Sheer Heart Attack

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sheer Heart Attack
Queen stüdyo albümü
Yayımlanma8 Kasım 1974
TarzRock
Süre38:41
ŞirketEMI (Avrupa)
Elektra (ABD)
YapımcıRoy Thomas Baker, Queen
Queen kronolojisi
Queen II
(1974)
Sheer Heart Attack
(1974)
A Night at the Opera
(1975)
Sheer Heart Attack albümünden çıkan single'lar
  1. "Killer Queen/Flick of the Wrist"
    Yayımlanma: 21 Ekim 1974
  2. "Now I'm Here"
    Yayımlanma: 17 Ocak 1975
  3. "Lily of the Valley"
    Yayımlanma: Nisan 1975 (Sadece Japonya'da)

Sheer Heart Attack, İngiliz rock grubu Queen'in 8 Kasım 1974 tarihinde yayınladığı üçünücü stüdyo albümüdür. Grup, 1974 yılı içinde ilk önce Queen II isimli ikinci albümlerini, sonra da Sheer Heart Attack isimli üçüncü albümlerini piyasaya sürerek, bir yıl içinde iki albüm birden çıkarmıştır. (Grup 1980 yılında da aynı yıl içinde iki albüm birden çıkarmıştır. Bu iki albüm ise, The Game ve Flash Gordon isimli çalışmalardır.)

Sheer Heart Attack albümünün ortaya çıkış öyküsü ise şöyledir: Grup, 1974 yılında ABD'de Mott the Hoople ile birlikte turnedeyken Queen gitaristi Brian May sarılık hastalığına yakalanmış ve böylece turne, Queen için sona ermiştir. Ayrıca sarılık hastalığı, o dönemde ABD'de karantina gerektiren hastalıklar içinde yer aldığı için Brian May, sınır dışı edilmiş ve İngiltere'ye gönderilmiştir. Diğer grup elemanları da May ile birlikte İngiltere'ye gitmiş ve boş zamanlarını yeni şarkılar yazarak geçirmişlerdir. Albümün prova ve kayıtları, Brian May'in hastalık dönemine rastlamıştır. Hatta May, bu albümdeki Now I'm Here isimli parçayı hastanede yazmıştır. Sonunda Brian May iyileşmiş ve gruba katılarak kayıtları tamamlamıştır. Albümden çıkan ilk teklik (ayrıca Queen'in dünya çapında piyasaya sürdüğü teklik) olan Killer Queen, İngiltere listelerinde kısa süre içinde 2 numaraya kadar yükselmiştir.

Queen bu albümde, ilk iki albümleri olan Queen ve Queen II LP'lerindeki progressive müzikal altyapıdan kopuş sergilemiş ve daha geleneksel rock melodileri kullanmıştır. Ayrıca, bu albümle beraber artık yavaş yavaş klasik Queen sound'u oluşmaya başlamıştır. Bu yapı, grubun sonraki iki albümü A Night At The Opera (1975) ve A Day At The Races (1976) albümlerinde daha belirgin bir şekilde ortaya çıkmıştır.

Sheer Heart Attack albümünde bas gitarist John Deacon, ilk kez gruba beste vermiş ve Misfire isimli bu beste albümde yayınlanmıştır.

Albümde yer alan Stone Cold Crazy isimli çalışma, Queen grubunun ilk kez topluca yaptığı beste çalışmasıdır. Bu şarkı 1991 yılında thrash-metal grubu Metallica tarafından yorumlanmış ve teklik olarak piyasaya sürülmüştür. Metallica adına James Hetfield ve Queen, ayrıca bu şarkıyı 20 Nisan 1992 tarihinde Wembley Stadyumu'nda gerçekleştirilen The Freddie Mercury Tribute konserinde de seslendirmiştir.

Queen grubunun Sheer Heart Attack turnesi kapsamında 20 Kasım 1974 tarihinde Londra'da Rainbow Theatre 'da verdiği konser, 1992 yılında Live At The Rainbow ismiyle VHS formatında yayınlanmıştır.

Sheer Heart Attack albümünde yer alan şarkılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Bölüm
No. BaşlıkŞarkı yazar(lar)ı Süre
1. "Brighton Rock"  Brian May 5:08
2. "Killer Queen"  Freddie Mercury 3:01
3. "Tenement Funster"  Roger Taylor 2:48
4. "Flick of the Wrist"  Mercury 3:19
5. "Lily of the Valley"  Mercury 1:43
6. "Now I'm Here"  May 4:10
İkinci Bölüm
No. BaşlıkŞarkı yazar(lar)ı Süre
1. "In the Lap of the Gods"  Mercury 3:20
2. "Stone Cold Crazy"  Mercury, May, Taylor, John Deacon 2:12
3. "Dear Friends"  May 1:07
4. "Misfire"  Deacon 1:50
5. "Bring Back That Leroy Brown"  Mercury 2:13
6. "She Makes Me (Stormtrooper in Stilettoes)"  May 4:08
7. "In the Lap of the Gods... Revisited"  Mercury 3:42
(1991'de Hollywood Records tarafından yeniden yayınlanan CD'de yer alan bonus şarkı)
No. Başlık Süre
14. "Stone Cold Crazy (1991 remix by Michael Wagener)"   2:15