A Kind of Magic

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İngiliz rock grubum Queen'in 2 Haziran 1986 tarihinde yayınladığı 11. stüdyo albümüdür. Ayrıca, grubun ikinci soundtrack albümüdür. A Kind Of Magic'teki şarkıların hepsi ('One Vision' hariç), Russell Mulcahy'in yönettiği "Higlander" filmi için bestelenmiştir. "One Vision" ise, "Iron Eagle" filminin soundtrack parçasıdır. Albümde öne çıkan özellikler, grubun daha senfonik ve daha heavy-metal tarzlara yönelmiş olmasıdır.

Grup, bu albümdeki kliplerde görsel temalara ve çizgi film animasyonlarına ağırlık vermiştir. Özellikle "A Kind Of Magic" şarkısının video klibi, başarılı çizgi film animasyonlarıyla süslenmiştir. Klipte Freddie Mercury, köhnemiş halde bulunan meşhur Playhouse tiyatrosuna gelir ve burada sihir kullanarak her şeyi değiştirir. Diğer grup elemanları da bu değişimden etkilenirler. Örümcek ağlarıyla örülü köhnemiş sahne ise bir anda Queen'in muazzam rock şovuna dönüşür.

"One Vision"un klibi, şarkının 1985 yılında prova ve kayıt aşamalarının yeniden montajlanmasıyla oluşmuştur.

"Friends Will Be Friends"in çekimi, grubun Magic Tour isimli turnesi sırasına rastlar. Queen elemanları yine sahnededir ve efsanevi şovlarını yapmaktadırlar.

"Who Wants To Live Forever"ın klibinde Queen grubu, Michael Kamen'ın yönettiği senfoni orkestrası ve çocuklardan oluşan ilahi korosu eşliğinde sahne almıştır. Klipte Brian May, gitarın yanında hem klavye çalmakta hem de vokalistlik yapmaktadır.

"Princes Of The Universe"ın klibinde grup daha rock ve heavy metal tarzda kamera karşısına geçmiştir. Klibin en can alıcı noktası, Highlander filminin başrol oyuncusu Christopher Lambert ile Freddie Mercury'nin kılıç düellosudur.

A Kind Of Magic albümünün turnesi olan Magic Tour, Freddie Mercury'nin ve Queen grubunun en son turnesi olması bakımından önemlidir. Bu turne, yalnızca Avrupa'daki ülkelerde gerçekleştirilmiştir. Turne, grubun 7 Haziran 1986'da İsveç'in Rasunda Stadyumu'nda verdiği konserle başlamış, 9 Ağustos 1986'da İngiltere'deki Knebworh Park konseriyle sona ermiştir. Bu turne kapsamında grubun tarihe geçen en önemli konserleri şunlardır: 11-12 Temmuz 1986'da Wembley Stadyumu'ndaki konser; 27 Temmuz 1986'da Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deki Nepstadion'da verilen konser; ve 9 Ağustos'ta İngiltere'deki Knebworth Park'ta verilen konserdir.

A Kind Of Magic albümünde yer alan şarkılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Bölüm
No. BaşlıkŞarkı yazar(lar)ı Süre
1. "One Vision"  Queen 5:10
2. "A Kind of Magic"  Roger Taylor 4:24
3. "One Year of Love"  John Deacon 4:26
4. "Pain Is So Close to Pleasure"  Deacon, Freddie Mercury 4:21
5. "Friends Will Be Friends"  Deacon, Mercury 4:07
İkinci Bölüm
No. BaşlıkŞarkı yazar(lar)ı Süre
1. "Who Wants to Live Forever"  Brian May 5:15
2. "Gimme the Prize (Kurgan's Theme)"  May 4:34
3. "Don't Lose Your Head"  Taylor 4:38
4. "Princes of the Universe"  Mercury 3:32
1986 EMI CD bonus şarkıları
No. BaşlıkŞarkı yazar(lar)ı Süre
10. "A Kind of 'A Kind of Magic'"  Taylor 3:38
11. "Friends Will Be Friends Will Be Friends..."  Mercury, Deacon 5:58
12. "Forever"  May 3:20
1991 Hollywood Records CD bonus şarkıları
No. BaşlıkŞarkı yazar(lar)ı Süre
10. "Forever"  May 3:20
11. "One Vision (Extended Vision)"  Queen 6:23

Albümde Yer Almayan Şarkılar:

  1. Blurred Vision (Freddie Mercury, Brian May, John Deacon, Roger Taylor)
  2. A Dozen Red Roses For My Darling (Roger Taylor)

Grup Elemanları: