İçeriğe atla

The Wolf and the Lion

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"The Wolf and the Lion"
Game of Thrones bölümü
Bölüm no.1. sezon
5. bölüm
YönetmenBrian Kirk
Senarist
 • David Benioff
 • D. B. Weiss
Bölüm müziğiRamin Djawadi
Görüntü yönetmeniMarco Pontecorvo
EditörFrances Parker
Yayın tarihi15 Mayıs 2011
Süresi54 dakika
Konuk oyuncular
 • Donald Sumpter, Maester Luwin rolünde
 • Conleth Hill, Varys rolünde
 • Jerome Flynn, Bronn rolünde
 • Owen Teale, Alliser Thorne rolünde
 • Jamie Sives, Jory Cassel rolünde
 • Ron Donachie, Rodrik Cassel rolünde
 • Francis Magee, Yoren rolünde
 • Ian McElhinney, Barristan Selmy rolünde
 • Kate Dickie, Lysa Arryn rolünde
 • Dominic Carter, Janos Slynt rolünde
 • Julian Glover, Yüce Üstat Pycelle rolünde
 • Gethin Anthony, Renly Baratheon rolünde
 • Emun Elliott, Marillion rolünde
 • Roger Allam, Tüccar Illyrio
 • Finn Jones, Loras Tyrell rolünde
 • Susan Brown, Septa Mordane rolünde
 • Ciaran Birmingham, Mord rolünde
 • Luke McEwan, Rast rolünde
 • Conan Stevens, Gregor Clegane rolünde
 • Esmé Bianco, Ros rolünde
 • Lino Facioli, Robin Arryn rolünde
 • Brendan McCormack, Vardis Egen rolünde
 • Eugene Simon, Lancel Lannister rolünde
 • Jefferson Hall, Vadi Şovalyesi rolünde
 • Andrew Wilde, Tobho Motte rolünde
 • Callum Wharry, Tommen Baratheon rolünde
 • Aimee Richardson, Myrcella Baratheon rolünde
 • Antonia Christophers, Mhaegan rolünde
Bölüm kronolojisi
Sonraki →
"A Golden Crown"
Game of Thrones (1. sezon)
Game of Thrones bölümleri listesi

"The Wolf and the Lion" (TürkçeKurt ve Aslan), HBO kanalının yayınladığı fantezi türündeki Game of Thrones dizisinin ilk sezonunun beşinci bölümüdür. 15 Mayıs 2011'de yayınlandı. David Benioff ve D. B. Weiss tarafından senaryolaştırıldı ve Brian Kirk tarafından çekildi.[1]

Bölüm konusu; Lord Eddard Stark'ın, önceki Kral Elinin ölmesinin nedenini bulmasıyla başlar. Kralın Şehri'nde El Turnuvası biter. Catelyn Stark tarafından tutuklanan Tyrion Lannister'ın haberleri şehire ulaşır. Bölüm adı, Stark hanesinin sembolü olan kurt ile Lannister hanesinin sembolü aslanı temsil eder.

Bölümde aksiyon az ölçüde vardır. Ana konu Kralın Şehri'nde geçse de Daenerys Targaryen ve Jorah Mormont bölümde yoktur. Ayrıca Jon Snow ve Duvardaki diğer karakterler de gözükmez ve Winterfell sahnelerinde Robb Stark yoktur. Bu yüzden dizi jeneriğinde Emilia Clarke'ın Iain Glen'in Harry Lloyd'un Richard Madden'ın ve Kit Harington'ın isimleri gösterilmez. Ayrıca Kartal Yuvası, dizi jeneriğine Kralın Şehri ve Winterfell arasında gösterilen yeni yerdir.

Dizinin reytingleri 80.000 izleyici kadar daha arttı. Bölüm eleştirmenler tarafından olumlu dönüşler aldı. Duvar ve Dothraki sahnelerinin olmaması ve yerlerine daha çok Kralın Şehri gösterilmesi eleştirildi.

Leydi Catelyn Stark (Michelle Fairley), Tyrion Lannister'ı esir alarak kendi maiyetiyle birlikte Vadi'ye ulaşmak için Ay Dağları'ndan geçerler. Fakat dağlarda yaşayan kabileler tarafından saldırıya uğrarlar. Bu esnada Tyrion, Catelyn'in hayatını kurtarır ve bir barbarı öldürür. Birlik, Lord Jon Arryn'in dul karısı Lysa tarafından yönetilen Kartal Yuvası'na, ulaşır. Sadece beş yıldır görüşmemelerine rağmen Lysa ve Catelyn; kız kardeşi Lysa, Lannisterlara olan korkusu yüzünden Lysa'nın akıl sağlığı sorunları olduğunu anlar. Catelyn ayrıca yeğeni ve Kartal Yuvası'nın veliahtı, aynı zamanda sekiz yaşında hala emzirilen Robin Arryn ile tanışır. Tyrion burada eğimli zemini olan gökyüzü hücrelerine atılır. Bu arada Lysa ise Tyrion'ı kocasının ölümünde katkısı olduğunu ve suç ortağı olduğunu iddia eder.

Winterfell'da Theon Greyjoy'un (Alfie Allen) favori fahişesi Ros'un (Esmé Bianco) Tyrion Lannister'ın ailesi ve zenginliği yüzünden övmesi üzerine ona olan kıskançlığı büyüt. Bu arada Bran, annesi kendisini o şekilde bırakıp gitmesi üzerine üzülür, onu sakinleştirmek için Üstat Luwin (Donald Sumpter) Dothrakileri anlatır.

Kralın Şehri'nde

[değiştir | kaynağı değiştir]

Eddard Stark, Kral Robert'ı turnuvaya katılmaması için ikna ettikten sonra kalabalık Sör Gregor "Dağ" Clegane ve Tazı'nın kardeşi Sör Loras Tyrell "Çiçek Şovalyesi"'nin eşleşmesini izler. Dağ sert hamleler yapsa da Loras akıllıca kendisini savunur ve Clegane kızgınlıkla atının kafasını kesip Loras'ı öldürme girişiminde bulunur. Sandor "Tazı" Cleganei Tyrell'i kurtarmaya gelir ve ağabeyiyle çarpışır. Ardından Robert durmalarını emreder, Loras ise kendisini kurtaran Sandor'u şampiyon ilan eder.

Varys, Ned'e Jon Arryn'in gazla sorular sorması yüzünden "Lys'in Gözyaşları" adlı zehirle öldürüldüğünü söyler. Ayrıca zehirleyenin de Vadi'deki Sör Hugh olduğunu söyler.

Arya eğitimini tamamlamak için kedi yakalamaya çaklışır ve bu esnada kaybolur. Girdiği karanlık mahzende iki adamın (Varys ve Illyrio) bahsedilen kişinin tahta geçmesinin daha erken olduğundan bahsederler. Arya babasını uyarmaya çalışır fakat iki yabancının kim olduğunu bilmediği için önemsenmez. Yoren tarafından Ned'in karısının Tyrion'ı esir aldığını öğrenirler.

Daenerys'in hamile olduğu haberi Küçük Konsey'e Varys'in ajanları tarafından ulaşır. Targaryen/Dothraki birliğinden korkan Robert, Daenerys ve doğmamış çocuğu için suikastçı göndermesini Varys'e emreder. Ned bu teklife karşı çıkar. Robert'a eğer bunu yaparsa Deli Kral'dan farkı kalmayacağını söyler. Ned, Kral Eli odasına geri gelir. Robert içki içerken Cersei onu ziyarete gelir ve karısına neden Dothrakileri tehdit olarak gördüğünü anlatır. Bu arada Robert'ın en küçük kardeşi Renly ve sevgilisi Sör Loras konuşurlarken Loras ona kral olmasını çünkü kardeşlerinden veya kuzenlerinden daha fazla yönetme kabiliyeti olduğunu söyler.

Şehirden ayrılmadan önce Serçaparmak, Ned'e Jon Arryn'in ölmeden önce konuştuğu son kişiyi söyler. Bu da Mhaegan (Antonia Christophers) adında bir fahişedir. Robert'dan doğma gayrimeşru bir kız çocuğu vardır. Serçeparmak, Jon Arryn'in ölmeden önce sürekli Robert'ın piçlerini araştırdığını söyler. Ned ve korumaları şehirden çıkarken Jaime Lannister (Nikolaj Coster-Waldau) ve adamları tarafından etrafları çevrilir. Ned, Tyrion'ın esir alınmasının haklılığını savunurken aralarında kavga çıkar. Ned'in adamları ve Jaime'nin adamları dövüşür. Jory Cassel (Jamie Sives), Jaime tarafından gözünden bıçaklanır. Ned ve Jaime teke tek mücadele ederken Jaime, Ned'in ayağına mızrak saplar ve onu orada bırakır.

Beşinci bölüm "The Wolf and the Lion", dizinin yaratıcıları ve ana yapımcıları David Benioff ve D. B. Weiss tarafından George R. R. Martin'in Taht Oyunları adlı kitabından uyarlanarak yazıldı. Bölümde kitaptaki Eddard VII, Tyrion IV, Arya III, Eddard VIII, Catelyn VI ve Eddard IX kısımları kullanıldı.

Serinin diziye adaptasyon süreci, kitapta olmayan yeni sahneler eklenerek değiştirildi. Kitaptaki bakış açısı olmayan karakterlerden Serçeparmak ve Varys arasındaki konuşma ve Kral Robert ve Kraliçe Cersei arasındaki diyalog eklendi. Ayrıca Renly ve Loras sahneleri de ek olarak yazıldı ve kitaptaki ipuçlarına ve anlatılanlar kadar gösterilmeye çalışıldı.[2]

Meteora görüntüleri Vadi sahnelerinde kullanıldı.

Bölüm The Paint Hall stüdyosunda çekildi. El Turnuvası çekimleri bir önceki bölümde kullanılan Shane Kalesinde çekildi. Yapım ekibi, Kralın Şehri sahnelerini çekmek için Malta'ya gitti, Arya'nın kedileri kovalarken kaybolduğu sahne de Malta'daki Vittoriosa'da çekildi.[3]

Arryn Vadisi'ndeki görsel efekler ve Kartal Yuvası'ndaki gökyüzü hücreleri için ekip, Meteora Manastırları taş kalıntılarını kullandı. Çin'deki Wulingyuan kalıntılarını kullanmak istediler fakat Meteora seçildi.[4]

Bölüm, 26 yaşındaki hayvan eğitmeni ve altı aydır yapım ekibiyle çalışıp dizideki ulukurtları eğitmesiyle bilinen "Caroline Lois Benoist'in anısına" ithaf edilmiştir. 18 Kasım 2010'da hastalandı ve çekimler bittikten birkaç gün sonra domuz gribinden 29 Aralık 2010'da vefat etti.[5]

Bölüm 2011 Primetime Emmy Ödülleri'nde Üstün Dublör Performansı'na aday gösterildi.[6]

 1. ^ "Episode Guide". Winter is Coming.net. 6 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2011. 
 2. ^ Garcia, Elio. "EP105: The Wolf and the Lion". Westeros.org. 25 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2011. 
 3. ^ Cogman, Bryan (13 Ekim 2010). "Dispatches From The Seven Kingdoms: Tourney Standings". Makinggameofthrones.com. 25 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2012. 
 4. ^ Williams, Mark London. "Swan Song Dragons: BlueBolt takes on VFX in Game of Thrones". Below the Line. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2011. 
 5. ^ Pouteaux, Juliet. "Swine flu kills Guernsey animal trainer". This is Guernsey. 11 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2011. 
 6. ^ "Game Of Thrones". Emmys.com. 13 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2013. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]