The Miracle

Vikipedi, özgür ansiklopedi

The Miracle, Queen'in 22 Mayıs 1989 tarihinde piyasaya sürdüğü 12. stüdyo albümüdür. Aynı zamanda albümün üçüncü şarkısıdır. Albümde beşinci sırada single ve klip olarak yayınlanmıştır. Albüm genel itibarıyla, Queen'in progressive rock kökenlerine geri dönüş yaptığının işaretlerini vermektedir. Yoğun klavye, orkestral geçişler, hard rock gitar soloları ve tabii ki Freddie Mercury'nin eşsiz vokal performansı albümü değerli kılan özelliklerdendir.

"The Miracle" Albümünden Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "The Miracle" albümü kayıtları, Brian May'in ilk evliliğinin sorunlu olduğu döneme ve Freddie Mercury'ye HIV teşhisi konduğu döneme denk gelmiştir. Mercury HIV taşıdığını grup arkadaşlarına söylese de bunu basına henüz söylememiştir.
  • "The Miracle" albümünün ismi önce "The Invisible Man" olarak kararlaştırılmıştır. Ancak albümün yayınlanmasından 3 hafta önce isim değişikliğine gidilerek albümün ismi "The Miracle" konmuştur.
  • Albümün kapağı, özel bilgisayar ve illüstrasyon teknolojisi kullanılarak hazırlanmıştır. Kapakta, ayrı ayrı yüz fotoğrafları çekilmiş grup elemanlarının, yüzlerinin birleştirilmiş hali tasarlanmıştır.
  • Albümdeki şarkıların yazım aşamaların her bir grup elemanı katkıda bulunmuştur. Bu yüzden grup, diğer albümlerdeki durumun aksine, ilk kez albüm kapağında (CD kitapçığında) bütün şarkıların Queen tarafından bestelendiğini yazmıştır.

The Miracle albümünde yer alan şarkılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Bölüm
No. BaşlıkŞarkı yazar(lar)ı Süre
1. "Party"  John Deacon, Brian May, Freddie Mercury 2:24
2. "Khashoggi's Ship"  Mercury, Queen 2:47
3. "The Miracle"  Deacon John 5:02
4. "I Want It All"  May 4:40
5. "The Invisible Man"  Roger Taylor 3:55
İkinci Bölüm
No. BaşlıkŞarkı yazar(lar)ı Süre
1. "Breakthru"  Mercury , Taylor 4:07
2. "Rain Must Fall"  Music: Deacon. Lyrics: Mercury 4:20
3. "Scandal"  May 4:42
4. "My Baby Does Me"  Deacon, Mercury 3:22
5. "Was It All Worth It"  Mercury 5:45

Albümde Yer Almayan Şarkılar:

  1. Stealin' (Mercury, May, Deacon, Taylor)
  2. Hijack My Heart (Taylor)
  3. My Life Has Been Saved (Mercury, May, Deacon, Taylor)