Hot Space

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İngiliz rock grubu Queen'in 21 Mayıs 1982 tarihinde yayınladığı dokuzuncu stüdyo albümüdür. Queen bu albümde en az rock müzik kadar pop, funk, soul, disko, reggae, r&b gibi müzik türlerini denemiştir. Sonuç olarak ise grup, geleneksel rock hayranlarını kaybetmiştir. Queen'in albüm satışları düşmüş ve konserleri ise daha sönük geçmiştir. Albümün yayınlanmasından bir yıl önce Queen ve David Bowie, Under Pressure isimli teklik'i (single) yayınlamıştır. Bu şarkı, İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkede 1 numaraya yükselmiştir.

Queen'in vokalisti Freddie Mercury, The Beatles grubunun efsanevi vokalisti John Lennon'un öldürülmesinin ardından Life Is Real (Song For Lennon) isimli besteyi yapmıştır. Queen gitaristi Brian May ise, Latin Amerikalı Queen hayranlarına teşekkür etmek için yarı İngilizce yarı İspanyolca sözler içeren Las Palabras De Amor (The Words Of Love) isimli şarkıyı yazmıştır.

Queen, bu albüm için beş video klip çekmiştir. Bu klipler, Back Chat, Body Language, Calling Al Girls, Las Palabras De Amor ve Under Pressure isimli çalışmalardır.

Hot Space albümünde yer alan şarkılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Bölüm
No. BaşlıkŞarkı yazar(lar)ı Süre
1. "Staying Power"  Freddie Mercury 4:10
2. "Dancer"  Brian May 3:46
3. "Back Chat"  John Deacon 4:31
4. "Body Language"  Freddie Mercury 4:29
5. "Action This Day"  Roger Taylor 3:33
İkinci Bölüm
No. BaşlıkŞarkı yazar(lar)ı Süre
1. "Put Out the Fire"  May 3:15
2. "Life Is Real (Song for Lennon)"  Mercury 3:39
3. "Calling All Girls"  Taylor 3:53
4. "Las Palabras de Amor (The Words of Love)"  May 4:26
5. "Cool Cat"  Deacon, Mercury 3:26
6. "Under Pressure" (with David Bowie)Mercury, David Bowie 4:02