The North Remembers

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"The North Remembers"
Game of Thrones bölümü
Game-of-thrones-s02-e01-red waste.jpg
Bölüm no. 2. sezon
1. bölüm
Yönetmen Alan Taylor
Senarist David Benioff ve D. B. Weiss
Bölüm müziği Ramin Djawadi
Görüntü yönetmeni Kramer Morgenthau
Editör Frances Parker
Yayın tarihi 1 Nisan 2012
Süresi 52 dakika
Konuk oyuncular
 • Donald Sumpter, Üstat Luwin rolünde
 • Ron Donachie, Rodrik Cassel rolünde
 • Julian Glover, Yüce Üstat Pycelle rolünde
 • Robert Pugh, Craster rolünde
 • Natalia Tena, Osha rolünde
 • Oliver Ford Davies, Üstat Cressen rolünde
 • Mark Stanley, Grenn rolünde
 • Ben Crompton, Edd Tollet rolünde
 • Joe Dempsie, Gendry rolünde
 • Ben Hawkey, Hot Pie rolünde
 • Eros Vlahos, Lommy Greenhands rolünde
 • Roxanne McKee, Doreah rolünde
 • Amrita Acharia, Irri rolünde
 • Elyes Gabel, Rakharo rolünde
 • Steven Cole, Kovarro rolünde
 • Kristian Nairn, Hodor rolünde
 • Esmé Bianco, Ros rolünde
 • Dominic Carter, Janos Slynt rolünde
 • Kerr Logan, Matthos Seaworth rolünde
 • Tony Way, Ser Dontos Hollard rolünde
 • Hannah Murray, Gilly rolünde
 • Karl Davies, Alton Lannister rolünde
 • Ian Beattie, Meryn Trant rolünde
 • Pat Mooney, Kuzey Lordu rolünde
 • Sahara Knite, Armeca rolünde
 • Maisie Dee, Daisy rolünde
 • Antonia Christophers, Mhaegen rolünde
 • Callum Wharry, Tommen Baratheon rolünde
 • Aimee Richardson, Myrcella Baratheon rolünde
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Fire and Blood"
Sonraki →
"The Night Lands"
Game of Thrones (2. sezon)
Game of Thrones bölümleri listesi

"The North Remembers" (TürkçeKuzey Unutmaz), HBO kanalının yayınladığı fantezi türündeki Game of Thrones dizisinin ikinci sezonunun birinci ve dizinin toplamda on birinci bölümüdür. 1 Nisan 2012'de yayınlandı. David Benioff ve D. B. Weiss tarafından senaryolaştırıldı ve Alan Taylor tarafından çekildi.

Yedi Krallık bir anda kendini savaş içinde bulur. Giderek büyüyen kralların çarpışmasında Demir Taht'ta çocuk kral Joffrey Baratheon (Jack Gleeson) otururken karşısında kuzeyi arkasına alan ve babasının intikamıyla yanıp tutuşan Robb Stark (Richard Madden) ve ölen kral Robert Baratheon'ın kardeşi Stannis (Stephen Dillane) tahtta iddia eden diğer isimdir. Kraliçe, Kral Robert'ın piçlerini bulup tek tek öldürürken Arya Stark'ı da arama çalışmalarına başlamıştır. Kardeşi ve sevgilisi olan Jaime de Starkların elinde esirdir.

Bölümde birçok yeni oyuncu vardır. Stephen Dillane, Stannis rolü için, Carice van Houten, Melisandre rolü için, Liam Cunningham da "soğan şovalyesi" rolü için seçildi. Bölümde Kralın Şehri çekimleri Dubrovnik, Hırvatistan'da gerçekleştirildi. Eleştirmenler bölümü çok beğendi ve övdü, ayrıca yeni eklenen karakterler de olumlu karşılandı.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ejderhakayası'nda[değiştir | kaynağı değiştir]

Kral Robert'dan sonra gelen erkek kardeş olan Stannis Baratheon (Stephen Dillane), Demir Taht'da hakkı olduğunu duyurur. Ejderhakayası adalarından Yedi Krallık'a mektuplar yollayarak Joffrey'nin, Myrcella'nın ve Tommen'ın gerçek babalarının Robert olmadığını yazar. Çocukların Cersei Lannister ve ikiz kardeşi Jaime'den olma olduklarını ekler. Stannis, danışmanı Sör Davos Seaworth'ün (Liam Cunningham) tavsiyelerine rağmen Robb Stark ve Renly Baratheon ile birlik olmaz.

Stannis'in üstadı ve danışmanı olan Cressen, yeni gelen Kızıl Rahibe Melisandre'ye (Carice van Houten) ve tanrısı olan Işık Tanrısı R'hllor'a karşı kendi içinde savaş başlatır. Stannis'in kendi inancını bırakıp R'hllor'a tapmasını anlamsız bulur. Stannis'in iyiliği için kendini feda etmeye hazır halde zehir attığı şarap dolu kadehi önce kendi içer, sonra Melisandre'ye uzatır. Kendi ölürken Melisandre'ye hiçbir şey olmaz.

Nehirova'da[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzeyin Kralı Robb Stark (Richard Madden), esiri olan Jaime Lannister'ı (Nikolaj Coster-Waldau) ziyarete gider ve Stannis'ten mektup aldığını, çocukların babasının Jaime olduğunu söyler. Bran'in de kuleden bu yüzden atıldığını ayrıca babası Ned Stark'ın da bu konu hakkında bir şey bildiği için öldürüldüğünü iddia eder. Robb ayrıca Jaime'nin kuzeyni Alton Lannister'ın da yakalandığını ve barış şartları için Kralın Şehri'ne gönderileceğini söyler. Şartlarda Sansa ve Arya'nın serbest bırakılmasını, Eddard'ın cenazesinin Winterfell'a dönmesini ve Kuzey'in bağımsızlığını belirtir.

Lannisterları savaş alanında üç kez yenmesine rağmen Robb onları tek başına yenemeyeceğini düşünür bu yüzden Theon Greyjoy'a (Alfie Allen) babasına gidip Demir Adalar'dan Greyjoy güçlerini getirmesini ister. Annesi Catelyn (Michelle Fairley) Winterfell'a dönüp oğulları Bran ve Rickon'u görmek isterken Robb annesine Renly Baratheon'un yanına gitmesini ve birlik olma mesajı vermesini ister. Catelyn ise Robb'a babasının kendisini görme şansı olsaydı onunla gurur duyacağını ve Balon Greyjoy'a güvenilmeyeceğini söyler.

Winterfell'da[değiştir | kaynağı değiştir]

Bran (Isaac Hempstead-Wright), ağabeyinin yokluğunda Winterfell Lordu olmayı öğrenir. Rüyaları garipleşir ve kendisinin ulukurdu Yaz'ın içine girdiğini ve Tanrı Korusu'nda dolaştığını görür. Ertesi gün koruya Osha (Natalia Tena) ile birlikte giderler ve gökte parlayan yıldızı görürler. Bran bunun savaşı kazanan ağabeyi Robb için çıktığını söylese de Osha için tek bir anlamı vardır: ejderhaların geri gelmesi.

Duvar'ın Ötesinde[değiştir | kaynağı değiştir]

Kara Kale'den ayrılıp Craster'ın Evi'ne gelen korucular, Craster (Robert Pugh) tarafından yabanıllar ve Duvarın Ötesindeki Kral Mance Rayder hakkında bilgilendirilir. Rayder'in bir ordu kurduğunu ve bu ordunun güneydeki her ordudan daha büyük olduğunu söyler. Lord Kumandan Jeor Mormont (James Cosmo), Jon'u (Kit Harington) ve ekibini Craster'ın karıları ve kızlarına dokunmamaları konusunda uyarır.

Kızıl Topraklar'da[değiştir | kaynağı değiştir]

Khal Drogo'nun khalasarının dağılmasından sonra Daenerys Targaryen (Emilia Clarke) Kızıl Topraklar'ı ufak halkıyla beraber geçer. Yeni doğmuş ejderhalarına ölen atların etlerini verir. Ardından üç farklı yöne de keşifçiler gönderir.

Kralın Şehri'nde[değiştir | kaynağı değiştir]

Kral Joffrey Baratheon'ın (Jack Gleeson) isim gününde düzenlenen dövüşlerde esir olarak tutulan Sansa Stark (Sophie Turner), Sör Dontos Hollard'ın hayatını bağışlamak için Joffrey'i ikna eder ve onu soytarısı yapar. Ziyafetler esnasında babası tarafından Kral Eli olarak yollanan Tyrion Lannister (Peter Dinklage) gelir. Cersei (Lena Headey) öfkelidir fakat kardeşinin yeni pozisyonunu kabul eder ve sadece kendisinin özel danışmanı olmasını ister. Tyrion, Cersei'yi Arya Stark'ın elinden kayıp gitmesini izin verdiği için suçlar ve Jaime ile kızları takas yapmak planı suya düşer.

Kral Joffrey, Stannis'in mektubuyla annesinin karşısına çıkar. Hemen sonra Cersei, Şehir Gözcülerine haber verir ve olası her piçi öldürme emri verir. Kral Robert'ın piçlerinden biri olan Gendry (Joe Dempsie) çoktan şehirden Duvar'a doğru giden karavanla yola çıkmıştır. Lannisterlara yakalanmamak için Arya da (Maisie Williams) onunla yolculuk eder.

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Senaryo[değiştir | kaynağı değiştir]

On birinci bölüm "The North Remembers", dizinin yaratıcıları ve ana yapımcıları David Benioff ve D. B. Weiss tarafından George R. R. Martin'in Kralların Çarpışması adlı kitabından uyarlanarak yazıldı. "The North Remembers" kitaptaki Prolog, Sansa I, Tyrion I, Bran I, Catelyn I, Davos I, Daenerys I kısmının yarısı ve Jon III (bölümler 1, 3–5, 7, 10, 12, ve 23) bölümlerini içerir. Kitabın başındaki iki Jon Snow bölümü birinci sezonda işlendiği için Jon'un hikâyesi daha hızlı ilerledi.[1]

Oyuncu seçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölümde birçok yeni karakter vardır. Stannis Baratheon (Stephen Dillane), Sör Davos Seaworth (Liam Cunningham), ve Melisandre (Carice van Houten) ana kadroya girmiştir. Üç karakter de kitaplarda da dizide de ana hikâyeye bağlantılıdır. Diğer konuk oyuncular ise Sör Dontos Hollard (Tony Way), Starkların esiri Alton Lannister (Karl Davies), Melisandre'nin düşmanı Üstat Cressen (Oliver Ford Davies), Davos'un oğlu Matthos Seaworth (Kerr Logan), Gece Nöbetçileri'nin üyesi Efkarlı Edd (Ben Crompton), Yabanıl Craster (Robert Pugh) ve karısı ve kızı olan Gilly (Hannah Murray) olmuştur.

Yedi Tanrı'nın yakıldığı yer olarak Downhill Strand plajı kullanıldı.

Bölümde ayrıca geçen sezonda konuk oyuncu olan karakterler ana kadroya eklenmiştir. Jon Snow'un arkadaşı Sam Tarly (John Bradley-West), Lord Kumandan Jeor Mormont (James Cosmo), Tyrion'ın arkadaşı Bronn (Jerome Flynn), Tyrion'ın fahişesi Shae (Sibel Kekilli) ve fısıltıların efendisi Varys (Conleth Hill). Peter Dinklage, dizi jeneriğinde Ned Stark'ın (Sean Bean) geçen sezonki ölümünden sonra ilk sırada yer almıştır.[2]

Joffrey'nin isim günü turnuvası Fort Lovrijenac'da çekildi.

Çekim yerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım ekibi bölüm için Kuzey İrlanda'daki Paint Hall stüdyolarını kullandı. Yedi Tanrı'nın yakıldığı yer olarak Downhill Strand plajı kullanıldı.[3] Craster'ın evi için Clandeboye Estate'de bir set inşa edildi.[4] David Benioff ve D. B. Weiss, Duvar'ın çekimlerinde İzlanda'yı seçriler ve Craster'ın evinin bölgesi Kuzey İrlanda'da çekildi. Kral Robert'ın piç oğlu Gendry ve Arya'nın olduğu bölümün son sahnesi de Dark Hedges, County Antrim'de çekildi.[5]

Kralın Şehri çekimleri birinci sezondaki Malta yerine Dubrovnik, Hırvatistan'a taşındı. Sebebi ise şehrin karakteristik yapısının daha çok benzer olmasıydı. Yüksek surlar ve denizin yanında olan bir şehir olması sebebiyle de tercih edildi. David Benioff "Şehirde yürüdüğümüz an burası olduğunu biliyorduk. Kitapları okuduğunuzda tüm olaylar Dubrovnik'de canlanıyor," dedi.[6]

Bölümün ilk sahnesi olan Kral Joffrey'nin isim günü turnuvaları Dubrovnik'in Fort Lovrijenac civarında çekildi. Cersei ve Serçeparmak'ın "güç" temalı konuşması da burada gerçekleşti.

Daenerys'in olduğu çöl sahneleri, görsel efektlerle oluşturuldu, yapım ekibi üçüncü sezon için çöl sahnelerini Fas'ta çekmişti.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm American Society of Cinematographers'dan Bir Saatlik Televizyon Dizisi Sinematografisi dalında ödül aldı.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Garcia, Elio. "EP201: The North Remembers". Westeros.org. 7 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Nisan 2012. 
 2. ^ Boucher, Geoff. "'Game of Thrones': Peter Dinklage goes first and hopes it lasts". Los Angeles Times. 3 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2012. 
 3. ^ "Game of Thrones hits the beach". UTV News. 2 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Nisan 2012. 
 4. ^ "Day 22: Filming at Ballintoy Harbour". WinterIsComing.net. 2 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Nisan 2012. 
 5. ^ Farrell, Nevin (18 Mart 2016). "Drivers face Game of Thrones Dark Hedges car ban". Belfast Telegraph. Erişim tarihi: 20 Mart 2016. 
 6. ^ "In Production - Croatia". HBO - Making Game of Thrones. 3 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Nisan 2012. 
 7. ^ "ASC Awards for Outstanding Achievement in Cinematography". American Society of Cinematographers. 24 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]