Baelor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"Baelor"
Game of Thrones bölümü
GOT Arya Baelor.png
Bölüm no. 1. sezon
9. bölüm
Yönetmen Alan Taylor
Senarist David Benioff ve D. B. Weiss
Bölüm müziği Ramin Djawadi
Görüntü yönetmeni Alik Sakharov
Editör Frances Parker
Yayın tarihi 12 Haziran 2011
Süresi 56 dakika
Konuk oyuncular
 • Conleth Hill, Lord Varys rolünde
 • Jerome Flynn, Bronn rolünde
 • James Cosmo, Sör Jeor Mormont rolünde
 • Ron Donachie, Sör Rodrik Cassel rolünde
 • Charles Dance, Lord Tywin Lannister rolünde
 • Francis Magee, Yoren rolünde
 • John Bradley-West, Samwell Tarly rolünde
 • Julian Glover, Yüce Üstat Pycelle rolünde
 • Peter Vaughan, Üstat Aemon rolünde
 • Sibel Kekilli, Shae rolünde
 • David Bradley, Lord Walder Frey rolünde
 • Clive Mantle, Lord Jon "Greatjon" Umber rolünde
 • Wilko Johnson, Sör Ilyn Payne rolünde
 • Mark Stanley, Grenn rolünde
 • Josef Altin, Pypar rolünde
 • Luke McEwan, Rast rolünde
 • Mark Lewis Jones, Shagga rolünde
 • Mia Soteriou], Mirri Maz Duur rolünde
 • Amrita Acharia, Irri rolünde
 • Roxanne McKee, Doreah rolünde
 • Elyes Gabel, Rakharo rolünde
 • Dar Salim, Qotho rolünde
 • Ian Gelder, Sör Kevan Lannister rolünde
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"The Pointy End"
Sonraki →
"Fire and Blood"
Game of Thrones (1. sezon)
Game of Thrones bölümleri listesi

"Baelor", HBO kanalının yayınladığı fantezi türündeki Game of Thrones dizisinin ilk sezonunun dokuzuncu bölümüdür. 12 Haziran 2011'de yayınlandı. David Benioff ve D. B. Weiss tarafından senaryolaştırıldı ve Alan Taylor tarafından çekildi.

Bölümün konusu Eddard Stark'ın tutuklanmasından sonra yargılanmasını ve kızlarının güvenliği için hayati bir karar vermesini işler. Karısı Catelyn, Lord Walder Frey'e ait olan yerleşkeyi oğlu Robb'un Lannisterlara karşı kullanması için izin ister. Jon Snow, Üstat Aemon ile ilgili bir sır öğrenirken Daenerys ise kocası Khal Drogo'yu kurtarmak için Qotho'ya ve Dothraki geleneklerine karşı çıkar. Bölüm jeneriğinde Frey hanesinin yerleşkesi İkizler eklenmiştir.

Bölüm, önceki haftaki bölümle yaklaşık aynı sayıda izleyici oranı yakalamıştır. Olumlu eleştiriler alarak kimilerine göre sezonun en iyi bölümü olarak adlandırılmıştır. Bölüm Emmy Ödülleri'ne Drama Dizilerinde En İyi Yazarlık Emmy Ödülü dalında aday olmuştur. Peter Dinklage ise Drama Dizilerinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Emmy Ödülü kategorisini kazanmıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

"Baelor" bölümünde Westeros kıtasındaki Yedi Krallık'ın etrafında çeşitli yerlerde dönen olayları işler. Ana konu Kralın Şehri'nde geçse de Duvar'da, Dar Deniz'in Karşısı'nda ve Winterfell'da da yaşanılanlar gösterilir.

Lannister Kamplarında[değiştir | kaynağı değiştir]

Akşam yemeğinde Lord Tywin (Charles Dance) oğlu Tyrion'a (Peter Dinklage) oğlunun ve barbar kabilelerin öncü saldırıda savaşacağını söyler. Tyrion babasının kendisini öldürmeye çalıştığından şüphelenir, çadırına döner ve fahişesi Shae (Sibel Kekilli) ve Bronn'un (Jerome Flynn) yanına gider. Üçü de hayat hikâyelerini anlatırken Tyrion, 16 yaşındayken ağabeyi Jaime'nin kurtardığı Tysha adlı bir kadınla evlendiğini ve babası Tywin'in bunu öğrendiğinde ağabeyi Jaime'ye zorla Tysha'nın bir fahişe olduğunu söylettiğini anlatır. Tywin ardından Tyrion'ın gözü önünde ona tüm gözcü Lannister askerleriyle Tysha'nın ilişkiye girdiğini izlettirir, ardından her bir askere gümüş para verdiğini anlatır.

Ardından Tyrion, Bronn tarafından uyandırılır ve Stark askerlerinin geldiği haberini alır. Çadırından çıkarak kabilelerin yanına savaşmaya gider fakat Lord Tywin geri dönerek Starkların sadece 2.000 adamla saldırdığını kalan 18.000 askerin nerede olduğunu bilmediğini söyler.

İkizler'de[değiştir | kaynağı değiştir]

Stark ordusu, huysuz Lord Walder Frey'in (David Bradley) kontrolü altında olan İkizler'e ulaşır. Frey hanesi, Catelyn'in (Michelle Fairley) babası Hoster Tully'e yeminlidir. Buna rağmen Lord Frey, yerleşke kapılarını açmaz ve orduyu karşıya geçirmez. Birkaç görüşmeden sonra Freyler kapıları açar ve Stark ordusuna geçiş izni verir. Bu izin karşılığında Robb'un (Richard Madden) ve Arya'nın (Maisie Williams) kendi çocuklarıyla evlenmesini ister, Robb ise kabul eder.

Nehri geçtikten sonra Robb güçlerini bölerek 2.000 askeri Lord Tywin'in üzerine gönderir. Yanlış bilgilendirme yüzünden Tywin tüm ordunun üzerine geleceğini düşünür. Robb'un gözcü adamları Jaime Lannister'ın (Nikolaj Coster-Waldau) birliğine pusu kurar, Jaime'inin birliği yenilir. Robb'a karşı teke tek dövüşmek isteyen Jaime, istediğiyle ortada kalır ve reddedilir.

Duvar'da[değiştir | kaynağı değiştir]

Lord Kumandan Mormont (James Cosmo), Jon Snow'a (Kit Harington) Mormont hanesinin antika Valyria kılıcı olan Uzunpençe'yi verir. Sör Jorah'a (Iain Glen) vereceğini fakat onun sürgünde olduğunu söyler. Sam (John Bradley), Robb'un askerlerinin Lannisterlarla savaş halinde olduğunu Jon'a söyler ve o da sinirlenir. Robb'un yanında olup ona yardım etmesi gerektiğini düşünür.

Üstat Aemon (Peter Vaughan), Jon'a neden Gece Nöbetçilerinin evlenmediğini açıklar: bunun nöbetçiler görevdeyken ve arkasında sevdiği biri yokken göreve daha çok kilitlendiğini söyler. Aemon bunun iyi bir şey olduğunu, kendisinin Çılgın Kral Aerys Targaryen'ın amcası ve Daenerys'in (Emilia Clarke) büyük dayısı olan Aemon Targaryen olduğunu açıklar. İsyanda Targaryenların sürgüne yollanırken kendisinin Duvar'da olmasının bir sakıncası olmadığını açıklar. Jon'a da Gece Nöbeti ve ailesi arasında bir taraf seçmesi gerektiğini ve ayrıca bu seçimin hayatı boyunca önemli bir rol oynayacağını söyler.

Lhazar'da[değiştir | kaynağı değiştir]

Khal Drogo (Jason Momoa), Mago ile dövüşünden sonra aldığı ölümcül darbeyle güç kaybeder ve hastalanmaya başlar. Daenerys onu çadırına götürür ve Mirri Maz Duur'u (Mia Soteriou) yardım etmesi için çağırır. Buna rağmen Sör Jorah Mormont, Daenerys'e hemen ayrılmaları gerektiğini, Dothrakilerin sadece fiziksel güce itaat ettiklerini söyler. Eğer Drogo ölürse Qotho (Dar Salim) ve diğer kansüvariler kendi aralarında dövüşeceklerini ve kim Daenerys'i ve doğmamış çocuğunu öldürürse khalın o olacağını söyler. Daenerys kocasını bırakıp gitmeyeceğini söyler, Mirri de Daenerys'e kocasını kurtaramayacağını ancak ona hızlı ve temiz bir ölüm bahşedebileceğini söyler. Umutsuzluk içinde Daenerys, Mirri'den kan büyüsü yapmasını söyler. Mirri de bunun kötü sonuçlar doğurabileceğini ve her şeyi göze alması gerektiğini söyleyince Daenerys kabul eder. Mirri, Drogo'nun atını çadıra getir, boynunu keser ve herkese çadırdan çıkmasını söyler. Büyü bitene kadar da kimsenin içeri girmemesi gerektiğini belirtir. Büyüye engel olmak isteyen Qotho'yu Jorah öldürür. Daenerys dışarı çıkar ve beklerken birden doğum sancıları başlar. Mormont ise onu çadırın içine götürür.

Kralın Şehri'nde[değiştir | kaynağı değiştir]

Varys (Conleth Hill), Ned'i (Sean Bean) zindanda ziyarete gelir ve eğer yanlış bir itirafta bulunur ve Kral Joffrey'ye (Jack Gleeson) bağlılık yemini ederse Cersei'nin (Lena Headey) kendisini bağışlayacağını ve sürgün için Gece Nöbeti'ne gönderileceğini söyler. Bed bunu reddetse de Varys ona Sansa'nın (Sophie Turner) hayatının da buna bağlı olduğunu söyler.

Arya, Kralın Şehri'ndeki sokaklarda tek başına yaşayıp Lannister askerlerinden kaçarken kalabalığın Baelor Septi'ne doğru gittiğini, orada babasının kalabalığın önünde yargılanacağını öğrenir ve Baelor heykeline tırmanarak izlemeye başlar. Kalabalığın içinde olsa da Ned kızını fark eder ve Gece Nöbetçisi olan Yoren'e (Francis Magee) kızının nerede olduğunu söyler. Sansa, Cersei, Joffrey ve Küçük Konsey, Ned'in itiraflarını ve Joffrey'e olan bağlılık yeminini izledikten sonra Joffrey kalabalığın önüne çıkarak Sansa'nın babasının bağışlanmasını istediğini, annesinin de onu Gece Nöbetçileri arasına sürgüne göndermek istediğini ancak kendisinin kral olduğu sürece böyle suçlamalara kayıtsız kalmayacağını söyleyerek Eddard Stark'ın infazını ister. Sansa korkuyla izlerken Cersei ve Küçük Konsey, Joffrey'i bu yaptığının çok yanlış olduğunu söylemek için yanına gelir fakat Joffrey dinlemez. Arya, Yoren tarafından yakalandıktan sonra Sör Ilyn Payne (Wilko Johnson) ise Ned'in kafasını alır.

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Senaryo[değiştir | kaynağı değiştir]

Dokuzuncu bölüm "Baelor", dizinin yaratıcıları ve ana yapımcıları David Benioff ve D. B. Weiss tarafından George R. R. Martin'in Taht Oyunları adlı kitabından uyarlanarak yazıldı. Bölüm adı, Kralın Şehri'ndeki temel yapılardan biri olan Kutsal Baelor Septi'nden alınmıştır. "Baelor" kitaptaki Eddard XV, Catelyn IX, Jon VIII, Tyrion VIII, Catelyn X, Daenerys VIII ve Arya V kısımlarını içerir. (59–61 ve 63–66).[1]

Tyrion, Bronn ve Shae arasında oynadıkları içki oyunu bölüme özel yazıldı fakat Tyrion'ın anlattığı Tysha ile evlenme hikâyesi kitaptan alındı. Shae'nin karakter hikâyesi, Kekilli'nin aksanı yüzünden değiştirildi. Ayrıca kitaptaki diğer farklılıklardan biri Robb'un askerlerini ikiye bölmesi ve diğeri de Targaryen soyacağının değiştirilerek verilmesi oldu. Televizyon adaptasyonunda Üstat Aemon'un Deli Kral'ın kendi oğlu olduğunu söylerken kitapta torunu olduğundan bahsedilir.[1]

Çekim yerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölümün çoğu sahnesi Belfast'deki The Paint Hall stüdyolarında çekildi. Stark ve Lannister kampları Kuzey İrlanda'da,[2] Baelor Septi Malta'daki Fort Manoel'de[3] Ekim 2010'da çekildi.[4]

Ödüller ve adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül Kategori Adaylık(lar) Sonuç
2011 63rd Primetime Emmy Awards Drama Dizilerinde En İyi Yazarlık Emmy Ödülü David Benioff ve D. B. Weiss Adaylık
IGN Awards En İyi TV Bölümü Kazandı
2012 American Cinema Editors En İyi Düzenlenmiş Bir Saatlik TV Bölümü Frances Parker Adaylık

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Garcia, Elio. "EP109: Baelor". Westeros.org. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2011. 
 2. ^ "Locations of Thrones: Northern Ireland". Culture Addict/History Nerd!. 7 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2011. 
 3. ^ "More on Malta". Winter is Coming.net. 12 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2011. 
 4. ^ "Day 102: Details of Malta filming". Winter is Coming.net. 12 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]