Endgame filminde tekrar buluştu.

Highlander: The Animated Series 1994'ten 1996'ya kadar yayınlandı. Özgün filmin gevşek bir bilimkurgu uyarlaması ve devamı olan dizi, Dünya'da kıyamete neden olan bir göktaşı hayal ediyor. Bu Connor MacLeod'un ardından, Ödül için savaşlarına devam etmek yerine insanlık için bilgiyi korumaya yardımcı olmaya karar veren birkaç ölümsüzden biridir, ancak daha sonra kalan kötü ölümsüz olan Kortan tarafından öldürülür. 27. yüzyılda geçen seride, MacLeod Klanının son soyundan gelen genç ölümsüz kahraman Quentin MacLeod yer alıyor. Connor'ın eski bir arkadaşı olan Don Vincente Marino Ramirez adlı başka bir ölümsüz tarafından eğitildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c d e f g h Pulleine, Timothy (1973-2012). ": Kes". Film Quarterly. 26 (2): 56-56. doi:10.1525/fq.1972.26.2.04a00260. ISSN 0015-1386. 
 2. ^ "11. Freedom Is a Score: Deciding To Go Straight", Square John, Toronto: University of Toronto Press, ss. 142-152, 31 Aralık 1988, ISBN 978-1-4875-8479-5, erişim tarihi: 28 Kasım 2020 
 3. ^ "Highlander (1986) - Financial Information". The Numbers. 7 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2020. 
 4. ^ Duchovnay, Gerald (1 Eylül 2015), "Sean Connery Reconfigured: From Bond to Cult Science Fiction Figure1", Science Fiction Double Feature, Liverpool University Press, ss. 68-83, ISBN 978-1-78138-183-0, erişim tarihi: 28 Kasım 2020 
 5. ^ a b "Sounds of the future: essays on music in science fiction film". Choice Reviews Online. 48 (05): 48-2560-48-2560. 1 Ocak 2011. doi:10.5860/choice.48-2560. ISSN 0009-4978. 
 6. ^ Irawan, Dasapta Erwin (6 Aralık 2017). "Indonesia's publication: Some facts that you might have missed". dx.doi.org. Erişim tarihi: 28 Kasım 2020. 
 7. ^ Joffe, Josef; Zelikow, Philip; Rice, Condoleezza (1996). "Putting Germany Back Together: The Fabulous Bush and Baker Boys". Foreign Affairs. 75 (1): 158. doi:10.2307/20047476. ISSN 0015-7120. 
 8. ^ "Gregory Widen". Hollywood.com. 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2015. 
 9. ^ a b c Power, Ed (16 Haziran 2016). "There can be only one: why Highlander will live forever". The Telegraph (İngilizce). ISSN 0307-1235. 8 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2020. 
 10. ^ Bill Panzer, at Thedigitalbits.com 14 Ağustos 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., last accessed September 4, 2007
 11. ^ a b "Interview with Gregory Widen - The Action Elite". theactionelite.com. 28 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2020. 
 12. ^ "There can be only one: why Highlander will live forever". web.archive.org. 4 Ağustos 2020. 4 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2020. 
 13. ^ Goodwin, Daniel (7 Temmuz 2016). "Exclusive: Christopher Lambert on 30 years of Highlander". HeyUGuys (İngilizce). 10 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2020. 
 14. ^ a b "How we made Highlander: 'Connery opened his homemade whisky on the plane'". the Guardian (İngilizce). 5 Temmuz 2016. 6 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2020. 
 15. ^ a b c d e Cadario, Eva (Mart 2007). "The Devil and Daniel Johnston (video) Director: Jeff Feuerzeig Sony pictures VHS/DVD, USA 2005, DVD £19.99, running time 1h 50 m (12A)". Psychiatric Bulletin. 31 (3): 117-117. doi:10.1192/pb.bp.106.012781. ISSN 0955-6036. 
 16. ^ a b McNulty, Yvonne, "Straits Times Index (Singapore)", Encyclopedia of Business in Today's World, 2455 Teller Road, Thousand Oaks California 91320 United States: SAGE Publications, Inc., ISBN 978-1-4129-6427-2, 13 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 28 Kasım 2020 
 17. ^ Billen, Stephanie (22 Ağustos 1986). "Christopher Lambert, star of Greystoke, becomes the Highlander". The List. 9 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2019. 
 18. ^ &NA; (Haziran 2003). "Eye on Washington". Oncology Times. 25 (12): 31-32. doi:10.1097/01.cot.0000289831.08833.fa. ISSN 0276-2234. 
 19. ^ "Where Are They Now? Buddy Roberts". WWE (İngilizce). 2 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2020. 
 20. ^ a b Power, Ed (6 Haziran 2016). "There can be only one: why Highlander will live forever". The Telegraph (İngilizce). ISSN 0307-1235. 8 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2020. 
 21. ^ O'Neill, Eamon (6 Eylül 2014). "Steve Rothery - Marillion - Uber Rock Interview Exclusive". Uber Rock. 6 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mart 2015. 
 22. ^ a b Ryan, Mick; Savage, Stephen P; Wall, David S, (Ed.) (2001). "Policy Networks in Criminal Justice". doi:10.1057/9780230524347. 
 23. ^ "AFI|Catalog". catalog.afi.com. 28 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2020. 
 24. ^ White, Alex; Palmer, John; Boynton, Geoffrey (1 Eylül 2018). "Probing the serial bottleneck in visual word recognition". Journal of Vision. 18 (10): 1168. doi:10.1167/18.10.1168. ISSN 1534-7362. 
 25. ^ Weidemann, V. (1971), "White Dwarf Atmospheres", White Dwarfs, Dordrecht: Springer Netherlands, ss. 81-96, ISBN 978-94-010-3083-0, erişim tarihi: 28 Kasım 2020 
 26. ^ "New director for planned remake of cult film Highlander". BBC News (İngilizce). 30 Ekim 2013. 17 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2020. 
 27. ^ "New director for planned remake of cult film Highlander". BBC News (İngilizce). 30 Ekim 2013. 17 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2020. 
 28. ^ Villarreal, Eduardo; Zein, Joe (Ocak 2018). "1441". Critical Care Medicine. 46: 704. doi:10.1097/01.ccm.0000529443.11746.21. ISSN 0090-3493. 28 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 29. ^ "Metacritic: film". Choice Reviews Online. 40 (08): 40-4503-40-4503. 1 Nisan 2003. doi:10.5860/choice.40-4503. ISSN 0009-4978. 28 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2020. 
 30. ^ Griffin, Charles T.; Griffin, Brenda S. (Şubat 1986). "Art as Collective Action". American Sociological Review. 41 (1): 174. doi:10.2307/2094385. ISSN 0003-1224. 
 31. ^ Puligundla, Chandrasekhar; Agarwal, Rakesh (Temmuz 2000). "Com Components on Heterogeneous Platforms for E-Com Applications". IETE Technical Review. 17 (4): 229-234. doi:10.1080/02564602.2000.11416908. ISSN 0256-4602. 
 32. ^ "letter-on-quickening-of-military-repression-july-28-1980-15-pp". Human Rights Documents online. Erişim tarihi: 28 Kasım 2020. 
 33. ^ "Ford, Anna, (born 2 Oct. 1943), broadcaster, BBC, 1989–2006", Who's Who, Oxford University Press, 1 Aralık 2007, erişim tarihi: 28 Kasım 2020 
 34. ^ TSUCHIYA, Yoichi (2002). "Optical Head for CD & DVD". The Review of Laser Engineering. 30 (3): 123-127. doi:10.2184/lsj.30.123. ISSN 0387-0200. 
 35. ^ a b Degen, Franz. Ign. Benezit Dictionary of Artists. Oxford University Press. 31 Ekim 2011. 
 36. ^ Maltin, Leonard (1998). "Leonard Maltin; Writer, Critic". Film Quarterly. 52 (1): 65-66. doi:10.2307/1213384. ISSN 0015-1386. 
 37. ^ "Cloud microphysics and applications to global change, Toronto, Canada (10–14 August 1991 — tentative dates)". Atmospheric Research. 26 (6): 555. Kasım 1991. doi:10.1016/0169-8095(91)90044-w. ISSN 0169-8095. 
 38. ^ Lane, Jim (2009). "Mining the Home Movie: Excavations in Histories and Memories (review)". Journal of Film and Video. 61 (4): 56-57. doi:10.1353/jfv.0.0044. ISSN 1934-6018. 
 39. ^ "DVD-ROM drive compatibility test for DVD-R (general), DVD-RW, DVD+R, DVD+RW and DVD-RAM discs (phase 1)". Gaithersburg, MD. 2003. 
 40. ^ "D ES IGN", Contemporary Ergonomics 2002, CRC Press, ss. 313-376, 28 Mart 2002, ISBN 978-0-429-10168-7, erişim tarihi: 28 Kasım 2020 
 41. ^ "Spielformen des Surrealen in Jean-Pierre Jeunets Kinowelt", Surrealismus und Film, transcript-Verlag, ss. 239-250, 31 Aralık 2008, ISBN 978-3-8394-0863-6, erişim tarihi: 28 Kasım 2020 
 42. ^ Perkowitz, Sidney (Mayıs 2010). "From ray-gun to Blu-ray". Physics World. 23 (05): 16-20. doi:10.1088/2058-7058/23/05/27. ISSN 0953-8585. 
 43. ^ "Blu-Ray Discs as Universal Biochip Substrates: Lithography-Free Surface Activation and Assay Patterning". dx.doi.org. Erişim tarihi: 28 Kasım 2020. 
 44. ^ "Le Studio Canal Plus as "Dumb Money": Working within Hollywood and Building a Library, 1990–99". Mass Producing European Cinema. 2019. doi:10.5040/9781501327117.0007. 
 45. ^ "NETWATCH: Botany's Wayback Machine". Science. 316 (5831): 1547d-1547d. 15 Haziran 2007. doi:10.1126/science.316.5831.1547d. ISSN 0036-8075. 10 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2020. 
 46. ^ "Preliminary Crack Cocaine Retroactivity Report (May 2008)". Federal Sentencing Reporter. 20 (4): 268-278. 1 Nisan 2008. doi:10.1525/fsr.2008.20.4.268. ISSN 1053-9867. 
 47. ^ "February", September 1922–August 1924, University of California Press, ss. 557-561, 31 Aralık 1986, ISBN 978-0-520-34227-9, erişim tarihi: 28 Kasım 2020 
 48. ^ Chau, Angie (2011), "Fashion Sucks … Blood: Clothes and Covens in Twilight and Hollywood Culture", Bringing Light to Twilight, New York: Palgrave Macmillan US, ss. 179-189, ISBN 978-0-230-11068-7, erişim tarihi: 28 Kasım 2020 
 49. ^ "Tuesday 22 November". Clinical & Experimental Ophthalmology. 44: 56-71. Kasım 2016. doi:10.1111/ceo.12855. ISSN 1442-6404. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]